Wielu z nas myśląc o zawodzie maklera ma z tyłu głowy obrazki przekrzykujących się osób na giełdowym parkiecie. Taki wizerunek pracy maklera został w nas zakorzeniony przez Hollywood, ale jednocześnie ciężko się temu dziwić. Faktycznie tak kiedyś pracował makler.
Również na początku funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego, gdy wszystkim inwestorom towarzyszyła pierwsza prawdziwa hossa pokoleniowa, ruch i zaangażowanie polskich maklerów na giełdowym parkiecie był o wiele większy.
Później nadeszła jednak era komputeryzacji i przenoszenia się handlu do świata cyfrowego. Wraz z nią zmieniła się również mocno praca samego maklera. Wyliczanie kursu na tablicy i składanie zleceń w imieniu klienta zastąpiło tworzenie analiz, rekomendacji, czy nowych produktów.
Wszyscy zainteresowani przygotowaniem się do egzaminu maklerskiego mogą jednak zadawać sobie pytanie, co tak naprawdę robi dziś makler? Czy jego praca dalej się zmieni, gdy z ery cyfryzacji wkroczymy do świata sztucznej inteligencji?
Na między innymi te pytania odpowiadał Paweł Cymcyk, Prezes Związku Maklerów i Doradców w rozmowie z Przemysławem Tychmanowiczem w programie Prosto z Parkietu. Całą rozmowę znajdziesz poniżej.
Czym zajmuje się makler w 2023 roku? Jak zmieni się jego praca?
Paweł Cymcyk w rozmowie z Przemysławem Tychmanowiczem opowiedział o współczesnych wyzwaniach, jakie stoją przed rynkiem maklerskim oraz jaka przyszłość może czekać ten rynek.
Z wywiadu, który możesz obejrzeć poniżej, dowiesz się:
- Co robią maklerzy w 2023 roku?
- Do czego naprawdę służą rekomendacje maklerskie?
- Jak dziś wygląda rynek pracy dla zawodu maklera
- Czy sztuczna inteligencja zastąpi pracę maklerów?
- Jak postrzegani są dziś maklerzy w społeczeństwie?
- Czy praca maklera jest dziś atrakcyjna? Kto dobrze odnajdzie się w takim zawodzie?
Co dzisiaj robią maklerzy i czy faktycznie są potrzebni? | #PROSTOzPARKIETU
Jeśli sam myślałeś o tym, żeby zostać maklerem, to gorąca zachęcamy do zapoznania się ze specjalnym kursem ZMID, który najlepiej przygotuje Cię do państwowego egzaminu do uzyskania licencji maklera papierów wartościowych.
Wyróżnia się on najwyższą zdawalnością i zajęciami, które poza przygotowaniem do egzaminu poruszają również sporo praktycznych aspektów inwestowania i rynku finansowego. Nie obawiaj się, że zawód maklera zniknie. Nie zniknie, a licencja, którą możesz zyskać to trwałe potwierdzenie twoich kompetencji i wzrost wartości na rynku pracy.
Dodaj komentarz