Kariera w Finansach – Zarządzający Funduszami

Praca Zarządzającego Funduszami to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Miliardy nie swoich złotych, którymi można niczym rynkowy cesarz decydować o być lub nie być niektórych notowanych na giełdzie spółek. Takie decyzje nie należą do najprostszych i zawsze wymagają ogromnej wiedzy oraz wytrzymałości. Ciężko wyobrazić sobie stres jakiego doświadcza osoba odpowiedzialna za 2 mld zł, gdy jednego dnia przez rynkowe wahania jego portfel kurczy się o 100 mln zł. Dla ograniczenia tego ryzyka konieczne jest nieustannego bycie na bieżąco. Poranne przeglądy prasy i internetowych newsfeedów czy analiz i raportów spływających nieustannie na maila od analityków to typowa codzienność zarządzającego funduszami.

Największą część swojego czasu pracy spędzam na poznawanie sytuacji makroekonomicznej i czytanie na ten temat opracowań, analiz oraz wysuwanie wniosków. Skupianie się na takich danych jest jednak mocno związane ze specyfiką portfela jakim zarządzam. Portfele obligacyjne o wiele silniej reagują na zmiany na poziomie makroekonomicznym. W drugiej kolejności czas zajmują spotkania z przedstawicielami spółek oraz przegląd ich dokumentacji emisyjnych czy sprawozdań finansowych.
~Iza Sajdak

Iza Sajdak jest zarządzającą  dłużnymi w PFR TFI i może pochwalić się ponad 14-letnim doświadczeniem zawodowym. Wcześniej zarządzała portfelami dłużnymi w BPS TFI oraz Santander Bank Polska. Jej świetne wyniki zaowocowały zwycięstwem w ogólnopolskim konkursie na Gwiazdy Rynku Finansowego w kategorii “Zarządzający”. Po tyle latach w branży doskonale zna wszelkie plusy i  minusy tej pracy czy umiejętności niezbędne do zostania najlepszym zarządzającym w Polsce.

Podstawą jest wiedza, szczególnie z makro i makroekonomii, matematyki, prawa oraz finansów przedsiębiorstw. Trzeba również być dobrym słuchaczem i obserwatorem żeby szybko łączyć fakty i podejmować decyzje. To co przeszkadza mi najbardziej to biurokracja i stałe przygotowywanie dokumentacji, która nie wnosi dużej wartości dodanej. Na pewno jednak jest to praca bez rutyny – każdy dzień będzie inny. Gospodarki to bardzo dynamiczne otoczenie, które bezpośrednio wpływa na sytuację wszystkich naszych Klientów. Kiedy jednak uda się pobić benchmark satysfakcja jest ogromna!

Chcąc rozwijać swoją karierę zarządzającej lub zarządzającego niezbędna będzie licencja Doradcy Inwestycyjnego. Jednak wiedza zdobyta podczas nauki do egzaminu przydaje się później w prawdziwym życiu i znacznie ułatwia praktyczne zarządzanie aktywami.

Materiał, który opanowuje się podchodząc do egzaminu bardzo przydaje się w pracy. Pracodawcy bardzo przychylnie patrzą na osoby posiadające licencję. (Sprawdź nasz specjalny kurs doradczy przygotowujący do zdania egzaminu na Doradcę Inwestycyjnego.)

Jak wygląda praca zarządzającego funduszami?

Wiedzę i doświadczenie Izy wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy go dokładnie na czym faktycznie polega praca zarządzającego funduszami i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:

  • Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku zarządzającego?
  • Na czym naprawdę polega ta praca?
  • Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie zarządzającego i jak je zdobyć?
  • Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
  • Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Zobacz pełny wywiad z Izą Sajdak

Sądzisz, że dobrze nadajesz się do takiej pracy? Sprawdź czy nasz zespół rekrutacyjny prowadzi obecnie oferty na podobne stanowiska. Nawet jeśli nie znajdziesz dla siebie nic interesującego pamiętaj, że zawsze możesz zostawić swoje CV na przyszłość i zapomnieć o samodzielnym szukaniu pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.