Kolejny egzamin CIIA z rekordami zdających!

Certyfikat CIIA co roku zwiększa swoją rozpoznawalność na polskim rynku kapitałowym. Najnowsza sesja egzaminacyjna odbyła się 15 września 2023 roku i po raz kolejny ustanowiła rekordową frekwencję!

Dużo w tym zasługi zmian regulacyjnych, w których miał swój udział ZMID. Międzynarodowy certyfikat CIIA jest coraz bardziej pożądaną na polskim rynku kwalifikacją i stanowi coraz lepszą alternatywę dla innych certyfikacji.

Obecnie liczba osób, które zdały egzamin CIIA w Polsce wynosi 86, a kolejne 100 jest na różnych etapach procesu egzaminacyjnego.

Popularność tytułu CIIA rośnie

Starania ZMID doprowadziły do tego, że od 2018 roku do finałowego modułu egzaminu CIIA mogą podchodzić także osoby posiadające licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz posiadacze tytułu CAI. Wcześniej było to dostępne wyłącznie dla licencjonowanych Doradców Inwestycyjnych.

To duża zmiana, która wprost wpływa na zwiększanie zainteresowania tym prestiżowym certyfikatem.

Zwłaszcza że od 2016 roku posiadacze tytułu CIIA posiadają w Polsce specjalne uprawnienia. Tytuł CIIA zaczął być traktowany jako międzynarodowe potwierdzenie kwalifikacji i umożliwia skorzystanie z przyspieszonej ścieżki do zdobycia licencji Doradcy Inwestycyjnego.

Licencja Doradcy Inwestycyjnego to najwyższy poziom uprawnień, jaki można uzyskać na polskim rynku finansowym. Wiąże się jednak z koniecznością zdania trzech bardzo wymagających egzaminów w KNF.

Osoby, które uzyskały licencję CIIA mogą jednak podejść wyłącznie do jednego uzupełniającego sprawdzianu umiejętności. To solidne ułatwienie, które przekonuje kolejne osoby do zdobycia szwajcarskiego CIIA.

O przejściu tej ścieżki rozmawialiśmy razem z Michałem Kaczorem, który ma ją za sobą i dzieli się szeregiem wskazówek dla wszystkich myślących o podobnym rozwoju własnej kariery. To obowiązkowe nagranie dla każdego, kto myśli o tych kwalifikacjach.

Egzamin w pełni praktyczny

Egzamin CIIA uznawany jest w świecie finansowym za najbardziej praktyczny. Nie znajdziesz w nim suchych pytań ABCD, ale wyłącznie pytania o zagadnienia, które spokojnie mogłyby stanowić realne problemy, które musiałbyś rozwiązać w swojej pracy.

Potwierdzają to liczne opinie osób, które podchodziły do tego egzaminu. Twierdzą one, że dziś mieliby zdecydować się na tylko jedną licencję do pozyskania w swojej karierze zawodowej, to wybraliby CIIA.

Przeprowadziliśmy kilka rozmów z wybranymi posiadaczami CIIA w Polsce.  Opinia każdej z tych osób jest praktycznie taka sama. Nie powinno dziwić więc, że coraz więcej osób decyduje się na taki egzamin.

Otwarte drzwi do świata międzynarodowych finansów

Rynki finansowe kojarzą się przede wszystkim z Wielką Brytanią i USA. To jednak spore uproszczenie. Szwajcarski CIIA nie cieszy się wysoką popularnością w krajach anglosaskich, gdzie prym wiedzie licencja CFA.

Jednak w Europie Zachodniej, Azji czy Ameryce Łacińskiej to właśnie CIIA jest jednym z najpopularniejszych certyfikatów finansowych.

Podejście do egzaminu CFA wymaga dobrej znajomości języka angielskiego. Tymczasem CIIA można zdawać w jednym z dwunastu języków narodowych. Dla Włochów, Francuzów, Niemców, Hiszpanów, czy krajów azjatyckich, to ogromna zaleta. Angielski jest językiem międzynarodowym, ale jednak mówienie po angielsku, a zdawanie finansowego egzaminu po angielsku, to dwie różne rzeczy.

Nie jest to jedyny element różniący CIIA od CFA, ale na pewno jeden z istotnych dla zdających. Dla Polaka licencja CIIA stanowi w efekcie o wiele lepszą i bardziej prestiżową alternatywą, która otwiera wiele drzwi w karierze. Opowiadał nam o tym w osobnej rozmowie Kamil Rogalski, który zdając egzamin, uzyskał jeden z najwyższych wyników na świecie.

Ty też możesz zostać CIIA!

Jeśli posiadasz jedną z kwalifikacji:

  • licencję Maklera Papierów Wartościowych lub
  • licencję Doradcy Inwestycyjnego, lub
  • Certyfikat Analityka Inwestycyjnego (CAI®), lub
  • tytuł naukowy doktora (bądź wyższy) lub
  • jeden z certyfikatów EFPA EFA/EFP

to także możesz od razu przystąpić do międzynarodowej części Egzaminu Finałowego CIIA®, bez konieczności zdawania międzynarodowego Egzaminu Podstawowego oraz egzaminu Regionalnego!

Kolejny egzamin CIIA odbywa się 8 marca 2024 roku, a następny 20 września 2024 roku. 

Nie wiesz, czy to dla Ciebie dobre rozwiązanie? Wahasz się, czy dasz sobie radę? Skontaktuj się z nami. Porozmawiamy o twojej zawodowej sytuacji i pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *