Jak wygląda egzamin na Maklera Papierów Wartościowych?

Egzamin maklerski organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, po którym można uzyskać licencję Maklera Papierów Wartościowych należy do jednych z trudniejszych egzaminów zawodowych. W ciągu ponad 25 lat od jego przeprowadzania zdany został zaledwie przez niewiele ponad 3050 osób. Egzamin maklerski przeprowadzany jest obecnie dwa razy w roku. Najczęściej odbywa się w marcu i październiku. zaczyna się o godzinie 11:00 i trwa do 14:00.

Sam egzamin maklerski wygląda trochę jak matura. Po zapisaniu się na niego otrzymasz list, w którym Komisja Nadzoru Finansowego informuje o tym żeby przyjść na miejsce około godziny przed otwarciem drzwi do sali egzaminacyjnej. Jeśli jednak przyjdziesz na 10 minut przed ich otwarciem to absolutnie nic się nie zmieni. Nie zajmiesz lepszego miejsca wchodząc do sali pierwszy. Wszystko co musisz i możesz ze sobą zabrać będzie wypisane będzie w liście, o którym wspominaliśmy. Najważniejsze jednak żeby nie zapomnieć o dokumencie tożsamości i dowodzie wniesienia opłaty.

Nic więcej nie będzie Ci potrzebne. Od organizatora otrzymasz pełen pakiet podarunków, w skład których wejdzie zestaw “przekąsek”, w skład którego wchodzi: niegazowana woda 0.5l, sok w kartoniku, mały batonik/wafelek oraz mała kanapka lub rogal (wszystko można jeść/pić w trakcie egzaminu).

W pakiecie znajdzie się także zestaw “techniczny”, w którym znajdziesz ołówek, gumkę, temperówkę i kalkulator prosty taki jak ten, który widać tutaj. To nie pomyłka – dokładnie taki kalkulator otrzymasz na swój egzamin maklerski. Warto przygotowywać się na podobnym bo ryzyko kliknięcia nie tego guzika co trzeba jest dość wysokie! Wszystkie podarunki można zabrać ze sobą do domu. Jako pamiątkę można również zabrać swój papierowy egzamin! Ważne żeby zostawić kartę odpowiedzi ?

Zobacz nagranie jak wyglada egzamin maklerski na żywo!

Pytania i punktacja na egzaminie

Zdając egzamin maklerski zmierzysz się z dokładnie 120 pytaniami jednokrotnego wyboru. Każde pytanie to 4 warianty odpowiedzi. Sporym wyzwaniem jest jednak punktacja:

  • dobra odpowiedź to 2 punkty
  • brak odpoweidz to 0 punktów
  • zła odpowiedź to -1 punkt (słownie minus jeden!)

To właśnie punkty ujemne stanowią dla podchodzących do egzaminu największy problem i wyzwanie.

Żeby zdać potrzeba bowiem 160 punktów, co oznacza poprawną odpowiedź na co najmniej 80 pytań – zakładając oczywiście, że całą resztę pytań pozostawimy bez odpowiedzi! Rozsądnym jest jednak założyć, że pomimo dużej ilości nauki i przygotowań, a nawet uczestnictwa w specjalnym kursie przygotowującym – na ok 15 pytań udzielisz złej odpowiedzi. Oznacza to, że aby czuć się w miarę bezpiecznie należy udzielić odpowiedzi na +/- 90-95 pytań. Na udzielenie tych odpowiedzi będziesz mieć całe 180 minut, co daje średnio 1,5 minuty na pytanie. To dużo, ale w sytuacji gdy zadania rozwiązywane są w domu przy herbacie. W stresie na egzaminie nawet nie zorientujesz się kiedy czas minął. Oprócz wiedzy równie ważnym do tego aby zdać egzamin maklerski będzie więc właściwe zarządzanie czasem. Rozsądnie planuj więc swój czas. Zadania obliczeniowe z części praktycznej na pewno zajmą więcej niż 90 sekund.

Czy na egzaminie warto strzelać?

Odpowiedź jest prosta. To zależy. Musisz wziąć pod uwagę, że Twoja wrodzona awersja lub skłonność do ryzyka powinny wygrać z rozsądkiem. Jeśli jesteś więc jesteś w stanie dzięki swojej wiedzy lub intuicji określić, że 2 z 4 odpowiedzi na pewno “są błędne, dam sobie rękę uciąć” to wtedy zdecydowanie warto strzelać! Mogąc uzyskać 2 punkty za poprawną odpowiedź, a (-1) za złą, łatwo obliczysz wartość oczekiwaną swojego strzału: 2*0,5+(-1)*0,5 = 0,5. Przy odpowiednio wielu pytaniach wyjdziesz więc na plus! Jeśli jednak jesteś w stanie z pewnością odrzucić tylko jedną odpowiedź – zostaw pytanie bez odpowiedzi. Naprawdę nie warto. W przypadku gdy nie jesteś w stanie odrzucić żadnej – zrób tak samo! ?

Ważne linki dla Ciebie powiązane z tym tematem:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *