Jak szybko zdobyć licencję Maklera, Doradcy Inwestycyjnego i CIIA?

Licencja Doradcy Inwestycyjnego to najbardziej prestiżowy w Polsce tytuł na rynku finansowym. Do jej uzyskania potrzeba jednak zdać trzy naprawdę wymagające egzaminy. Pewnie że jest to realne, co potwierdzają liczne sukcesy uczestników kursu przygotowującego na licencję Doradcy Inwestycyjnego, ale to nie jedyna ścieżka, która umożliwia uzyskanie tej licencji.

Istnieje również alternatywna droga. Decydując się na nią, również czekają Cię trzy egzaminy. Różnica jest taka, że tym razem po trzech egzaminach zyskujesz trzy licencje:

Brzmi nieźle prawda? To naprawdę możliwe. Zdobycie licencji Maklera Papierów Wartościowych (jeden egzamin) umożliwia Ci podejście do ostatniego, finalnego etapu międzynarodowego certyfikatu CIIA (jeden egzamin). Uzyskanie certyfikatu CIIA otwiera z kolei drzwi do przystąpienia do sprawdzianu umiejętności na Doradcę Inwestycyjnego przeznaczonego dla osób z zagranicznymi certyfikatami (jeden egzamin). Tu warto jednocześnie dodać, że tej drabince licencje Maklera może zostać równie dobrze zastąpiona tytułem Certyfikowanego Analityka Inwestycyjnego (CAI). Ten egzamin również traktowany jest jako dopuszczający od razu do finalnego etapu CIIA.

Tak oto po przejściu również trzech egzaminów, można mieć wszystkie trzy licencje. Wydaje Ci się to mało realne? Dokładnie taką ścieżkę przebył na przykład Michał Kaczor, DI, CIIA, MPW.

Trzy licencje w krótkim czasie? To naprawdę możliwe!

Przykład Michała pojawia się tutaj nieprzypadkowo. To z nim przeprowadziliśmy wywiad o tym, jak udało mu się przejść całą opisaną ścieżkę i to w zaledwie 3 lata. Licencję Maklera w 2019, tytuł CIIA w 2021, a licencję Doradcy Inwestycyjnego w 2022 roku.

Z wywiadu, który możesz obejrzeć poniżej, dowiesz się:

 • Dlaczego Michał wybrał właśnie taką ścieżkę do licencji Doradcy;
 • Który z egzaminów jest najtrudniejszy;
 • Ile czasu naprawdę potrzeba na to, aby skutecznie się do nich przygotować;
 • Jakie materiały pomagają w zdaniu tych egzaminów
 • Czy i jak zdobycie licencji pomogło Michałowi w karierze zawodowej
 • Jakich rad i wskazówek udzieliłby Michał wszystkim, którzy chcą podążyć jego krokami.

Jak szybko zdobyć licencję Maklera, Doradcy Inwestycyjnego i CIIA?

To naprawdę osiągalna ścieżka i droga, którą polecamy. Nie dlatego, że jest „na skróty”. Zdanie egzaminu na Maklera, CIIA, a potem sprawdzianu umiejętności na Doradcę to naprawdę solidne wyzwanie. Jeśli jednak może w trzech egzaminach zdobyć trzy osobne tytuły zamiast jednego, to czemu z tego nie skorzystać?

One Comment

 • Paq pisze:

  Ścieżką jest rzeczywiście łatwiejsza niż droga trudniejsza czyli sama ścieżką doradcy inwestycyjnego. Natomiast nie jest to bardzo tanie – zapis na CIA to okolo 11 tysięcy złotych…stąd rozumiem, że ktoś idzie ścieżką samego doradcy. Ci co mają maklera mogą iść dalej drogą licencji i by chętnie to zrobili, natomiast jak mieszkają poza warszawka, ewentualnie jeszcze 1-2 większymi ośrodkami i nie zmienia pracy na związane w większym stopniu z licencją to sądzę, że rezygnują mimo że pewnie mogli iść dalej.
  ps. brawo za 3 licencję !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *