Rekordowa liczba zdających egzamin CIIA!

Certyfikat CIIA z każdym rokiem zyskuje w Polsce coraz większą rozpoznawalność! Ostatni egzamin, który odbył się 10 marca 2023 roku, po raz kolejny ustanowił rekord frekwencji!

Od czasu zmian regulacyjnych, w których swój udział miał ZMID, międzynarodowy certyfikat CIIA jest coraz bardziej pożądaną na polskim rynku kwalifikacją.

Dziś tym tytułem może się już pochwalić 78 osób, a blisko 100 jest w procesie jego uzyskiwania.

Rosnąca popularność CIIA

Dzięki staraniom ZMID, od 2018 roku do finałowego modułu egzaminu CIIA mogą przystąpić również osoby z licencją Maklera Papierów Wartościowych, czy posiadacze tytułu CAI. Wcześniej było to dostępne wyłącznie dla licencjonowanych Doradców Inwestycyjnych.

Tymczasem od 2016 roku licencja CIIA posiada w Polsce wartościowe uprawnienia. Jest międzynarodowym potwierdzeniem kwalifikacji w świecie finansów oraz umożliwia wejście na przyspieszoną ścieżkę do zdobycia licencji Doradcy Inwestycyjnego.

Ciesząca się największymi uprawnieniami lokalnymi licencja Doradcy to konieczność zdania trzech naprawdę wymagających egzaminów. Posiadacze licencji CIIA mogą jednak podejść do jednego uzupełniającego sprawdzianu umiejętności. To naprawdę solidne ułatwienie, które przyciąga kolejne osoby do CIIA.

Z jedną z takich osób, które z sukcesem przeszły wspomnianą ścieżkę zdobywając wszystkie trzy licencje, przeprowadziliśmy rozmowę. Obowiązkowe nagranie dla każdego, kto myśli o tych kwalifikacjach.

Praktyka przede wszystkim

Egzamin CIIA zaliczany jest do jednego z najbardziej praktycznych na całym rynku. Znajdziesz na nim wyłącznie zadania, które mogłyby być realnymi problemami do rozwiązania w swojej pracy.

Wystarczy przeczytać opinie tych, którzy podchodzili do egzaminu. Wprost mówią oni, że jeśli mieliby dziś zdecydować się na jedną licencję, to wybraliby CIIA, jako „najbardziej praktyczny egzamin, dzięki któremu zdobywa się najwięcej wiedzy”. Swego czasu przeprowadziliśmy kilka rozmów z wybranymi posiadaczami CIIA w Polsce. Ich opinie są zaskakująco spójne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ten egzamin.

CIIA to przepustka do świata międzynarodowych finansów

Światowe rynki finansowe kojarzone są w pierwszej kolejności z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Stąd też mocno rozbudowana popularność licencji CFA, która wywodzi się z USA. Polski finansista jednak o wiele częściej współpracuje z finansistami z Europy.

Szwajcarski CIIA faktycznie nie cieszy się wysoką popularnością krajach anglosaskich. Jednak zarówno w Europie Zachodniej, Azji czy Ameryce Łacińskiej to jedna z popularniejszych kwalifikacji zawodowych.

Jego silną stroną, która buduje rozpoznawalność w tych krajach, jest możliwość zdawania egzaminu w języku ojczystym. Wymogiem poradzenia sobie z CFA jest język angielski. Tymczasem CIIA można zdawać w jednym z dwunastu języków. Dla Włochów, Francuzów, Niemców, Hiszpanów, czy krajów azjatyckich, to ogromna zaleta. Angielski jest językiem międzynarodowym, ale jednak mówienie po angielsku, a zdawanie finansowego egzaminu po angielsku, to dwie różne rzeczy.

Nie jest to jedyny element różniący CIIA od CFA, ale na pewno jeden z istotnych dla zdających.

Ty też możesz zostać CIIA!

Jeśli posiadasz jedną z kwalifikacji:

  • licencję Maklera Papierów Wartościowych lub
  • licencję Doradcy Inwestycyjnego, lub
  • Certyfikat Analityka Inwestycyjnego (CAI®), lub
  • tytuł naukowy doktora (bądź wyższy) lub
  • jeden z certyfikatów EFP

to także możesz od razu przystąpić do międzynarodowej części Egzaminu Finałowego CIIA®, bez konieczności zdawania międzynarodowego Egzaminu Podstawowego oraz egzaminu Regionalnego!

Kolejny egzamin CIIA odbywa się 15 września 2023 roku, a następny 8 marca 2024 roku. 

Nie wiesz, czy to dla Ciebie dobre rozwiązanie? Wahasz się, czy dasz sobie radę? Skontaktuj się z nami. Porozmawiamy o twojej zawodowej sytuacji i pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *