Egzamin Digital Assets and MICA®

Home Courses

Egzamin Digital Assets and MICA® 2.0

Zyskaj Certyfikat EFFAS Digital Assets and MICA® (DiAM)

Kryptowaluty funkcjonują w świecie finansów od lat. Przez długi okres był jednak bardziej postrzegane jako alternatywny świat, którego "prawdziwe" finanse unikały.

Postrzeganie świata krypto przez pryzmat inwestycyjnego podziemia już jednak nie obowiązuje. Z każdym kolejnym rokiem rośnie zarówno adopcja kryptowalut, jak i postrzeganie ich jako pełnoprawnej klasy aktywów obok akcji, czy obligacji.

Wystarczy spojrzeć na zmiany, jakie w ciągu ostatnich lat spotkały świat aktywów cyfrowych:

  • wybrane państwa dopuszczają niektóre kryptowaluty jako oficjalny środek płatniczy,
  • największe instytucje finansowe świata oficjalnie przyznają się do inwestycji w kryptowaluty
  • wybrane międzynarodowe korporacje przyjmują płatności i rozliczenia z wykorzystaniem aktywów cyfrowych
  • powstają fundusze ETF na Bitcoina
  • wprowadzane zostają kolejne regulacje dotyczące kryptowalut

Jednoznaczne i jasne staje się, że aktywa cyfrowe, o których jeszcze kilka lat temu mówiono, że tymczasowa moda na nie przeminie, zostaną z nami na długo.

Dobry współczesny finansista nie powinien udawać, że kryptowaluty nie istnieją i unikać ich w swojej pracy. Tymczasem naprawdę nieliczni starają się poznać bliżej ten świat.

Program DiAM powstał właśnie po to, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć kluczowe elementy i nowości ze świata kryptowalut. Projekty z zakresu aktywów cyfrowych stają się powoli normalnością w finansach, a DiAM to jeden z nielicznych sposobów na potwierdzenie, że ten dynamicznie zdobywający finanse świat nie jest Ci obcy.

Poznaj program EFFAS Digital Assets and MICA (DiAM)

Program został zaprojektowany przez EFFAS (European Federation of Financial Analysts Societies) - europejską federację stowarzyszeń analityków finansowych. Na ułożenie programu wpływ mieli eksperci z różnych krajów. Dzięki temu poruszane zagadnienia są jak najbardziej uniwersalne dla całego świata finansów.

EFFAS jako organizacja ma długą historię w opracowywaniu standardów sprawozdawczości pozafinansowej. Odgrywa ona w Europie kluczową rolę jako pośrednik pomiędzy profesjonalistami inwestycyjnymi a korporacjami.

Program DiAM składa się z pięciu modułów:

  1. Blockchain technology; what it is and how it is linked to the crypto world
    Technologia blockchain zmieniła sposób i możliwości zarządzania aktywami oraz pieniędzmi. Dzięki niej transakcje mogą być zautomatyzowane bez pośrednika. Dzięki temu modułowi dowiesz się, na czym polega i jak funkcjonuje blockchain.
  2. Typologies of crypto assets and basic regulation that affects them
    Cyfrowe aktywa na nowo definiują rolę banków oraz firm inwestycyjnych, a także powinny wpływać na decyzje regulatorów oraz rządów. Do sprawnego poruszania się po tym świecie potrzebne jest odpowiednie zrozumienie rozporządzeń regulujących krypto.
  3. Products and services in the world of crypto assets
    Branża finansowa w coraz większym stopniu wykorzystuje aktywa cyfrowe do swojej podstawowej działalności. Zarówno pod kątem samych aktywów, jak i wykorzystania technologii za nimi stojących do procesu tokenizacji. Ten moduł przybliży Ci ten proces.
  4. Regulation and money laundering: the MICA effect and the AML5
    Regulacje to jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania całej branży finansowej. Kilka z ostatnich, jak MiFID2 czy PSD 2 wywróciło świat finansów do góry nogami. W przypadku aktywów cyfrowych podobnych efekt może mieć AML5 oraz MICA. Ten moduł wyjaśnia obie regulacje w szczegółach.
  5. Decentralized Finance (DeFi) and new trends and investments
    Tradycyjne aktywa finansowa są tworzone dla różnych klientów w odpowiedzi na różne potrzeby. Te same potrzeby mogą adresować również aktywa cyfrowe. Zdecentralizowane finanse nie różnią się dziś od tradycyjnych w kontekście możliwości.

Na koniec programu szkoleniowego, uczestnik będzie mógł pochwalić się znajomością funkcjonowania technologii blockchain, na jakiej oparte są obecnie aktywa cyfrowe oraz znajomością regulacji europejskich, które dziś stanowią fundament dla dalszego funkcjonowania w finansowej przestrzeni świata kryptowalut.

Zdobyta wiedza dotyczyć będzie przede wszystkim:

  • czym jest blockchain oraz jak działa
  • jak odpowiednio klasyfikować aktywa krypto i jaki wpływ mają na nie obecnie przyjęte przepisy
  • działania różnych produktów i usług dostępnych w świecie kryptowalut
  • otoczenia regulacyjnego ze szczególnym naciskiem na dyrektywę MiCA
  • funkcjonowania koncepcji zdecentralizowanych finansów (DeFi) jako alternatywy dla finansów tradycyjnych
  • opisu nowych trendów i najbliższej przyszłości sektora

Patrząc na pełną tematykę programu oraz jego elementy widać, że program DiAM jest dla wszystkich profesjonalistów rynku, którzy chcą zrozumieć i lepiej poznać ten nowoczesny obszar finansów. Po ponad dekadzie adopcji kryptowalut i aktywów cyfrowych przez świat inwestycji, cały sektor nie pozostał spekulacyjną niszą, ale stopniowo zyskuje wolumen i udziały w rynku.

Nie jest niespodzianką, że kolejne instytucje finansowe wprowadzają u siebie zespoły projektowe zajmujące się tematyką aktywów cyfrowych.  Z tego też powodu poza kierowaniem do osób chcących poszerzyć swoją finansową wiedzę, program DiAM dobrze sprawdzi się dla:

  • doradców inwestycyjncyh oraz finansowych,
  • sprzedawców,
  • bankierów,
  • specjalistów od sprawozdań finansowych
  • prawników
  • specjalistów od technologii w banku

Przystępując do programu, każdy kandydat otrzymuje dostęp do zaawansowanej platformy e-learningowej z dostępem do materiałów szkoleniowych.

Materiały te składają się z dedykowanych prezentacji oraz wideo seminariów. Na końcu każdego modułu znajdują się również przykładowe pytania wielokrotnego wyboru, które później spotkasz na egzaminie certyfikującym.

Wszystkie materiały szkoleniowe dostępne są na platformie w języku angielskim, a zalecany poziom języka angielskiego do sprawnego przyswajania materiału określony jest jako B2.

Po ukończeniu całego programu szkoleniowego oraz zdaniu egzaminu końcowego, kandydat otrzymuje Dyplom Digital Assets nad MICA nadany przez EFFAS (DiAM).

Ostatnie lata to intensywny rozwój technologii opartych o blockchain. Oprócz klasycznych kryptowalut, jak Bitcoin, czy Etherum, blockchain umożliwia rozwój różnego rodzaju instrumentów finansowych, jak np. cyfrowe pieniądze banków centralnych (CBDC) czy tokenizację aktywów.

Obecnie w Europie obowiązuje dyrektywa o zapobieganiu prania brudnych pieniędzy AML5 oraz MiCA (Markets in Crypto Assets). Ta druga przegłosowana w kwietniu 2023 roku jest prawdziwym kamieniem węgielnym dla regulacji cyfrowych aktywów i całego sektora.

Nadrzędnym celem programu DiAM jest dostarczenie Ci podstawowej wiedzy na temat aktywów opartych o technologię blockchain oraz zaznajomienie Cię z funkcjonującymi ramami regulacyjnymi. Wszystko po to, aby umożliwić posiadaczowi tytułu DiAM udzielanie jasnych informacji i porad w zakresie aktywów cyfrowych.

Program DiAM wyróżnia się:

  • opracowaniem zagadnień przez specjalistów zarówno z zakresu technologii blockchain, jak i prawników z różnych części Europy
  • kompleksowym podejściem do dyrektywy MiCA
  • praktycznymi przykładami i studiami przypadku
  • regularnymi aktualizacjami treści

Jak wygląda egzamin DiAM?

Egzamin kończący program DiAM przeprowadzany jest raz na kwartał. Ostatni możliwy dzień zapisu na daną sesję egzaminacyjną przypada na miesiąc przed egzaminem.

Egzamin w całości realizowany jest za pośrednictwem platformy online.

Egzamin DiAM:

  • trwa łącznie 90 minut (1.5 godziny)
  • składa się z składa się 30 z pytań wielokrotnego wyboru (max. 4 warianty odpowiedzi) z jedną poprawną odpowiedzią
  • przy każdym pytaniu jest podana liczba punktów za poprawną odpowiedź
  • za błędne odpowiedzi są punkty ujemne, a brak odpowiedzi to brak punktów
  • wyniki są publikowane tydzień po egzaminie

Do uzyskania zaliczenia niezbędne jest uzyskanie powyżej 50% wszystkich możliwych punktów. 

Pełna instrukcja korzystania z platformy egzaminacyjnej dostępna jest bezpośrednio na stronie EFFAS pod tym linkiem.

Koszt przystąpienia do programu Digital Assets and MICA

Przystępując do programu EFFAS DiAM otrzymuje się:

  • cztery miesiące dostępu do platformy szkoleniowej z materiałami
  • możliwość jednorazowego podejścia do egzaminu

Koszt przystąpienia do programu w tej formie wynosi 510 euro netto (+krajowy VAT 23%). Szkolenie oraz egzamin kupujesz od EFFAS.

Istnieje możliwość przystąpienia programy BEZ końcowego egzaminu. Otrzymuje się wówczas jedynie cztery miesiące dostępu do platformy szkoleniowej z materiałami. Koszt przystąpienia do programu w tej wersji wynosi 380 euro netto.

Czy możliwa jest poprawka Egzaminu DiAM?

Tak, egzamin można poprawić. Poprawka egzaminu wiąże się z kosztem 130 euro netto. Jeśli kandydat chce również przedłużyć dostęp do platformy szkoleniowej z materiałami na 4 miesiące, to koszt wynosi 190 euro netto.

Czy są rabaty na Egzamin DiAM?

Tak - ZMID w ramach współpracy z EFFAS otrzymał kod rabatowy dla kandydatów z Polski zmniejszający cenę Egzaminu ESG DiAM 30 EUR. 

Kod rabatowy Rabat  Jak użyć kodu rabatowego?
ZMiD-DiAM 30 EUR Zarejestruj swoje konto na portalu EFFAS i podaj polski adres korespondencyjny aby przed płatnością móc dodać kod rabatowy w polu Coupon Code.

Jeżeli masz pytania skontaktuj się z nami telefonicznie wybierając słuchawkę w prawym dolnym rogu tej strony.

Rola ZMID w procesie programu DiAM

Dla programu EFFAS "Digital Assets and MICA" ZMID pełni rolę wspierającą rejestrację kandydatów. Proces formalnej rejestracji do programu oraz płatności przebiega wyłącznie na stronie Akademii EFFAS.

Również cała platforma szkoleniowa i egzaminacyjna dostępna jest za pośrednictwem Akademii EFFAS.

Jako ZMID jesteśmy w stanie udzielić Ci wszystkich niezbędnych i ważnych informacji dotyczących Programu Digital Assets and MICA  oraz jego przydatności dla Ciebie. Nie jesteśmy odpowiedzialni za platformę szkoleniowa ani za organizację egzaminu.

Jak przystąpić do programu?

Żeby przystąpić do programu EFFAS Digital Assets and MICA, należy przejść na stronę rejestracji programu do Akademii EFFAS i zarejestrować konto na portalu EFFAS i podać Polski adres aby zadziałał kod rabatowy. Następnie wybierz datę egzaminu, a po dodaniu egzaminu "do koszyka" przejdź "do kasy", gdzie pamiętaj o wpisaniu kodu ZMiD-DiAM w polu Coupon Code.

Żeby uzyskać pomoc i obsługę ZMID na dalszych etapach, rejestrujący się powinien wybrać również:

  • "Poland" w polu "Student Nationality"
  • "ZMID" w polu "Affiliation"

W przypadku wyboru innych pól, kandydat nie zostanie przypisany do segmentu kandydatów ZMID i nie będziemy mieli możliwości zapewniać Ci bieżących informacji oraz pomocy w komunikacji z EFFAS.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy są rabaty na szkolenie DiAM?

Tak – ZMID w ramach współpracy z EFFAS otrzymał kod rabatowy dla kandydatów z Polski zmniejszający cenę Egzaminu ESG DiAM 30 EUR. 

Kod rabatowy Rabat  Jak użyć kodu rabatowego?
ZMiD-DiAM 30 EUR Zarejestruj swoje konto na portalu EFFAS i podaj polski adres korespondencyjny aby przed płatnością móc dodać kod rabatowy w polu Coupon Code.

Jeżeli masz pytania skontaktuj się z nami telefonicznie wybierając słuchawkę w prawym dolnym rogu tej strony.

Czy otrzymam materiały do nauki?

Tak, zapis do programu oznacza również dostęp do platformy szkoleniowej, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne materiały do nauki do egzaminu końcowego.

W jakiej formie dostępne są materiały?

Wszystkie materiały szkoleniowe dostępne na platformie mogą również zostać pobrane w formacie PDF.

Jak długo będę mieć dostęp do materiałów?

Od czasu, gdy otrzymasz dane do logowania, twój dostęp do platformy szkoleniowej ważny będzie przez 4 miesiące. W razie potrzeby możesz odpłatnie przedłużyć swój dostęp.

Czy Program realizowany jest wyłącznie online?

Tak, program EFFAS DiAM realizowany jest w całości wyłącznie online. Również egzamin jest realizowany online.

Jak często realizowane są egzaminy?

Egzaminy EFFAS DiAM realizowane są cztery razy w roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

Jak przebiega monitoring egzaminu online?

Biorąc udział w egzaminie, musisz udostępnić swoją kamerę i mikrofon dla egzaminatora. Egzaminator jest ponadto wspomagany przez sztuczną inteligencję, która monitoruje, czy egzaminowany nie odbiega wzrokiem od egzaminu. Po zakończeniu egzaminu oprogramowanie można usunąć z komputera.

Ile razy mogę podejść do egzaminu?

Zapisując się do programu, możesz również od razu wykupić prawo uczestnictwa w sesji egzaminacyjnej. Jeśli nie uda Ci się zdać egzaminu za pierwszym razem, możesz zapisać się na poprawkę w kolejnych sesjach egzaminacyjnych. Uwaga, przy okazji kolejnych sesji egzaminacyjnych sylabus może ulec zmianie.

Co stanie się jeśli nie pojawię się na wybranym terminie egzaminu?

Niestety nie będziemy mogli zwrócić Ci opłaty za egzamin. Zostanie on uznany za niezaliczony, a jeśli będziesz chciał przystąpić do kolejnego, to będzie to traktowane jako poprawka egzaminu.

Jaka jest zdawalność egzaminu?

Obecnie około 70% kandydatów, którzy przystępują do egzaminu, uzyskuje finalne zaliczenie.

Zapisz się do programu!

Interesujesz się Programem EFFAS Digital Assets and MICA? To ważne linki dla Ciebie:

- Pełna broszura informacyjna dotycząca Programu DiAM

- Strona organizacji EFFAS

- Kompletny sylabus Programu

Masz dodatkowe pytania? 

    Nasi trenerzy

    Prof. Dr. Alexander Bassen

    Academic Director of the CESGA® Programme

    Alexander Bassen is a full professor of capital markets and management at the University of Hamburg, Faculty of Business, Economics and Social Science (Germany). He teaches courses in finance and investment, ESG and capital markets and reporting Alex is a member of the German Council for Sustainable Development Advisory Body of the German Federal Government, […]

    A member of the SFAF board in charge of ESG topics since 2017. She participates in the Commission in charge of extra financial analysis She began her career as an equity fund manager at CCR Actions from 1997 to 2002. Then she participated in the creation of the “value investing” asset management company Metropole gestion […]

    Harmonogram najbliższego szkolenia

    • Sesja WRZESIEŃ 2024

    • 23 maja 2024

      Otwarcie rejestracji na Egzamin Digital Assets and MICA (DiAM) - sesja wrześniowa

    • 23 sierpnia 2024

      Deadline rejestracji na Egzamin (DiAM) - sesja wrześniowa

    • 23 września 2024

      Egzamin Digital Assets and MICA (DiAM) Online

    • Sesja GRUDZIEŃ 2024

    • 9 sierpnia 2024

      Otwarcie rejestracji na Egzamin Digital Assets and MICA (DiAM) - sesja grudniowa

    • 9 listopada 2024

      Deadline rejestracji na Egzamin (DiAM) - sesja grudniowa

    • 9 grudnia 2024

      Egzamin Digital Assets and MICA (DiAM) Online

    • Sesja MARZEC 2025

    • -termin zostanie podany wkrótce-

      Otwarcie rejestracji na Egzamin Digital Assets and MICA (DiAM) - sesja marcowa

    • -termin zostanie podany wkrótce-

      Deadline rejestracji na Egzamin (DiAM) - sesja marcowa

    • -termin zostanie podany wkrótce-

      Egzamin Digital Assets and MICA (DiAM) Online

    • Sesja CZERWIEC 2025

    • -termin zostanie podany wkrótce-

      Otwarcie rejestracji na Egzamin Digital Assets and MICA (DiAM) - sesja czerwcowa

    • -termin zostanie podany wkrótce-

      Deadline rejestracji na Egzamin (DiAM) - sesja czerwcowa

    • -termin zostanie podany wkrótce-

      Egzamin Digital Assets and MICA (DiAM) Online

    Kliknij i zapisz się po niższej cenie

    Cena do 11.11.2024: 510 EUR netto (egzamin w grudniu'24)

    Poziom : Kurs uczy od podstaw do egzaminu

    Lokalizacja : Online

    Najbliższy start : 23-09-2024

    ⇓ Zobacz opinie o Certyfikacie DiAM!  ⇓

    Strzał w dziesiątkę. Kompaktowa forma, aktualne treści i świetne materiały. Polecam każdemu zainteresowanemu tym dynamicznym sektorem finansowym.

    Paweł Żywiec Kurs Digital Assets and MICA edycja 2023

    Szkolenie ze świetnymi materiałami. Pozwala zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności w omawianym obszarze. Zdecydowanie warte inwestycji swojego czasu.

    Maciej Rybek Kurs Digital Assets and MICA edycja 2023

    Zrozumienie zagadnień związanych z aktywami cyfrowymi  na początku wydaje się trudne. Program jest jednak tak przygotowany, że przestaje się takie wydawać. Materiały świetnie uczą jak różnorodne zastosowania w dzisiejszym świecie mają cyfrowe aktywa

    Miłosz Tarski Kurs Digital Assets and MICA edycja 2023

    <<< Zapisz się na EFFAS Digital Assets and MICA (DiAM)>>>

     

    Co się stanie po kliknięciu „Zapisz się”?

    Zostaniesz przeniesiony na oficjalną stronę EFFAS Academy dla programu EFFAS Digital Assets and MICA.
    Dla kandydatów z Polski po podaniu kodu ZMiD-DiAM koszt egzaminu będzie obniżony o 30 EUR.