Tytuł oraz licencja CIIA® to jedna z najbardziej rozpoznawanych w całym finansowym świecie licencji dla profesjonalistów rynku kapitałowego. Nadawana jest ona przez organizację ACIIA (Association of Certified International Investment Analysts).
ACIIA to globalny podmiot zrzeszający krajowe stowarzyszenia profesjonalistów rynków finansowych takich jak na przykład:
Obecnie w organizacji ACIIA zrzeszone są 24 stowarzyszenia krajowe z całego świata, a sam certyfikat CIIA posiada na świecie ponad 10 tysięcy specjalistów.
Wzrost rozpoznawalności certyfikacji CIIA na polskim rynku jest jednym z najbardziej dynamicznych spośród wszystkich certyfikacji finansowych. Najlepiej świadczy o tym liczba osób podchodzących do samego egzaminu. Jeszcze w 2018 roku w każdej turze egzaminacyjnej uczestniczyło średnio po 4 - 5 kandydatów.
Tymczasem podczas sesji egzaminacyjnych w 2022 i 2023 roku liczba kandydatów przekraczała już 40 osób. Certyfikat w Polsce posiadany jest obecnie niemal 100 osób (połowa 2023 roku), a drugie tyle jest w procesie jego zdobywania.
Aktualna lista wszystkich osób, które zdały egzamin CIIA w Polsce oraz są uprawnione do posługiwania się tytułem CIIA® dostępna jest pod adresem:
https://zmid.org.pl/lista-osob-ktore-uzyskaly-tytul-ciia/
Licencja CIIA to międzynarodowa certyfikacja potwierdzająca profesjonalne kwalifikacje z obszaru finansów i zaawansowane zdolności analityczne. Rozpoznawana jest ona głównie na rynkach finansowych w Europie Zachodniej, Europie Środkowej oraz Azji.
Wynika to ze struktury samego egzaminu, który można zdawać w językach narodowych. Zrzeszanie przez ACIIA organizacji krajowych przekłada się ponadto na możliwość łatwiejszego uzyskania kwalifikacji regionalnych, dzięki posiadaniu tytułu CIIA.
Dzięki temu na całym świecie, tytuł CIIA® uznawany jest przez wiele urzędów regulacyjnych i organizacji ułatwiając zdobycie kolejnych kwalifikacji na lokalnych rynkach. Wśród najważniejszych można wymienić:
Sama certyfikacja dedykowana jest dla indywidualnych osób, które chcą rozwijać karierę zawodową na rynku kapitałowym i finansowym. Tytuł CIIA to świetny wybór dla każdego, kto szuka kompleksowego potwierdzenia swoich analitycznych kompetencji. W naszej opinii ta licencja szczególnie dobrze sprawdzi się w dwóch przypadkach.
Po pierwsze: dla każdego, kto chce rozszerzyć swoje kwalifikacje o międzynarodowy certyfikat. Tytułu CIIA można uzyskać zaledwie dzięki jednemu egzaminowi, o ile posiada się jedną z akredytowanych licencji (więcej o tym piszemy niżej). Jeden egzamin mocno przekłada się z kolei na wzrost kwalifikacji zawodowych oraz rozpoznawalność na międzynarodowym rynku pracy.
Po drugie: w przypadku osób, którym zależy na zdobyciu kompleksowego potwierdzenia swoich umiejętności, jednak są ograniczeni czasowo i/lub finansowo, przez co muszą zdecydować się na jedną certyfikację. W takim wypadku CIIA to najlepszy wybór, ponieważ uprawnia do działania zarówno na rynku macierzystym oraz międzynarodowym. W przeciwieństwie do certyfikacji CFA, która również spełnia te założenia, jej zdobycie jest szybsze i tańsze, a sam egzamin o wiele bardziej przystępny.
Więcej na temat porównania egzaminów CFA oraz CIIA pisaliśmy w osobnym wpisie: Licencja CIIA czy CFA, który certyfikat warto zdobyć? i piszemy to z perspektywy posiadaczy obu takich tytułów.
Licencja CIIA w Polsce jest praktycznie synonimem wysokich stanowisk na rodzimym rynku finansowym. Licencję tę posiadają Prezesi TFI, zarządzający funduszami, czy Członkowie Zarządu banków.
Interesujesz się certyfikacją CIIA? Przeczytaj również:
- Czy tytuł CIIA jest wart zachodu? Poznaj opinie jego posiadaczy!
Standardowa ścieżka do uzyskania licencji CIIA obejmuje trzy egzaminy certyfikacyjne:
Egzaminy, jakie należy zdać, podzielone są na część specyficzną dla danego kraju (regulacje, etyka i standardy zawodowe, rachunkowość, struktura rynku itp.) oraz na część międzynarodową. Za pierwszą część odpowiadają organizacje narodowe, druga natomiast podlega wspólnemu egzaminowi globalnemu. Wszystkie zadania opracowywane są przez grupy ekspertów mianowanych przez narodowe organizacje w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej.
Ponadto, część międzynarodowa rozdzielona jest na Egzamin Podstawowy (czas jego trwania wynosi 9 godzin) oraz Egzamin Finałowy (czas jego trwania 6 godzin).
ZMID uzyskał w ACIIA akredytację polskich egzaminów oraz tytułów naukowych jako dopuszczających do uzyskania zwolnienia z egzaminu regionalnego oraz podstawowego. Dzięki temu, osoby posiadające jedno z poniższych:
- Certyfikat Analityka Inwestycyjnego (dowiedz się więcej),
- Licencję Maklera Papierów Wartościowych (dowiedz się więcej)
- Licencję Doradcy Inwestycyjnego (dowiedz się więcej)
- Certyfikat Maklera Rynków Finansowych (dowiedz się więcej) wraz z ukończeniem kursu maklerskiego w ZMID
- tytuł naukowy doktora (lub wyższy)
- jeden z certyfikatów EFPA
mogą od razu przystąpić do międzynarodowej części Egzaminu Finałowego CIIA®. Osoby posiadające wyżej wymienione uprawnienia są całkowicie zwolnione ze zdawania dwóch pierwszych egzaminów CIIA.
Biorąc pod uwagę uzyskane akredytacje oraz fakt, że posiadanie licencji CIIA umożliwia skrócone podejście do uzyskania licencji Doradcy Inwestycyjnego za pomocą organizowanego w KNF sprawdzianu umiejętności, polecamy przejście następującej ścieżki egzaminacyjnej.
Dzięki temu w zaledwie 1,5 roku każdy ma możliwość uzyskać aż trzy certyfikacje, w tym najbardziej prestiżową na polskim rynku oraz międzynarodową. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie podejście. Jedną z nich był np. Michał Kaczor, z którym wywiad możesz odsłuchać poniżej. Rozmawiamy m.in. o zaletach takiego podejścia oraz dalszych skutkach w karierze zawodowej.
UWAGA! Pamiętaj, że samo zdanie egzaminu finałowego nie uprawnia jeszcze do posługiwania się tytułem CIIA. Do tego niezbędne jest również spełnienie następujących warunków:
ZMID jako organizacja zrzeszona w strukturach ACIIA jest podmiotem, który w imieniu ACIIA organizuje w Polsce egzamin CIIA. Dzięki temu możesz napisać go wygodnie w centrum Warszawy, bez konieczności wyjazdu za granicę.
ZMID organizuje wyłącznie Egzamin Finałowy CIIA. Jeśli nie posiadasz jednego z tytułów umożliwiających od razu podejście do egzaminu finałowego - zachęcamy Cię do zdobycia najpierw jednego z tych tytułów.
Egzamin finałowy CIIA ma charakter pisemny, a pytania egzaminacyjne są pytaniami otwartymi. Składają się one z konkretnych studiów przypadku, gdzie niezbędna jest pogłębiona analiza na zadany temat. W czasie egzaminu możesz korzystać z kalkulatora finansowego oraz otrzymasz zestawienie wszystkich potrzebnych wzorów i formuł obliczeniowych.
Egzamin Finałowy składa się z dwóch modułów tematycznych:
Moduł I (3 godziny)
Moduł II (3 godziny)
Szczegółowe informacje o zakresie tematycznym egzaminów i zalecanej lekturze, a także przykładowe pytania egzaminacyjne można znaleźć na stronie internetowej www.aciia.org.
Zastanawiasz się, czy sobie poradzisz? Spokojnie, zdawalność egzaminu CIIA w Polsce należy do najwyższych na świecie! Historycznie zdawalność na świecie jest o wiele niższa, niż wśród polskich kandydatów. Egzaminu CIIA w Polsce zdaje średnio od 85% do 90% podchodzących!
Z czego wynika taka różnica? Posiadając jedną z licencji: Maklera Papierów Wartościowych, Doradcy Inwestycyjnego, czy CAI jesteś świetnie przygotowany do zakresu materiału na CIIA.
Pozytywne wyniki Moduł I (Świat):
Pozytywne wyniki Moduł II (Świat):
Po zapisaniu się na egzamin otrzymasz komplet materiałów szkoleniowych. W tym dostęp do platformy e-learningowej w języku angielskim. Na platformie znajdziesz wszystkie niezbędne materiały do nauki.
Nauka do samego egzaminu przebiega w formie samodzielnej. Nie prowadzimy dedykowanego kursu przygotowującego do egzaminu CIIA. Zainteresowani mogą do samego pakietu egzaminacyjnego zakupić dodatkowo pakiet nagrań wideo przygotowujących do egzaminu. To ponad 700 nagrań o łącznej długości 64 godziny w języku angielskim. Koszt dodatkowy takiego pakietu to 500 CHF. Nagrania nie są niezbędne do zdania egzaminu i skutecznej nauki, ale na pewno poprawią jej efektywność w porównaniu z samymi materiałami z platformy.
Jedną z lepszych pomocy dotyczących skutecznej nauki do egzaminu, jest posłuchanie wskazówek innych zdających. Na co zwracali oni uwagę, jak planowali swoją naukę, etc. Jedną z takich osób jest Kamil Rogalski, który uzyskał wynik wśród najlepszych 10% wszystkich zdających na świecie i w specjalnym wywiadzie dla nas opowiedział, jak przygotowywał się do egzaminu, dlaczego się na niego zdecydował i jak egzamin pomógł mu w karierze!
Interesujesz się certyfikacją CIIA? Przeczytaj również:
- Jak szybko zdobyć licencję Maklera, Doradcy Inwestycyjnego i CIIA?
Ceny egzaminu są ustalane przez globalną organizację ACIIA. W Polsce należą do jednych z najniższych na świecie.
Opłata za Egzamin CIIA jest jednorazowa i obejmuje:
Czy możliwe jest przełożenie Egzaminu?
Tak, przełożenie egzaminu jest możliwe. Pierwsze przełożenie egzaminu na kolejną najbliższą sesję egzaminacyjną jest bezpłatne. Każde kolejne przełożenie wiąże się z opłatą egzaminacyjną w wysokości 200 CHF netto.
Czy możliwa jest poprawka Egzaminu?
Tak, ewentualny koszt poprawki egzaminu to 500 CHF netto za każdy moduł egzaminu.
Nie. Raz uzyskana licencja CIIA zostaje na całe życie. Nie wygasa oraz nie trzeba jej odświeżać. Może zostać wyłącznie odebrana przez ACIIA jeśli zostaniesz skazany za przestępstwo gospodarcze Jeśli jednak chcesz wiedzieć czy w Twojej pracy i planach kariery będzie ona przydatna zostaw nam do siebie kontakt, nasz konsultant porozmawia z Tobą i odpowie na wszystkie pytania.
Po rejestracji i opłaceniu egzaminu Koordynatorka egzaminu wystąpi do szwajcarskiej Centrali CIIA o dostęp dla Ciebie do platformy szkoleniowej. Centrala CIIA przesyła do Koordynatorki dostępy maksymalnie w ciągu 5 dni roboczych, choć zazwyczaj są to 2 dni. Po ich otrzymaniu Koordynatorka prześlę Ci dane do logowania dające pełen dostęp do kompletu materiałów elektronicznych do nauki. Wszystkie materiały na egzamin są w formie elektronicznej i będziesz mógł je pobrać ze swojego konta do daty Twojego egzaminu.
Zdając Egzamin CIIA w ZMID możesz udzielać odpowiedzi w języku angielskim oraz polskim. W ramach jednego egzaminu możesz udzielać odpowiedzi na poszczególne pytania zarówno w angielskim lub polskim. Język odpowiedzi nie wpływa na punktację.
Na trzy tygodnie przed datą Twojego egzaminu Koordynatorka podejmie dwie próby kontaktu telefonicznego z Tobą w celu potwierdzenia do których modułów egzaminu będziesz podchodził w najbliższej sesji egzaminacyjnej. Ustalenia zostaną przesłane na Twój adres e-mail podany w zgłoszeniu rejestracyjnym. Następnie na tydzień przed egzaminem otrzymasz maila z informacją o miejscu egzaminu.
Materiały szkoleniowe na egzamin przygotowane przez Centralę CIIA znajdują się na platformie edukacyjnej AZEK z którą współpracuje ACIIA. Instrukcję jak się do nich zalogować otrzymasz od Koordynatorki po zaksięgowaniu wpłaty.
Nie potrzebujesz dodatkowej wiedzy. Materiały szkoleniowe na egzamin CIIA są przygotowanie tak abyś mógł szybko przypomnieć sobie podstawowe pojęcia i przeszedł do rozwiązywania przykładowych zadań egzaminacyjnych. Każdy bloku materiału ma dedykowane quizy z pytaniami z danego zakresu, które pozwalają Ci sprawdzić czy wszystko zrozumiałeś.
Materiały szkoleniowe na platformie edukacyjnej są podzielone na sekcje. Najlepiej zacząć od pierwszej sekcji – Ekonomii i od quizów z tego bloku materiału. Następnie warto zobaczyć historyczne egzaminy CIIA dostępne na platformie wraz z odpowiedziami aby zobaczyć jak są punktowane zadania. Jak zobaczysz na bazie historycznych testów pytania na Egzaminie są praktyczne.
W dodatkowym pakiecie VOD otrzymasz ponad 700 klipów video o łącznej długości ponad 63,5 godziny. Nagrania są specjalnie przygotowane pod taką formę nauczania. Obejmują cały zakres materiału wymaganego na Egzaminie i możesz je odtwarzać dowolną ilość razy. Szczegółowe rozpisanie zakresu materiału na VOD znajdziesz na górze w zakładce „Harmonogram zajęć”. W czasie nauki z materiałami VOD Ty decydujesz kiedy zrobić przerwę zatem spędzasz czas najbardziej produktywnie.
Nie ma sztywnego progu zaliczenia Egzaminu CIIA. Egzamin jest ogólnoświatowy i w zależności od poziomu pozostałych uczestników Egzaminu na każdą sesję określany jest dany próg zdania. Wysokość progu zależy od ilości punków które zdobyli pozostali kandydaci w danej sesji egzaminacyjnej. Bazując na historycznych wynikach Egzaminów możesz oczekiwać, że uzyskanie powyżej 60% punktów z danego modułu oznacza wynik pozytywny, a uzyskanie poniżej 45% wynik negatywny na danym module. Poziom „Exam Minimum Passing Score” mieści się pomiędzy 45-60% możliwych punktów.
Moduły Egzaminu CIIA zalicza się osobno. Zasady zdania danego modułu zostały opisane w punkcie „Ile punktów zalicza Egzamin CIIA?”.
Nie. Każdy z Modułów Egzaminu CIIA podlega osobnej punktacji. Możesz zdawać oba Moduły w jednej sesji egzaminacyjnej lub po jednym w dwóch różnych sesjach.
Kolejność zdawania Modułów nie ma znaczenia. Jednak jeżeli chcesz zdawać oba modułu podczas jednej sesji egzaminacyjnej to wymagane jest najpierw pisanie Module 1, który odbywa się z rana, a następnie Module 2 po południu.
Na Module 1 obowiązuje zakres Egzaminu z: Ekonomii, Wyceny i analiz akcji, Finansów przedsiębiorstw oraz Rachunkowości finansowej i analizy sprawozdań finansowych.
Na Module 2 obowiązuje zakres Egzaminu z: Zarządzania portfelem, Wyceny i analiz instrumentów pochodnych oraz Wyceny i analiza dłużnych papierów wartościowych.
Rejestrując się na Egzamin CIIA wybierasz konkretną datę podejścia do każdego z Modułów (mogą być różne). Możesz jednorazowo bezpłatnie zmienić datę podejścia do Egzaminu na następną sesję egzaminacyjną. Drugi i każde kolejne przełożenie terminu podejścia do Egzaminu CIIA wiążę się z opłatą 200 CHF (netto) niezależnie od ilości przekładanych modułów.
W przypadku negatywnego wyniku danego modułu koszt jego poprawki to 500 CHF (netto). Chęć poprawki i opłatę za nią musisz wnieść do 14 dni od czasu ogłoszenia wyników Egzaminu.
Aby używać tytułu CIIA należy spełnić dwa warunki. Zaliczyć Egzamin CIIA i być członkiem ZMIDu z opłaconą składką członkowską za dany okres. Po zdaniu dwóch Modułów Egzaminu CIIA w ciągu miesiąca od daty ogłoszenia wyniku otrzymasz pocztą Certyfikat CIIA wydany przez ACIIA ze Szwajcarii. Jeżeli jesteś członkiem ZMIDu to od tego momentu możesz oficjalnie używać tytułu CIIA.
Od momentu otrzymania Certyfikatu CIIA pod warunkiem, że utrzymujesz aktywne członkostwo w ZMID.
Wszystkie formalności związane z wydaniem Certyfikatu CIIA i przekazaniu go Tobie załatwiają Koordynatorzy ACIIA i ZMIDu.
Egzaminy CIIA z poprzednich lat wraz z rozwiązaniami i punktacją są dostępne na platformie szkoleniowej. Arkusze z ostatniego egzaminu są na niej publikowane ok. 4 miesiące po Egzaminie.
Wszelkie problemy z platformą szkoleniową prosimy zgłaszać na adres biuro@zmid.org.pl. Koordynatorka w miarę możliwości udzieli informacji lub niezwłocznie skontaktuje się z Centralą CIIA w celu rozwiązania problemu.
Oczywiście. Wszystkie opłaty za Egzamin CIIA są kwotami brutto, a stawka podatku VAT wynosi 23%. Jeżeli podczas rejestracji wybierzesz opcję, że chcesz otrzymać fakturę i podasz NIP to po płatności wystawimy FV na tę firmę. W przypadku braku NIPu po otrzymaniu płatności możemy wystawić FV na kandydata zarejestrowanego na egzamin.
Oczywiście. Wszystkie opłaty związane z Egzaminem CIIA są kwotami w frankach szwajcarskich. ZMID udostępnia możliwość wniesienia równowartości opłaty za Egzamin w PLN. Szczegółowe informacje o kalkulacji ceny otrzymasz od Koordynatorki po rejestracji na Egzamin.
Zgodnie z zasadami ustalonymi przez ACIIA Egzaminy kandydatów nie są dostępne do wglądu.
Punktacja Egzaminu żadnego z kandydatów nie jest publikowana.
Lista osób, które zdały egzamin CIIA oraz są uprawnione do posługiwania się tytułem CIIA® znajduje się na dedykowanej stronie: https://zmid.org.pl/lista-osob-ktore-uzyskaly-tytul-ciia/
Koordynuje sesje egzaminacyjne modułów CIIA organizowane przez ZMID, a także koordynuje pracę Krajowej Komisji Egzaminacyjnej CIIA. Koordynuje wszystkie sesje Egzaminów CIIA od 2015 roku. W przypadku pytań związanych z egzaminami CIIA proszę o kontakt mailowy na adres: biuro@zmid.org.pl
Cena do 31.12.2024:
| |
Cena OD 01.01.2025:
| |
Poziom : Wymagana wstępna certyfikacja |
|
Lokalizacja : Nauka Self-Study, Egzamin w Warszawie |
|
Najbliższy start : 07-03-2025 |
Licencję CIIA zrobiłem ze względu na relatywnie szybką ścieżkę uzyskania licencji dla posiadaczy licencji Doradcy Inwestycyjnego – byłem zwolniony z egzaminu podstawowego. Nie mniej ważna była rozpoznawalność licencji CIIA w innych regionach świata niż CFA. CIIA jest certyfikacją wywodzącą się z Europy i Azji, natomiast CFA jest licencją typowo amerykańską. Chciałem uzyskać certyfikację finansową na wszystkie regiony świata przy połączeniu CIIA i CFA. Równie ważne okazały się zachęty pracodawcy do rozwoju poprzez szkolenia, studia podyplomowe, egzaminy specjalistyczne itd – skoro szef zachęca i wspiera to czemu nie Tomasz Markowski Portfolio Manager w Total FIZ Decydując się na zdawanie CIIA szukałem możliwości dalszego (po DI i MPW) potwierdzenia swoich kwalifikacji w dziedzinie finansów. Ponadto, przygotowania do egzaminów tego typu są przyjemnością. Łukasz Juras Portfolio Manager w Nationale Nederlanden PTE Był to jedyny uznany międzynarodowy certyfikat, który mogłem zrobić świeżo po Doradcy z pominięciem jednego z dwóch poziomów. Tzn. Jednym „posiedzeniem” mogłem od razu zrobić kolejny certyfikat a nie jak np. CFA trzema etapami. Poza tym dawał wiedzę na poziomie międzynarodowym. Michał Ficenes Equity Analyst w Skarbiec TFI Chciałem rozszerzyć i umiędzynarodowić zdobytą licencję. Dodatkowym bodźcem była łatwość przystąpienia do CIIA. Dzięki staraniom ZMID mogłem podejść od razu do egzaminu finałowego CIIA, ponieważ posiadałem licencję doradcy. Z perspektywy czasu stwierdzam, że egzamin CIIA testuje szeroko i praktycznie wiedzę kandydata oraz pozwala się wykazać w wielu niezależnych dziedzinach finansów. Ryszard Żabiński Autoryzowany pracownik w Prosper Capital Dom Maklerski Koszt zrobienia tej licencji w Polsce jest dużo niższy niż np. w Niemczech czy Szwajcarii, w przypadku zdania dostaję taki sam papier jak koledzy w tych krajach. Zdaje sobie sprawę, że papier ten nie jest rozpoznawalny tak mocno jak CFA, ale np. w Szwajcarii, Austrii i Niemczech jest dosyć znany, a na wszystkich tych rynkach będziemy dystrybuować nasz fundusz. Jednym słowem pomyślałem, że skoro mam ułatwioną drogę, aby zdobyć międzynarodowy papier, który jest rozpoznawalny w krajach gdzie będzie obecny nasz fundusz to czemu nie skorzystać z tej okazji. Licencja w porównaniu do CFA jest także młoda, więc z czasem jej ranga będzie nabierać na znaczeniu. Szwajcaria to jednak ważny kraj w finansach. Piotr Kawala Analityk w Macromoney UK Ltd. |