Wszystko zależy od tego, jaki sprawdzian umiejętności Cię interesuje. Są dwie możliwości. Może być to sprawdzian umiejętności na Maklera Papierów Wartościowych lub sprawdzian umiejętności na Doradcę Inwestycyjnego.
Są to dwa osobne i różne egzaminy. Warunki przystąpienia do każdego z nich są takie same, ale w zależności od tego, na jaki się decydujesz, terminy realizacji będą inne.
Sprawdziany umiejętności odbywają się w terminach, gdy odbywa się egzamin na maklera lub pierwszy etap egzaminu na doradcę.
W przypadku sprawdzianu umiejętności na Maklera będzie on więc realizowany najczęściej dwa razy w ciągu roku (w marcu oraz w październiku), a w przypadku sprawdzianu umiejętności na Doradcę Inwestycyjnego wyłącznie raz w roku (na przełomie marca / kwietnia)
W celu przystąpienia do sprawdzianu umiejętności należy w terminie co najmniej 14 dni przed datą tego sprawdzianu wnieść opłatę za przeprowadzenie sprawdzianu. Dowód wniesienia opłaty i wnioski rejestracyjne powinny wpłynąć do urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w terminie co najmniej 14 dni przed datą sprawdzianu.
Sprawdzian Umiejętności składa się z 30 pytań testowych, jednokrotnego wyboru z 4 możliwymi wariantami odpowiedzi. Na ich rozwiązanie egzaminowani mają 90 minut.
(Dla porównania klasyczny Egzamin na Doradcę Inwestycyjnego składa się z trzech kilkugodzinnych testów, a klasyczny Egzamin na Maklera z jednego trzygodzinnego testu).
Swoim zakresem tematycznym Sprawdzian Umiejętności obejmuje w największym stopniu zagadnienia rachunkowe oraz prawne. (Ich dokładny podział statystyczny otrzymasz po zapisie na nasz kurs przygotowujący). Nie oznacza to jednak, że nie mogą pojawić się na nim zadania obliczeniowe z zakresu np. wyznaczenia YTM. Warto więc zabrać ze sobą kalkulator analogiczny jak na egzaminach CIIA® lub CFA®!
Podobnie jak w przypadku egzaminu na Maklera Papierów Wartościowych jak i egzaminu na Doradcę Inwestycyjnego obowiązuje punktacja ujemna. Co to oznacza? Za każdą poprawną otrzymasz 2 punkty, za jej brak 0 punktów, natomiast za odpowiedź złą -1 punkt (MINUS 1 pkt).
Do zdania sprawdzianu potrzebne jest aż 40 punktów, co przy powyższej punktacji prowadzi do tego, że odpowiedni stosunek dobrych/złych i braku odpowiedzi jest dość niewielki.
Dodaj komentarz