Jak poprawnie zgłosić się do egzaminu na maklera w KNF?

Jak poprawnie zgłosić się do egzaminu na maklera w KNF?

Żeby zdobyć licencję Maklera Papierów Wartościowych potrzebujesz poza dobrym przygotowaniem jeszcze zgłosić do KNFu chęć przystąpienia do samego egzaminu. Formalności, jak to w urzędach bywają mocno uciążliwe, ale dzięki temu wpisowi nie będziesz mieć z nimi większych problemów.

Co i jak potrzebujesz złożyć?

Zacznijmy od tego, że w przypadku egzaminu na Maklera wszelkie niezbędne informacje o tym, co jest Ci potrzebne znajdziesz na stronie KNF tutaj:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/egzaminy/Maklerzy_papierow_wartosciowych_egzaminy/ Informacje_dotyczace_egzaminow

Informacje o najbliższym egzaminie pojawiają się około trzech miesięcy przed jego datą. Żeby wziąć w nim udział musisz wypełnić wniosek. Możesz skorzystać z naszego wzoru, który możesz wypełnić elektronicznie, a następnie wydrukować. Znajdziesz go na stronie: Wniosek o zapis na egzamin maklerski w KNF.

Podobny wniosek możesz również znaleźć na stronie KNF, ale jego wypełnienie jest zdecydowanie mniej wygodne. Znajdziesz go na:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/egzaminy/Maklerzy_papierow_wartosciowych_egzaminy/ wnioski_mpw

Wniosek ten powinieneś wypełnić (zaraz to zrobimy) i przekazać do KNF najpóźniej na 14 dni przed datą egzaminu. W praktyce nawet wnioski i opłaty za egzamin wniesione kilka dni później nie stanowiły przeszkody do wzięcia udziału w egzaminie, ale nie warto ryzykować. Może będziesz mieć pecha, a ktoś w UKNF zły dzień i dostaniesz informację, że „za późno”. Zapamiętaj, że masz czternaście dni przed egzaminem i wyrób się w tym czasie.

Wypełniony wniosek składasz razem z potwierdzeniem wniesienia opłaty za egzamin w wysokości 500 zł. Kwota może się zmienić, podobnie jak konto, na które należy je wpłacić, więc to koniecznie sprawdź lepiej samodzielnie przed przelewem jeszcze raz pod tym pierwszym linkiem. Pamiętaj, że do wniosku wymagane jest potwierdzenie dokonania transakcji. Jeśli zrobisz przelew i wydrukujesz potwierdzenie od razu, to dostajesz „potwierdzenie przelewu”, co nie jest jeszcze „potwierdzeniem transakcji”. Te najczęściej pojawia się do pobrania w banku dopiero na drugi dzień. Załączenie „potwierdzenia przelewu” może skutkować po prostu zatrzymaniem całego wniosku z przyczyn formalnych i będziesz musiał przesyłać kolejny dokument osobno. Raczej nie będzie to blokadą przed dopuszczeniem do egzaminu, ale po co masz się dodatkowo stresować?

Wypełniony wniosek razem z potwierdzeniem transakcji przekazujesz do UKNF albo:

  • osobiście do okienka w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF): ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa, albo
  • pocztą (koniecznie listem poleconym) na adres korespondencyjny UKNF: ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa, skr. poczt. 419, albo
  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej UKNF: /2447pvjake/SkrytkaESP

Ten ostatni sposób pomimo, że brzmi nieźle i nowocześnie, raczej odradzam. W praktyce po prostu zdarzają się wyskakiwać błędy. Jeśli jednak upierasz się na taką formę cyfryzacji, to po prostu zaloguj się na swoje konto epuap i tam wybierz odpowiedniego odbiorcę, załącz dokumenty i wysyłaj.

Jak wypełnić wniosek?

Nie będę tutaj odnosić się do chyba oczywistych rubryczek, jak „imię”, „nazwisko”, czy „PESEL”, bo zakładam, że nie ma z tym żadnego problemu. Sporo pytań powstaje jednak przy polach na samej górze. Faktycznie nie są one zbyt intuicyjne, więc:

Data wpływu – tutaj nie piszesz nic, to wypełnia urzędnik

Preferowany termin egzaminu – tutaj wpisujesz po prostu najbliższą datę egzaminu, bo innej i tak nie znasz.

Numer rejestru – tutaj ponownie nie wpisujesz nic, to wypełnia urzędnik

WAŻNE – do wniosku nie ma już potrzeby dołączać zdjęcia.

Z całą resztą bez problemu sobie poradzisz. Tak wypełniony wniosek drukujesz, podpisujesz, ładujesz do koperty razem z potwierdzeniem transakcji i przekazujesz do UKNF.

Co po złożeniu wniosku?

Niewiele. Powinieneś dostać potwierdzenie mailowe, że Twoje zgłoszenie zostało zaakceptowane, ale nie spodziewaj się, że to będzie kilka dni po złożeniu samego wniosku. Raczej będzie to kilka dni przed samym egzaminem niezależnie od tego, kiedy ten wniosek wysłałeś.

Jeśli zdarzy się tak, że akurat Ty nie otrzymasz takiej informacji, to możesz zadzwonić do KNF i upewnić się, że wszystko jest ok przez telefon. Musisz odczekać swoje w telefonicznej „poczekalni”, ale po kilku próbach powinno się udać. Numer telefonu do KNF do osoby zajmującej się egzaminem to +48 22 262 48 38. Tu masz szanse dowiedzieć się czy Twój wniosek już dotarł wniosek czy jeszcze nie.

Najważniejsze – nie panikuj jak nie dostałeś potwierdzenia. Nie znamy jeszcze takiego przypadku w historii, gdzie ktoś złożył wszystkie dokumenty, a nie podszedł do egzaminu, bo np. nie dostał potwierdzenia albo UKNF „zgubił” jego zgłoszenie. Nawet jak ktoś się nie dodzwonił ?

Powodzenia na Egzaminie!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *