Licencja CIIA czy CFA? Sprawdź, którą lepiej zdobyć!

Wielu finansistów, posiadając już krajowe licencje, poszukuje dalszych ścieżek rozwoju i poświadczenia swoich kompetencji zawodowych. Dużym zainteresowaniem i popularnością przez lata wykazywał się tytuł Chartered Financial Analyst, nadawany przez amerykański CFA Institute. Obecnie jednak coraz większą rozpoznawalność oraz uznanie zyskuje w Polsce licencja CIIA, czyli Certified International Investment Analyst. Czy ta prestiżowa szwajcarska kwalifikacja zajmie niedługo obecną pozycję CFA? Z pewnością ma do tego predyspozycje. Sprawdź czym różnią się te kwalifikacje!

Porównanie Egzaminów

Pierwszego porównania Certyfikacji CIIA z CFA dokonaliśmy w ujęciu ilościowym. Są to w pełni mierzalne wartości, które mogą z znacznym stopniu determinować wybór jednej z tych dwóch międzynarodowych kwalifikacji finansowych. Jednym z ważniejszych kryteriów, którym kierują się osoby wybierające którąś z licencji, jest czas jej uzyskania. Nie trudno zgadnąć, że preferowany jest jak najkrótszy. W im mniejszym odstępie czasu pisane są egzaminy, tym łatwiej jest je zdać. Decydując się na licencję CIIA, a będąc wcześniej posiadaczem jednej z akredytowanych (np. Maklera Papierów Wartościowych, Doradcy Inwestycyjnego lub Certyfikowanego Analityka Inwestycyjnego) przez Association od Certified International Investment Analyst licencji (pełną listę akredytacji możesz sprawdzić tutaj) zdający ma możliwość podejścia od razu do Egzaminu Finalnego. Dzięki tej możliwości już po niespełna pół roku, może cieszyć się z benefitów jakie daje ten tytuł.

W świetle obecnych regulacji wszystko wskazuje na to, że tylko instytucje licencjonowane i tylko pracownicy licencjonowani, będą mogli wykonywać czynności maklerskie objęte ustawą. Powoduje to, że w zasadzie każdy kto myśli o karierze związanej z rynkiem kapitałowym de facto musi mieć świadomość, że osoby posiadające licencję Maklera, DI, CIIA (którą bez zdawania egzaminu DI – KNF uznaje jako równorzędną – do wszystkich czynności maklerskich) albo CFA, będą miały przewagę konkurencyjną w porównaniu do osób bez licencji. Firmy inwestycyjne będą zobligowane zatrudniać osoby z licencjami. Dlatego też licencje stają się swoistym paszportem, umożliwiającym w ogóle start kariery związanej z rynkiem kapitałowym.

~Ryszard Żabiński (Autoryzowany pracownik w Prosper Capital Dom Maklerski)

Oczywiście, nie mniej istotną kwestią są koszty związane z uzyskiwaniem licencji oraz utrzymaniem tytułu. Koszt samego egzaminu CIIA jest niższy o blisko 1.000 PLN w porównaniu do CFA. Ponad dwukrotnie tańsza jest także możliwość ponownego przystąpienia i poprawy całego egzaminu. Do tych jednorazowych kosztów, dochodzą obowiązkowe składki członkowskie, których regularne opłacanie uprawnia do posługiwania się zdobytym tytułem. Tutaj również CIIA okazuje się być 10-krotnie tańszą alternatywą. Ponadto składki w przypadku CIIA są w całości przekazywane na rozwój rynku i społeczności w kraju posiadacza licencji. W przypadku CFA, część składek jest przekazywana do głównego instytutu w USA.

Druga tabela prezentuje porównanie certyfikatów pod względem jakościowym. Z całą pewnością Egzamin CFA jest dużo bardziej wymagającą opcją. Od zdających oczekuje się biegłej znajomości angielskiego oraz 4-letniego doświadczenia zawodowego na rynku kapitałowym aby uzyskać licencję. Dodatkowo przygotowanie do egzaminu przebiega “na własną rękę”, a obszerność materiału sprawia, że jest to prawdziwe wyzwanie. Tytuł gwarantuje w zamian odpowiednio duży prestiż, dzięki wysokiej rozpoznawalności na światowych rynkach (szczególnie w krajach anglosaskich).

Patrząc na licencję CIIA widać, że jest dużo bardziej przyjazna dla zdającego. Odpowiedzi na pytania egzaminacyjne mogą być udzielane w języku polskim, a warunkiem do uzyskania licencji jest 3-letnie doświadczenie zawodowe na rynku kapitałowym oraz posiadanie aktywnego Członkostwa ZMID. Jednak za największe atuty tego egzaminu, posiadacze tytułu CIIA uznali platformę e-learningową oraz praktyczny wymiar egzaminu.

Wiadomo, że w praktyce pytania padają z określonych ustaw i podręczników, ale jeśli kandydat nie trafi na kurs, gdzie ktoś poprowadzi go w nauce, to czeka go bardzo dużo dodatkowego czasu nad usystematyzowaniem materiału. Przeglądałem materiały do CFA i jak wiemy są one bardzo dobrze przygotowane i bardzo obszerne… W przypadku CIIA jest nieco konkretniej, materiały są bardziej treściwe, w porównaniu do CFA na dużo wyższym poziomie zaawansowania poruszone są kwestie instrumentów pochodnych i zarządzania ryzykiem. Pytania są bardzo praktyczne i często odnoszą się do bieżącej sytuacji gospodarczej. Np. ja na egzaminie z ekonomii miałem pokazać na modelu IS-LM wpływ reformy podatkowej Trumpa w USA. To samo dotyczy innych działów, zawsze rozwiązujemy praktyczne case study, nikt nie pyta np. o definicję zapasów wg. MSR albo o „wyobrażenie sobie, że na rynku istnieją tylko dwie spółki A i B” ;).

~Piotr Kawala (Analityk w Macromoney UK Ltd.)

Podsumowanie – zestawienie CIIA oraz CFA

Przewagi Egzaminu CIIA

  • Koszty – Porównując koszta egzaminów, licencja CIIA jest tańsza o ok. 1000 złotych. Na rocznych składkach można zaoszczędzić nawet 1150 złotych.
  • Czas – Minimalny czas zaoszczędzony na zdobyciu licencji CIIA to 1,5 roku.
  • Język – Egzamin CIIA jest korzystniejszy i prostszy pod względem językowym.
  • Konieczne kwalifikacje – Uzyskanie licencji CFA wymaga 4-letniego doświadczenia zawodowego w instytucji finansowej, co w niektórych przypadkach (absolwenci szkół) może wydłużyć proces o 4 lata. W przypadku licencji CIIA wymagane są 3 lata doświadczenia, aczkolwiek zalicza się do niego również okres studiów o kierunku ekonomicznym.
  • Wzrastająca rozpoznawalność – Licencja CIIA jest o wiele bardziej rozpoznawalna na rynku zachodnioeuropejskim, azjatyckim i w Ameryce Łacińskiej. Również w Polsce licencja CIIA jest coraz bardziej rozpoznawalna oraz pojawia się jako jedna z certyfikacji w licznych ogłoszeniach o pracę.
  • Przygotowanie do egzaminu – CFA jest w rzeczywistości samokształceniem, natomiast dla zdającego CIIA udostępniana jest platforma e-learningową z kursem przygotowującym do zdania egzaminu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *