Na każdym kroku rynkowi finansowemu przybywa ustaw i rozporządzeń. Do tego dochodzą wymogi i regulacje prawne oraz rekomendacje regulatorów. Monitorowanie tych zmian oraz stosowanie ich w praktyce to naprawdę trudne zadanie, ale praktyka pokazuje, że mimo wszystko – możliwe. Odnaleźć się w tym gąszczu przepisów pomagają wyspecjalizowani w rynku finansowym prawnicy. Czy prawniczy zawód to w tym przypadku papierkowa robota w biurze, czy może wymaga jednak bardziej analitycznego podejścia?
Praca prawnika to praca na dokumentach, trzeba o tym pamiętać. Przy czym, aby taki dokument powstał wymagane są wcześniejsze prace koncepcyjne. Wbrew pozorom nie ma ty miejsca na nudę – codziennie trzeba pracować na wysokich obrotach czy to przy konsultacjach czy podczas obsługiwania konkretnych transakcji. Bardzo liczy się dokładność. Warto mieć solidną podstawę, czyli doskonałą znajomość przepisów prawnych, a takżę zainteresowanie rynkiem finansowym. To jeden z niewielu zawodów, gdzie teorie naprawdę pomagają :). Miejmy na uwadze, że mimo wszystko warto wyróżnić się czymś więcej niż studiami – sam Kurs Doradcy Inwestycyjnego, czy kurs maklerski bardzo pomaga w późniejszych rozmowach z klientami i pozwala poszerzyć kompetencje.
~Ida Komorowska-Moj
Ida Komorowska-Moj jest Radcą Prawnym specjalizującym się w transakcjach fuzji i przejęć oraz prawie rynków kapitałowych. Obecnie przewodzi temu działowi w jednej z czołowych Kancelarii w Polsce – Kochański, Zięba & Partnerzy. Przez ponad 10 lat doświadczenia zawodowego doskonale zdążyła dowiedzieć się co jest najważniejsze do tego aby zostać dobrym prawnikiem z finansową specjalizacją oraz jakie są jasne i ciemne strony tego zawodu.
Praktykowanie prawa w świecie finansowym jest o tyle trudniejsze od zwykłego, że mamy tak naprawdę do czynienia z dodatkową specjalizacją. Nie wystarczy rozwijanie jedynie prawniczej wiedzy. Trzeba też kierować swoje zainteresowania w odpowiednim kierunki. Znacznie poszerzy to grono miejsc, w których można rozwijać swoją karierę – instytucje finansowe, spółki publiczne, etc. – każdy z tych podmiotów to potencjalne miejsce pracy dla “finansowego” prawnika. Jeśli chodzi o plusy tego zawodu to zdecydowanie króluje tu kreatywność, możliwość negocjacji, a także różnorodność klientów – można poznać naprawdę wiele przedsiębiorstw. Ma to jednak swoją cenę i zdecydowanie będą nią godziny pracy. Najbardziej widać to w pracy prawnika transakcyjnego, gdzie trzeba być dyspozycyjnym zarówno w weekendy jak i wieczorami.
Jak wygląda praca prawnika na rynku finansowym?
Wiedzę i doświadczenie Idy wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy ją dokładnie na czym faktycznie polega praca prawnika na rynku finansowym i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:
- Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku prawnika na rynku finansowym?
- Na czym naprawdę polega ta praca?
- Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie prawnika i jak je zdobyć?
- Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
- Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?
Dodaj komentarz