Podsumowanie działań ZMID w 2020 roku

Przełom roku to czas podsumowań działań i aktywności, nad którymi pracowaliśmy. 2020 rok pod wieloma względami był wyjątkowy. Chcielibyśmy podzielić się z Tobą tym, co osiągnęliśmy! Spoglądając wstecz, doszliśmy do wniosku, że był to najbardziej nieprzewidywalny okres w historii naszej działalności. Wprowadziliśmy wiele nowości, a tempo podejmowanych działań na wielu polach rynku było niezwykle dynamiczne! Tym bardziej budujące są płynące do nas z wielu stron gratulacje, za które serdecznie dziękujemy. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie tego, co udało nam się dla Ciebie zrealizować w poszczególnych segmentach naszej działalności!

Integracja

Dokonywaliśmy wszelkich starań, aby integrować ze sobą całe środowisko w tym trudnym okresie. Spotkania członków stanowią idealną okazję do nawiązania bliższych relacji  z  innymi osobami, które są związane z polskim rynkiem kapitałowym i finansowym. Spotkanie w lutym 2020 było jednym z najwyższą frekwencją i jak się niestety okazało ostatnim spotkaniem na żywo. Dostosowując się do bieżącej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, w ramach naszej działalności integracyjnej umożliwialiśmy naszym Członkom udział w organizowanych przez nas konferencjach, seminariach oraz warsztatach głównie stawiając na merytorykę. Liczymy, że w 2021 roku będziemy mogli powrócić do spotkań off-line o charakterze networkingowym, które tak wszyscy cenimy.

Wśród najważniejszych zrealizowanych w 2020 roku działań zdecydowanie trzeba wymienić Plebiscyt Młode Gwiazdy Rynku Finansowego. Trwał on miesiąc, a wyniki ogłosiliśmy 12.06.2020. Było to wydarzenie organizowane jako kolejna odsłona Młodych Gwiazd Rynku Finansowego, które pierwszy raz odbyło się w 2016 roku. W tej edycji głosowanie na kandydatów zostało zorganizowane internetowo. Frekwencja sięgnęła blisko 5000 głosów, a wyniki zostały opublikowane u Partnera Plebiscytu – Gazety Giełdy Parkiet. Więcej o tym plebiscycie można znaleźć na dedykowanej stronie: MŁODE GWIAZDY RYNKU FINANSOWEGO 2020

Członkostwo

Rok 2020 przyniósł wiele pozytywnych zmian, jeśli chodzi o strukturę członków wspierających naszą działalność. Do Stowarzyszenia wstąpiło 111 nowych członków. Kontynuując działania rozpoczęte przez Zarząd poprzedniej kadencji, Związek zachęcał instytucje do wstąpienia w poczet Członków Wspierających. Nasze starania doprowadziły do tego, że Instytucjami Wspierającymi Związek Maklerów i Doradców są obecnie:

 • Gazeta Giełdy Parkiet
 • DNA Rynków
 • Compli oraz ADT Group
 • ACI Polska
 • Kaizen Finanse

Po raz pierwszy od 25 lat podnieśliśmy też składkę członkowską w ZMID. Pierwotna wysokość składki 120 zł obowiązywała od 1995 roku. Od 1 października 2020 składka na 365 dni wynosi 240 złotych i jednocześnie dla obecni członkowie mogli opłacić kolejne 365 dni jeszcze w starej cenie. Dodajmy, że wzrost na 240 złotych rocznie to w skali 25 lat podwyżka niezwykle symboliczna.

Edukacja

Zgodnie ze swoimi celami statutowymi, Związek Maklerów i Doradców intensywnie angażuje się w promocję edukacji finansowej w społeczeństwie. W 2020 roku kontynuowaliśmy działania edukacyjne, czego efektem było wiele nowych aktywności w tym zakresie, tj. liczne inicjatywy związane z realizacją kursów, szkoleń oraz egzaminów. Związek współorganizował praktyczne szkolenia inwestycyjne, maklerskie, doradcze oraz analityczne. W 2020 roku w naszych szkoleniach uczestniczyło kilkaset osób, zdobywając wiedzę, praktykę i certyfikaty na następujących szkoleniach:

 • Kurs Maklera Papierów Wartościowych
 • Kurs Doradcy Inwestycyjnego
 • Egzamin Certyfikowanego Analityka Inwestycyjnego (CAI)
 • Egzamin Certified International Investment Analysts (CIIA)
 • Kurs na Doradcę Inwestycyjnego dla osób z licencją CFA oraz CIIA

Obserwując trendy rynkowe, wyszliśmy z inicjatywą, spełniając oczekiwania kursantów biorących udział  w szkoleniach, które odbywały się dotychczas jedynie w formie stacjonarnej. Postanowiliśmy zrealizować projekt przygotowania infrastruktury informatycznej do realizacji szkoleń w wersji online. Był to niewątpliwie jeden z największych sukcesów! Dodatkowo została przygotowana specjalna wersja VOD wszystkich kursów i szkoleń, jakie realizowaliśmy. Po raz kolejny pokazaliśmy, że potrafimy dostosować nasze działania do potrzeb kursantów, i z myślą o nich stale je udoskonalać. Dziękujemy za liczne pozytywne opinie na temat nowej formy szkoleń!

Wspieraliśmy też kursantów i kandydatów na egzaminy maklerskie oraz doradcze, dostarczając im wiedzę przez cały czas wyczekiwania na egzaminy, które były przekładane z marca na wrzesień. Dzięki zaangażowanej kadrze wykładowców udało nam się również przekazać naszym kursantom odpowiedz do pisanych egzaminów o wiele szybciej niż pojawiły się one oficjalnym kanałem.

Jako jedyna organizacja w Polsce umożliwiamy również przystąpienie do międzynarodowego egzaminu na licencję CIIA, która jest europejskim odpowiednikiem amerykańskiej licencji CFA. W ten sposób stale promujemy zdobywanie międzynarodowych kwalifikacji. W 2020 roku intensywnie pracowaliśmy nad promocją i wzrostem rozpoznawalności licencji CIIA w Polsce. Efektem prac był wyraźny wzrost zainteresowania i rekordowa frekwencja na egzaminach, które odbyły się w 2020 roku.

Współpraca z instytucjami rynkowymi

Przez cały okres kadencji, intensywnie współpracowaliśmy z wieloma instytucjami rynku finansowego oferując im pomoc w znalezieniu najlepszych kandydatów do pracy. W tym celu został stworzony specjalny portal ogłoszeń oraz dedykowane mailingi do kursantów i członków o nowych ofertach pracy lub staży.

Kontynuując działania rozpoczęte już w 2020 roku, rozszerzyliśmy zakres prac i koordynowaliśmy projekt odświeżenia naszej strony internetowej. Powstały nowe sekcje, takie jak Rekrutacja oraz Portal Ogłoszeń, na której Członkowie mogą znaleźć interesujące oferty pracy z instytucji finansowych. Mamy nadzieję, że to narzędzie pomoże wielu osobom w znalezieniu wymarzonej pracy!

Wspieranie wielu inicjatyw branżowych

Związek Maklerów i Doradców objął patronatem wiele inicjatyw. Wśród najważniejszych wymienić można:

 • Galę rozdania nagród Byki i Niedźwiedzie Gazety Giełdy Parkiet
 • Konferencja „Czas na złoto”
 • Forum Inwestycyjne Parkietu i Rzeczpospolitej
 • Analiza ESG spółek w Polsce
 • Konferencja KNPGiH TBSP Uniwersytet Jagielloński
 • Warsztaty z Kołem Naukowym KNIF
 • Konkurs Złota Strona Emitenta

Jesteśmy gotowi na 2021!

2020 rok minął pod znakiem wielu różnych kierunków podejmowanych przez nas działań. Serdecznie dziękujemy z tego miejsca za liczne słowa wsparcia, a także spływających gratulacji. Wasze uwagi i sugestie były dla nas motorem napędowym do dalszej pracy. Jednocześnie wiemy, że można zrobić jeszcze więcej! W 2021 rok wchodzimy z pełną listą nowych pomysłów w głowie, i już nie możemy się doczekać, aż powiemy Wam o pierwszych działaniach, jakie zamierzamy wprowadzić!

Do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *