Jak zdać egzamin maklerski? Kilka wskazówek.

Jeśli planujesz zdać egzamin maklerski to świetnie trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny poradnik , dzięki któremu przygotowanie się do egzaminu będzie łatwiejsze, a Ty dowiesz się jak zwiększyć swoje szanse na to żeby egzamin skończył się dla Ciebie sukcesem, a licencja maklerska trafiła do Ciebie już po pierwszy podejściu! Pamiętaj żeby zanim zaczniesz czytać dalej najpierw zapoznać się z tym jak wygląda egzamin maklerski i czego można spodziewać się na miejscu.

Co znajdziesz w tym krótkim poradniku jak zdać egzamin maklerski?

  • Rekomendowany przez nas plan nauki na egzamin
  • Polecaną strategię do zastosowania podczas egzaminu
  • Najważniejsze książki do przeczytania
  • Sprawdzony sposób na naukę prawa

Rekomendowany plan nauki na egzamin maklerski

Jedną z największych trudności w przypadku zdających egzamin maklerski jest ogrom materiału jaki trzeba przyswoić. Oficjalny zakres tematyczny dostępny na stronie KNF obejmuje aż 30 stron! Przede wszystkim nie zakładaj, że uda się go przyswoić zaczynając na miesiąc przed terminem. Samodzielna nauka zajmie oczywiście tym więcej czasu im mniej wspólnego mieliśmy wcześniej z giełdą i finansami. Każdy powinien więc w pierwszej kolejności szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie na jakim poziomie jest jego wiedza. W zależności od tego czas samodzielnej nauki w domowych warunkach wyniesie minimum:

  • ok. 550 godzin dla osób, które nie miały wcześniej wiele wspólnego z finansami;
  • ok. 400 godzin dla osób, które mają za sobą np. odpowiednie studia kierunkowe;
  • ok. 300 godzin dla osób, które mają doświadczenie z finansami i np. pracują obecnie na rynku;

Zakładając, że średnio jesteśmy w stanie dziennie poświęcić na naukę ok. 3 godziny dziennie łatwo policzyć, że na naukę trzeba poświęcić więc odpowiednio: 180 lub 130 lub 100 dni.

Teoretycznie można pomyśleć, że przecież ucząc się 10 godzin dziennie doświadczona w finansach osoba może poświęcić „jedynie” 30 dni na naukę. Zdecydowanie nie polecamy takiego rozwiązania! Ok, jest to wykonalne, ale szansa na sukces później jest o wiele mniejsza niż w przypadku ugruntowania sobie wiedzy rozkładając ją na dłuższy okres czasu.

Zdecydowanie nie warto również zaczynać nauki od części prawnej. To tematyka, która najszybciej i najłatwiej ucieknie z głowy niejednokrotnie już kilka dni po przeczytaniu. Poza tym jako jedyna może ulec zmianie. Pamiętaj, że na egzamin maklerski obowiązują akty prawne aktualne na 30 dni przed datą testu. Istnieje szansa, że czytając ustawę na 4 miesiące wcześniej ulegnie ona potem zmianom i cała nauka będzie na nic.

Od czego w takim razie najlepiej zacząć? Od tych elementów, które na pewno będą aktualne
i stosunkowo szybko będziesz je w stanie powtórzyć, czyli od całej części matematyczno-rynkowej.

Część nieprawna dzieli się na kilka większych działów tematycznych, takich jak:

  • Matematyka finansowa
  • Instrumenty dłużne i udziałowe
  • Instrumenty pochodne
  • Ustalanie kursów w systemie UTP

Zadania z tych działów, jakie zobaczysz pisząc egzamin maklerski są dość schematyczne i najczęściej obliczeniowe więc po zdobyciu odpowiedniej wprawy rozwiązanie każdego kolejnego jest coraz prostsze. Dopiero później (około 1,5 miesiąca przed egzaminem) warto skupić się na odpowiednich ustawach. Przede wszystkim, szansa na to, że ulegną wtedy zmianie jest niewielka, a szansa na to, że nie zapomnimy do tego co przeczytaliśmy o wiele większa.

Polecana strategia na egzamin maklerski

Egzamin maklerski to 120 pytań do rozwiązania. Mniej więcej rozdzielają się one na ok. 60 pytań prawnych i ok. 60 pytań matematyczno-rynkowych. Wiele osób popełnia kilka podstawowych błędów zarówno w trakcie egzaminu jak i jeszcze podczas przygotowań do niego. Bardzo łatwo je wyeliminować i dzięki temu zyskać dodatkową przewagę nad innymi. Musisz pamiętać o tym, że:

  • rozwiązywanie zadań próbnych w domu wykonując obliczenia na komórce, w Excelu lub zaawansowanym kalkulatorze to bardzo zły pomysł. Nigdy tego nie rób! W trakcie gdy piszesz egzamin maklerski nie ma komórki, nie ma Excela i zdecydowanie nie ma zaawansowanego kalkulatora. Dostaniesz najprostszy z możliwych, malutki kalkulator (możesz go zobaczyć w osobnym wpisie o tym jak wygląda egzamin maklerski) – warto przyzwyczaić się do takich warunków wcześniej;
  • rozwiązywanie zadań na egzaminie grupując je tematami to kolejny zły pomysł. Zadania rób po kolei pomijając te, na które nie znasz odpowiedzi. Nie nastawiaj się, że np. „najpierw zrobię wszystkie zadania z matematyki
    finansowej, a potem z notowań”. Stracisz mnóstwo czasu na przerzucanie kartek rozwiązując zadania tematami, a nie po kolei.
  • warto strzelać! Oczywiście pod pewnymi warunkami. Egzamin maklerski ma dość specyficzną punktację. Za dobrą odpowiedź dostajesz 2 punkty, za złą minus (!) 1 punkt, a za brak 0 pkt. Każde pytanie ma jednak tylko jedną poprawną odpowiedź i 4 możliwe warianty A,B,C,D. Jeśli w przypadku jakiegoś pytania jesteś w stanie wyeliminować dwie odpowiedzi i wahasz się między dwoma pozostałymi – strzelaj! Zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa wartość oczekiwana takiej odpowiedzi będzie wynosiła +0,5 pkt. Średnio więc za każdy taki strzał zyskujesz punkty.
  • zarządzanie czasem to podstawa. Uwierz nam – 180 minut, w trakcie których piszesz prawdziwy egzamin maklerski to nie te same 180 minut, które mijają Ci w domu. Czas w tamtej sali biegnie dużo szybciej. Żeby wyrobić się w 180 minut w domu taki zestaw zadań powinien zajmować Ci maksymalnie 150 minut i to razem z zaznaczeniem odpowiedzi na specjalnej karcie.
  • nie próbuj odpowiadać na wszystkie pytania. To czy zdobędziesz „tylko” 160 punktów czy „aż” 240 nie ma żadnego znaczenia. Oba wyniki dają taką samą licencję. Jeśli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, a nawet czytając jego treść nic nie rozumiesz (częste w przypadku pytań z prawa) to nie trać na nie czasu. Zostaw i idź dalej. Jeśli zastanawiasz się na ile pytań musisz odpowiedzieć żeby zdać to najczęstszy rozkład u zdających wygląda tak, że odpowiadają na ~100 pytań i mają ~90 dobrych
    odpowiedzi. Około 20 pytań pozostaje pustych.
  • nie kończ przed czasem. To nie wyścigi. Skoro już zapłaciłeś te 500 zł za 180 minut przyjemności to przynajmniej wykorzystaj je w całości i napisz swój egzamin maklerski do końca!
  • nie przepisuj odpowiedzi na arkusz odpowiedzi gdy egzamin maklerski dobiega już końca. Ta kartka naprawdę nie należy do najbardziej przyjemnych dla użytkownika. Łatwo pomylić się i zamiast 100C zaznaczyć 101C, a jeden taki błąd może przenieść się na kolejne. Gdy jesteś pewny odpowiedzi – przenieś ją na kartę od razu.

Najważniejsza literatura aby zdać egzamin maklerski!

Ucząc się samodzielnie musisz skupić się na trzech książkach z tematyki nieprawnej. Należą do nich:

„Inwestycje” K. Jajuga, T. Jajuga

„Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem” Frank K. Reilly, Keith C. Brown

„Wycena i zarządzanie wartością firmy” Andrzej Szablewski

Pomimo dość obszernego spisu literatury, który podaje KNF opanowanie „tylko” tych 3 pozycji powinno być dla Ciebie priorytetem jeśli chcesz zdać egzamin maklerski w pierwszym podejściu. Zdecydowanie najciekawiej pisana z całej trójki jest „Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem”. Niestety to prawdziwy biały kruk na rynku. Trzeba regularnie przeglądać oferty na Allegro żeby udało się ją zdobyć.

Sposoby na naukę prawa na egzamin maklerski

To zdecydowanie najbardziej uciążliwa część każdego egzaminu. Z wielu rozmów wiemy, że są trzy podstawowe sposoby na naukę prawa.

  • Wielokrotne czytanie aktów prawnych w całości
  • Podkreślanie najważniejszych artykułów przy pierwszym czytaniu, a następnie wracanie tylko do tych fragmentów.
  • Rozwiązywanie zadań z prawa z poprzednich egzaminów.

Polecamy połączyć drugą i trzecią metodę. Szczególnie, że po przejrzeniu kilku testów z poprzednich egzaminów i pytań prawnych jakie na nich padały da się później zauważyć czytając ustawę czy to artykuł, o który można zapytać.

Wszystkie wymagane ustawy to kilka tysięcy stron. Czytanie całości naprawdę nie zbliża Cię do celu, którym w końcu jest “zdać egzamin maklerski za pierwszym razem”. Z niektórych aktów prawnych pytania nie pojawiły się nigdy. Czasem trafisz na maksymalnie jedno pytanie w całym egzaminie. Nie warto tracić na takie ustawy czasu. Które w takim razie warto przeczytać? Według naszej statystyki z ostatnich 10 testów poniższe 10 aktów prawnych odpowiada za aż 80% wszystkich pytań z prawa jakie zostały zadane. Ucząc się na swój egzamin maklerski – skup się na nich.

  • Regulamin Giełdy, obowiązujący na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
  • Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi
  • Ustawa o rachunkowości
  • Ustawa o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi
  • Szczegółowe Zasady Obrotu Giełdowego w systemie UTP, obowiązujące na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
  • Ustawa – Kodeks spółek handlowych
  • Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków
  • Ustawa – Kodeks cywilny
  • Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym
  • Ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych

Powodzenia na egzaminie!

Stosując się do tych wskazówek na pewno oszczędzisz sporo czasu. Pamiętaj też, że zawsze możesz skorzystać z naszego specjalnego kursu przygotowującego na egzamin maklerski z gwarancją zdania, który pomógł już w zdobyciu ponad 580 licencji maklerskich!

One Comment

  • Cegła pisze:

    Artykuł jest bardzo pomocny i klarownie opisuje, jak zdać egzamin maklerski. Podoba mi się, że autor przedstawia krok po kroku proces przygotowań do tego egzaminu, zaczynając od zrozumienia wymagań i materiałów egzaminacyjnych, a kończąc na praktycznych wskazówkach dotyczących nauki i strategii podejścia do egzaminu. Cenne są również porady dotyczące planowania czasu nauki i radzenia sobie ze stresem przed egzaminem. Ogólnie rzecz biorąc, artykuł dostarcza solidnej podstawy dla osób, które chcą zdobyć licencję maklerską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *