Wszystko co musisz wiedzieć o… Certyfikacie CAI

Certyfikat CAI (Certyfikowany Analityk Inwestycyjny / Certified Investment Analyst) to najmłodsza z opisywanych certyfikacji w naszym kompendium. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej praktycznych egzaminów w całym zestawieniu. Podobnie jak w przypadku egzaminu CIIA teoria jest stawiana na drugim miejscu, a sama certyfikacja skupia się na potwierdzeniu praktycznych umiejętności kandydata. Szczególnie skupiając się na umiejętnościach z zakresu rynków kapitałowych, analizy oraz planowania inwestycyjnego.

Egzamin CAI stawia na praktyczne i użyteczne podejście, podczas którego można wykazać się wiedzą oraz kreatywnością. Jednocześnie stanowi zwolnienie z pierwszych dwóch etapów egzaminu CIIA pozwalając od razu na podejście do ostatniego modułu tej międzynarodowej certyfikacji.

Certyfikowanego Analityka Inwestycyjnego ciężko na dziś (grudzień 2019) rozpatrywać w kategorii popularności ponieważ powstał dopiero w sierpniu 2019 roku. Warto jednak wspomnieć, że każdemu kandydatowi CAI ZMID oferuje bezpłatny kurs przygotowawczy do egzaminu.

CHARAKTERYSTYKA LICENCJI

Dla kogo dedykowana jest licencja?

Certyfikacja CAI, podobnie jak CIIA kierowana jest głównie do pracowników rynku kapitałowego oraz  inwestycyjnego, którzy chcieliby potwierdzić swoje praktyczne umiejętności z zakresu analizy, budowy portfela inwestycyjnego czy ekonomii. Certyfikat dobrze sprawdzi się również jako pierwszy przystanek na drodze do międzynarodowej certyfikacji CIIA (z uwagi na zapewniane zwolnienie z dwóch pierwszych modułów tego egzaminu), a nawet jako pierwszy przystanek na drodze do polskich licencji Maklera Papierów Wartościowych lub Doradcy Inwestycyjnego. Uzyskanie tytułu CAI, umożliwia łatwiejsze zdobycie tytułu CIIA, który to pozwala na zdawanie wyłącznie dodatkowego sprawdzianu umiejętności na Maklera lub Doradcę Inwestycyjnego.

CAI z uwagi na konstrukcję egzaminu będzie również dobrym wyborem dla każdego, komu przede wszystkim zależy na zdobyciu wiedzy praktycznej nad teoretyczną.

Perspektywy rozwoju

Tytuł Certyfikowanego Analityka Inwestycyjnego to wyróżniające i cenne aktywo dla każdego kto wiąże swoją karierę z rynkiem finansowym, a więc chciałby pracować w Domu Maklerskim, Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych, Banku, czy w firmach doradczych. Stanowiska, na których na pewno warto rozważyć zdobycie certyfikacji CAI to:

  1. Zarządzający Portfelami i Funduszami Inwestycyjnymi
  2. Analityk Inwestycyjny
  3. Analityk Finansowy
  4. Doradca Inwestycyjny
  5. Doradca Finansowy
  6. Ekonomista

KOMPETENCJE PRACOWNIKA Z CAI

Zatrudniając osobę z certyfikatem CAI możesz spodziewać się, że będzie:

  • Posiadała praktyczne umiejętności z zakresu analizy finansowej i inwestycyjnej.
  • Mieć szeroką wiedzę z zakresu dostępnych instrumentów finansowych.
  • Znała zagadnienia ekonomiczne oraz zależności makroekonomiczne.
  • Właściwie sporządzać portfele inwestycyjne.

ZAKRES WIEDZY

Zapisując się na egzamin każdy kandydat otrzymuje możliwość bezpłatnego uczestnictwa w specjalnym kursie przygotowującym. Egzamin CAI składa się z czterech działów, z których każdy zawiera od 4 do 8 pytań otwartych. Zagadnienia opracowywane są przez licencjonowanych Doradców Inwestycyjnych w oparciu o międzynarodową współpracę z organizacją ACIIA, co ułatwia ewentualne późniejsze podejście do egzaminu CIIA dla zainteresowanych.

Dział 1: Statystyka i portfel inwestycyjny
Dział 2: Matematyka finansowa i instrumenty dłużne
Dział 3: Finanse przedsiębiorstw i wycena wartości przedsiębiorstw
Dział 4: Ekonomia

Podczas egzaminu można korzystać z kalkulatora finansowego oraz karty wzorów. Przykładowe pytania można zobaczyć bezpośrednio na stronie egzaminu.

CZAS I CENA

Egzamin odbywa się dwa razy w roku w marcu oraz wrześniu i trwa 2 godziny (10-12).

Cena egzaminu wynosi od 1250 CHF (brutto) w najniższej opłacie, do 1450 CHF (brutto) w najwyższej opłacie. Jest zależna od momentu zgłoszenia – wcześniejsza rejestracja oznacza niższą cenę. 

Opłata jest jednorazowa i pokrywa koszty pierwszego podejścia do egzaminu. Ewentualny koszt poprawki to 406 CHF (brutto) za cały egzamin.

Każdy Kandydat ma prawo jednorazowo bezpłatnie przesunąć swoje podejście do egzaminu na kolejny termin. Każde kolejne przesunięcie to koszt 246 CHF (brutto).

2 komentarze

  • Jacek P pisze:

    Powyższe omówienie certyfikatu brzmi bardzo interesująco, jednak nie potrafię z niego wywnioskować, jakie należy mieć wykształcenie aby podejść do egzaminu (czy musi być o profilu ekonomicznym/finansowym)? Czy jest potrzebne jakiekolwiek doświadczenie zawodowe w branży? Jakie są ew. inne wymagania, aby przystąpić do egzaminu?

    • Adrian Lis pisze:

      Panie Jacku,
      Aby zdobyć licencję Certyfikowanego Analityka Inwestycyjnego nie trzeba spełniać żadnych wymogów dotyczących wykształcenia czy doświadczenia. Jest to licencja skierowana do osób które szukają przede wszystkim potwierdzenia praktycznej wiedzy z zakresu analizy inwestycyjnej lub chcą taką wiedzę zdobyć (poprzez kurs który jest dołączony do egzaminu). Z tego względu jest to dobry pierwszy krok również dla osób które jeszcze nie pracują na rynku finansowym, ale jest to ich celem. Dzięki temu że posiadanie licencji CAI daje możliwość podejścia bezpośrednio do finałowego egzaminu na prestiżową licencję międzynarodową CIIA, można ją również traktować jako podstawę do dalszego rozwoju w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *