JAK WYGLĄDA PRACA MANAGERA NA RYNKU KAPITAŁOWYM – ZOBACZ PEŁNY WYWIAD

W tym wywiadzie “Kariery w Finansach” o pracy Managera rozmawiamy z Mateuszem Muchą, managerem w dziale obligacji korporacyjnych Domu Maklerskiego Navigator. Jest jedną z osób, które praktycznie od postaw stworzyły ten dział, a jego ponadprzeciętne zaangażowanie i efekty pracy zostały docenione przez cały rynek. W ogólnopolskim konkursie ZMID oraz Gazety Giełdy Parkiet na Młode Gwiazdy Rynku Finansowego w kategorii “Manager”, Mateusz okazał się bezkonkurencyjny. Praca managera to przede wszystkim praca z ludźmi. Na rynku finansowym funkcjonują banki, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie oraz wiele innych instytucji, z których każdą tworzą ludzie potrzebujący odpowiedniego zarządzania.

Większość moich dni to praca typowo biurowa. Przygotowywanie odpowiednich dokumentów oraz kierowanie zespołem i odpowiedni podział prac. W departamencie obligacji korporacyjnych specyfika tej pracy w pewnym stopniu różni się jednak od pracy typowego managera np. w firmie produkcyjnej, ale dzięki temu każdy dzień wygląda trochę inaczej. Poza zarządzaniem zespołem moim głównym zadaniem jest bowiem poszukiwanie i przekonywanie emitentów co do obligacji i późniejsze towarzyszenie im przy sprzedaży tych obligacji do inwestorów.

Dobra samoorganizacja to przy takiej pracy niezwykle przydatna cecha. Podobnie jak łatwość nawiązywania relacji, zdolność odpowiedniej priorytetyzacji zadań czy intuicja oraz umiejętności budowania zespołu. Gdy już rozwiniemy te zdolności – będziemy świetnym managerem.

Zostanie Managerem jest procesem kilkustopniowym. Przede wszystkim ważne jest tu doświadczenie zdobyte poprzez pracę na innych stanowiskach. Ja zaczynałem jako analityk i myślę, że jest to dobra podstawa do zdobywania umiejętności. Studia to również wartościowy element, gdyż dają solidną podstawę. Warto pamiętać jednak, że praca ta jest dość nieregularna i brak jest normowanych godzin. Pracuje się falami – są okresy, w których jest więcej pracy, a są też okresy spokoju. Nic jednak nie daje takiej satysfakcji jak oglądanie później sukcesów i rozwoju spółki, która pozyskała finansowanie dzięki naszej pomocy z emisją obligacji.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD O KARIERZE MANAGERA NA RYNKU KAPITAŁOWYM I DOWIEDZ SIĘ:

  • Jak wygląda typowy dzień pracy Managera na rynku kapitałowym?
  • Na czym naprawdę polega praca Managera?
  • Jakie są kluczowe umiejętności potrzebne w pracy managera jak można je zdobyć?
  • Co jest ważniejszą podstawą w tej pracy – studia, licencje, certyfikaty?
  • Jak wygląda dalsza ścieżka rozwoju zawodowego managera?