Jak wspomina samo ACIIA, certyfikacja jest skierowana do indywidualnych pracowników rynku kapitałowego oraz rynku inwestycyjnego, którzy poszukują kompleksowego potwierdzenia swoich analitycznych kompetencji. W naszej opinii licencja szczególnie dobrze sprawdzi się w dwóch przypadkach.
Po pierwsze: dla każdego, kto już posiada jedną z akredytowanych licencji oraz chce rozszerzyć swoje kwalifikacje o międzynarodowy certyfikat. W tym przypadku uzyskanie tytułu CIIA może zająć zaledwie pół roku i jeden egzamin, a znacząco przełoży się na wzrost kwalifikacji zawodowych oraz rozpoznawalność na międzynarodowym rynku pracy. Więcej piszemy o tym w sekcji “Pominięcie egzaminów”.
Po drugie: w przypadku osób, którym zależy na zdobyciu kompleksowego potwierdzenia swoich umiejętności, jednak są ograniczone czasowo i/lub finansowo, przez co muszą zdecydować się na jedną certyfikację. CIIA będzie w tym przypadku jednym z najlepszych wyborów, ponieważ uprawnia do działania zarówno na rynku macierzystym oraz międzynarodowym. Ponadto w przeciwieństwie do certyfikacji CFA, która również spełnia te założenia, jej zdobycie jest szybsze i tańsze, a sam egzamin o wiele bardziej przystępny, na co zwracaliśmy uwagę w osobnym wpisie: Licencja CIIA czy CFA, który certyfikat warto zdobyć?
Wzrost rozpoznawalność certyfikacji CIIA na polskim rynku jest ostatnio jednym z najbardziej dynamicznych spośród wszystkich certyfikacji finansowych. Najlepiej świadczy o tym liczba osób podchodzących do egzaminu. Jeszcze w 2018 w każdej turze egzaminacyjnej uczestniczyło średnio po 4-5 kandydatów. Tymczasem podczas najbliższej tury w marcu 2020 roku liczba kandydatów przekracza już 30 osób. Certyfikat w Polsce posiada obecnie około 50 osób, z których szereg zajmuje jedne z najwyższych stanowisk na rodzimym rynku finansowym. Ich przemyślenia odnośnie licencji CIIA opisywaliśmy w osobnym wpisie: Czy tytuł CIIA jest wart zachodu? Poznaj opinie jego posiadaczy!
Perspektywy rozwoju
Najważniejszą perspektywą rozwoju jaką zapewnia tytuł CIIA jest możliwość wyjścia na rynki zagraniczne. W Europie certyfikacja ta jest szeroko uznawana i rozpoznawalna na rynkach w Szwajcarii, Niemczech, Austrii oraz Hiszpanii. Powszechnie znana jest także na rynkach wschodnio-azjatyckich; w Japonii, Korei oraz Chinach, a także w Ameryce Łacińskiej. Z tego względu najbardziej na licencji skorzystają osoby działające w środowisku międzynarodowym lub przeprowadzające transakcje międzynarodowe.
Stanowiska związane z licencją:
- Zarządzający Portfelami I Funduszami Inwestycyjnymi
- Analityk Akcji
- Analityk Finansowy
- Analityk Biznesowy
- Doradca Inwestycyjny
- Doradca Finansowy
Warto zaznaczyć, że CIIA jest jednym z dwóch certyfikatów obok CFA, który pozwala na zdobycie licencji Doradcy Inwestycyjnego i Maklera Papierów Wartościowych w przyspieszonym trybie. Posiadając tytuł CIIA można przystąpić do tzw. „Sprawdzianu Umiejętności”, po którego zdaniu można uzyskać od razu licencję Doradcy lub Maklera.
Dodaj komentarz