JAK WYGLĄDA PRACA PRAWNIKA NA RYNKU FINANSOWYM – ZOBACZ PEŁNY WYWIAD

W tym wywiadzie “Kariery w Finansach” o pracy Prawnika na rynku finansowym rozmawiamy z Idą Komorowską-Moj, Radcą Prawnym międzynarodowej kancelarii Bird&Bird, specjalizującą się w transakcjach fuzji i przejęć oraz prawie rynków kapitałowych. Na każdym kroku rynkowi finansowemu przybywa ustaw i rozporządzeń. Do tego dochodzą wymogi i regulacje prawne oraz rekomendacje regulatorów. Monitorowanie tych zmian oraz stosowanie ich w praktyce to naprawdę herkulesowe zadanie, ale praktyka pokazuje, że mimo to jest możliwe. Czy prawnicza praca to faktycznie papierkowa robota w biurze, czy może wymaga bardziej analitycznego podejścia?

Praca prawnika to praca na dokumentach, trzeba o tym pamiętać. Przy czym aby taki dokument powstał wymagane są wcześniejsze prace koncepcyjne. Wbrew pozorom nie ma tu miejsca na nudę – codziennie trzeba pracować na wysokich obrotach czy to przy konsultacjach czy podczas obsługiwania konkretnych transakcji. Bardzo liczy się dokładność. Warto mieć solidną podstawę czyli doskonałą znajomość przepisów prawnych, a także zainteresowanie rynkiem finansowym. To jeden z niewielu zawodów, gdzie teorie naprawdę pomagają :). Miejmy na uwadze, że mimo wszystko warto wyróżnić się czymś więcej niż studiami – sam kurs Doradcy Inwestycyjnego, czy kurs maklerski bardzo pomaga w późniejszych rozmowach z klientami i pozwala poszerzyć kompetencje.

Aby zostać dobrym prawnikiem finansowym trzeba więc rozwijać nie tylko prawniczą wiedzę, ale także swoje zainteresowania w tym kierunku. Znacznie poszerza to wachlarz obszarów, w których można rozwijać swoją karierę – instytucje finansowe, spółki publiczne czy inne podmioty i instytucje związane z rynkiem – każdy z tych podmiotów to potencjalne miejsce pracy dla prawnika finansowego. To oczywiście nie wszystkie zalety tej pracy.

Jeżeli chodzi o plusy tego zawodu to zdecydowanie króluje tu kreatywność, możliwość negocjacji, a także różnorodność klientów – można poznać naprawdę wiele branż i biznesów. Ma to jednak swoją cenę i zdecydowanie będą nią godziny pracy. W pracy prawnika transakcyjnego widać to najbardziej – trzeba być dyspozycyjnym zarówno w weekendy jak i wieczorami.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD O KARIERZE PRAWNIKA FINANSOWEGO I DOWIEDZ SIĘ:

  • Jak wygląda typowy dzień pracy Prawnika na rynku finansowym?
  • Na czym polega praca Prawnika finansowego?
  • Jakie są najważniejsze umiejętności niezbędne do tego zawodu i jak najłatwiej je zdobyć?
  • Jakie kompetencje warto rozwijać poza wiedza prawniczą?
  • Jak wyglądają możliwości rozwoju zawodowego Prawnika?