Kariera w Finansach – Makler Papierów Wartościowych

Zawód Maklera nie cieszy się w mediach masowych dobrą sławą. Michael Douglas jako Gordon Gekko to jeden z najlepiej zapamiętanych przez większość obrazów rynkowego maklera: finansowy rekin otoczony barokowym przepychem, wyrachowany, chciwy i zdolny do wszystkiego. Z drugiej strony rzucający karłami i odurzony narkotykami Jordan Belfort jako Wilk z Wall Street. Idąc tropem popkultury najłatwiej można by scharakteryzować pracę maklera jako kogoś kto obraca Twoimi pieniędzmi dopóki się nie skończą. Tylko czy faktycznie kariera maklera papierów wartościowych przypomina pełne imprez życie filmowych oszustów?

Z filmowym Wilkiem łączy mnie chyba tylko krawat. Rzeczywistość jednak mocno odbiega od kinematografii. Oczywiście, jak w każdej branży zdarzają się mniej etyczni pracownicy, ale fakty są takie, że codzienna praca maklera wygląda zgoła inaczej. Moim standardowym punktem dnia jest analityka wysyłanie porannych raportów, które zawierają informacje, analizy i komentarze do tego co wydarzyło się w ostatnich godzinach poprzedniego dnia. Oprócz tego głównie przygotowuję analizy i chodzę po spotkaniach ze spółkami.
~Sobiesław Kozłowski

Sobiesław Kozłowski to doświadczony makler z  Domu Maklerskiego Noble Securities, gdzie zajmuje stanowisko Dyrektora Działu Doradztwa. Wcześniej pracował w Domu Maklerskim BPS oraz Raiffeisen Bank Polska zatem o tym jak naprawdę wygląda praca maklera wie jak mało kto. To nie jest praca dla tych, którzy lubią dłużej pospać. Kiedy o 9:00 startuje rynek główny, wszystko musi być już przygotowane. Wczesne pobudki i nieustanna gotowość do analizy wydarzeń bez względu na porę dnia, a do tego presja czasu oraz konieczność szybkiego dostosowania się do sytuacji. To tylko niektóre rzeczy, z którymi trzeba się liczyć zostając maklerem. Jednak dla osób, które lubią dynamiczne środowisko ta praca będzie przynosić ogromną satysfakcję.

Absolutnie kluczowa jest umiejętność analizy danych i wyciągania wniosków oraz jak najbardziej wyważona ocena faktów “za” i “przeciw”. W długoterminowych inwestycjach dodatkowo znaczenie mają predyspozycje do operacji liczbowych i umiejętność wychwycenia zmian i trendów na rynku. Na każdego, kto chciałby rozwijać się jako makler czeka jeszcze jedna przeszkoda. Na dalszym etapie kariery niezbędna będzie licencja Maklera Papierów Wartościowych, którą uzyskuje się po zdaniu egzaminu specjalnego egzaminu w KNF. (Sprawdź nasz specjalny kurs maklerski przygotowujący z gwarancją zdania egzaminu.)

Jak wygląda praca maklera?

Wiedzę i doświadczenie Sobiesława wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy go dokładnie na czym faktycznie polega praca maklera i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:

  • Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku maklera?
  • Na czym naprawdę polega ta praca?
  • Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie maklera i jak je zdobyć?
  • Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
  • Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Zobacz pełny wywiad z Sobiesławem Kozłowskim

Sądzisz, że dobrze nadajesz się do takiej pracy? Sprawdź czy nasz zespół rekrutacyjny prowadzi obecnie oferty na podobne stanowiska. Nawet jeśli nie znajdziesz dla siebie nic interesującego pamiętaj, że zawsze możesz zostawić swoje CV na przyszłość i zapomnieć o samodzielnym szukaniu pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *