Kariera w Finansach – Prawnik

Na każdym kroku rynkowi finansowemu przybywa ustaw i rozporządzeń. Do tego dochodzą wymogi i regulacje prawne oraz rekomendacje regulatorów. Monitorowanie tych zmian oraz stosowanie ich w praktyce to naprawdę trudne zadanie, ale praktyka pokazuje, że mimo wszystko – możliwe. Odnaleźć się w tym gąszczu przepisów pomagają wyspecjalizowani w rynku finansowym prawnicy. Czy prawniczy zawód to w tym przypadku papierkowa robota w biurze, czy może wymaga jednak bardziej analitycznego podejścia?

Praca prawnika to praca na dokumentach, trzeba o tym pamiętać. Przy czym, aby taki dokument powstał wymagane są wcześniejsze prace koncepcyjne. Wbrew pozorom nie ma ty miejsca na nudę – codziennie trzeba pracować na wysokich obrotach czy to przy konsultacjach czy podczas obsługiwania konkretnych transakcji. Bardzo liczy się dokładność. Warto mieć solidną podstawę, czyli doskonałą znajomość przepisów prawnych, a takżę zainteresowanie rynkiem finansowym. To jeden z niewielu zawodów, gdzie teorie naprawdę pomagają :). Miejmy na uwadze, że mimo wszystko warto wyróżnić się czymś więcej niż studiami – sam Kurs Doradcy Inwestycyjnego, czy kurs maklerski bardzo pomaga w późniejszych rozmowach z klientami i pozwala poszerzyć kompetencje.
~Ida Komorowska-Moj

Ida Komorowska-Moj jest Radcą Prawnym specjalizującym się w transakcjach fuzji i przejęć oraz prawie rynków kapitałowych. Obecnie przewodzi temu działowi w jednej z czołowych Kancelarii w Polsce – Kochański, Zięba & Partnerzy. Przez ponad 10 lat doświadczenia zawodowego doskonale zdążyła dowiedzieć się co jest najważniejsze do tego aby zostać dobrym prawnikiem z finansową specjalizacją oraz jakie są jasne i ciemne strony tego zawodu.

Praktykowanie prawa w świecie finansowym jest o tyle trudniejsze od zwykłego, że mamy tak naprawdę do czynienia z dodatkową specjalizacją. Nie wystarczy rozwijanie jedynie prawniczej wiedzy. Trzeba też kierować swoje zainteresowania w odpowiednim kierunki. Znacznie poszerzy to grono miejsc, w których można rozwijać swoją karierę – instytucje finansowe, spółki publiczne, etc. – każdy z tych podmiotów to potencjalne miejsce pracy dla “finansowego” prawnika. Jeśli chodzi o plusy tego zawodu to zdecydowanie króluje tu kreatywność, możliwość negocjacji, a także różnorodność klientów – można poznać naprawdę wiele przedsiębiorstw. Ma to jednak swoją cenę i zdecydowanie będą nią godziny pracy. Najbardziej widać to w pracy prawnika transakcyjnego, gdzie trzeba być dyspozycyjnym zarówno w weekendy jak i wieczorami.

Jak wygląda praca prawnika na rynku finansowym?

Wiedzę i doświadczenie Idy wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy ją dokładnie na czym faktycznie polega praca prawnika na rynku finansowym i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:

  • Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku prawnika na rynku finansowym?
  • Na czym naprawdę polega ta praca?
  • Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie prawnika i jak je zdobyć?
  • Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
  • Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Zobacz pełny wywiad z Idą Komorowską-Moj

Sądzisz, że dobrze nadajesz się do takiej pracy? Sprawdź czy nasz zespół rekrutacyjny prowadzi obecnie oferty na podobne stanowiska. Nawet jeśli nie znajdziesz dla siebie nic interesującego pamiętaj, że zawsze możesz zostawić swoje CV na przyszłość i zapomnieć o samodzielnym szukaniu pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *