Licencja to nie wszystko – jakie umiejętności są niezbędne pracy jako makler?

Na dziś na oficjalnej liście Maklerów Papierów Wartościowych, prowadzonej przez KNF widnieje prawie 3500 imion i nazwisk osób, które zdobyły licencję. Licencja Maklera Papierów Wartościowych to doskonałe potwierdzenie Twojej wiedzy z takich dziedzin jak: Matematyka Finansowa, szeroko pojęte Prawo Giełdowe czy zasady działania Instrumentów Finansowych. Dla przyszłego i obecnego pracodawcy to wyraźny sygnał, że potrafisz się zmobilizować do ciężkich zadań i pragniesz stale podnosić swoje kwalifikacje i kompetencje.

Zadajmy sobie jednak dodatkowe pytanie. Skoro większość maklerów cechuje się podobną wiedzą i ambicjami, to wyrobienie w sobie jakich umiejętności może przysporzyć nam najwięcej korzyści?

Zastanówmy się nad przydatnymi umiejętnościami i cechami w naszej branży.

Przyglądając się nieco bliżej naszym codziennym obowiązkom, większość naszych działań jest zdeterminowana przez poszczególne akty prawne, zarówno te lokalne, jak i te importowane. W celu zachowania sprawiedliwości i porządku funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych i jej otoczenia, wprowadziliśmy pewne zasady, których sumienne stosowanie i przestrzeganie tworzą przyjazne i bezpieczne środowisko finansowe.

Zanim przejdziemy do puenty – przytoczę pewien żart:

– Co powinien wiedzieć student?
– Wszystko!
– Co powinien wiedzieć asystent?
– Prawie to wszystko, co student.
– A adiunkt?
– W jakiej książce jest to, co powinien wiedzieć student.
– Docent?
– Gdzie jest ta książka.
– A co powinien wiedzieć profesor?
– Gdzie jest docent.

Egzamin na licencję Maklera w ~50% zawiera pytania dotyczące poszczególnych aktów prawnych. Oczywistym jest, że profesjonalny Makler nie musi codziennie z pamięci recytować poszczególnych artykułów, albo i całych aktów. W momencie, gdy w swojej pracy natkniemy się na zagadnienie poruszające kwestie prawne, co do których nie mamy jasności, wystarczy, że (tak jak profesor i docent) wiemy w jaki akt prawny zajrzeć lub kogo zapytać i znaleźć rozwiązanie.

Odnotujmy, podstawowa wiedza o zawartości obowiązujących na giełdzie aktów prawnych jest niezbędna w naszym rzemiośle.

Nie brakuje w historii  licencjonowanych Maklerów, którzy w pewnym momencie swojej kariery zdecydowali się pójść na tzw. „skróty” i prędzej czy później musieli za to odpokutować, tak jak Jordan Belfort – słynny Wilk z Wall Street, czy Bernard Madoff. Makler powinien być godny zaufania.

Słowny, punktualny, dyskretny w sprawach tego wymagających, jak również powinien wzbudzać uczucie zaufania i bezpieczeństwa. Powyższe cechy są mile widziane zarówno oczami inwestorów, współpracowników, jak i pracodawców.

W tej branży błąd kardynalny popełniasz tylko raz. Jeżeli Twój pracodawca zauważy, że np. kręcisz się w okolicy „nieużywanych” rachunków klientów, albo, co gorsza, złapie Cię na gorącym uczynku – to koniec. Każda Twoja następna rozmowa kwalifikacyjna nie będzie wyglądała najlepiej. Ten rynek w Polsce jest ekstremalnie hermetyczny. Większość osób naprawdę kojarzy innych. Nie da się schować idąc do innego pracodawcy. Taka specyfika akurat tej branży w Polsce. Pamiętaj o tym.

Praca związana z operacjami na nieswoich pieniądzach zawsze wiąże się z dodatkowym stresem. Księgowi, maklerzy czy pracownicy banku, doskonale wiedzą, że jedno dodatkowe małe „0” rodzi niemały problem. Jak zatem rozpoznać, czy w pracy znajdujemy się pod dużym wpływem stresu? Cóż, w mojej ocenie, najlepszą definicję stresującej pracy podał trener Tradingu – Sebastian Seliga.

„Znajdujesz się pod dużym wpływem stresu, jeżeli przerażony budzisz się w nocy z krzykiem i wtedy zdajesz sobie sprawę, że jeszcze nawet nie zasnąłeś.”

Tolerancja na stres jest w tej branży kluczowa. Nie uznaję hasła „odporność na stres”, tak często widywanego w ofertach pracodawców. Odczuwany stres, jeżeli nauczymy się go rozpoznawać, kontrolować i tolerować, może być bardzo dobrym i użytecznym sygnałem ostrzegawczym.

Powyższe dotyczy co prawda głównie maklerów bezpośrednio przy kliencie Front Office, jednakże błędem byłoby o tym nie wspomnieć, z uwagi na powszechność występowania tego zjawiska.

Jako Maklera Papierów Wartościowych powinno wyróżniać Cię więc następujące:

  1. Podstawowa wiedza o prawnych regulacjach funkcjonujących na giełdzie;
  2. Wysoki poziom zaufania u innych;
  3. Podwyższona tolerancja na stres

Jeśli też chcesz zostać Maklerem, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą specjalnego kursu przygotowanego przez samych licencjonowanych maklerów. Możesz w nim uczestniczyć zarówno w formie stacjonarnej, jak i online lub po prostu wybrać opcję VOD do odtwarzania w najwygodniejszym dla siebie momencie :). Sprawdź więcej na: https://zmid.org.pl/szkolenia/kurs-na-licencje-maklera-papierow-wartosciowych-forma-online-lub-stacjonarna/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *