Na rynku finansowym funkcjonują banki, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie oraz wiele innych instytucji, z których każdą tworzą ludzie potrzebujący odpowiedniego zarządzania. Praca managera to przede wszystkim praca z ludźmi. Większość dni to tak naprawdę sprowadza się do organizacji pracy zespołu w biurze. Przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji, kierowanie innych do odpowiednich zadań i rozdział prac to podstawowe obowiązki na tym stanowisku. Ciężko wyobrazić sobie na takiej pozycji kogoś zamkniętego w sobie i mającego trudności w łatwym nawiązywaniu kontaktów i zjednywaniu sobie innych.
To wszystko prawda. Od siebie dodałbym jednak, że w takim departamencie jak mój – obligacji korporacyjnych specyfika pracy w pewnym stopniu różni się od typowego dnia managera np. w firmie produkcyjnej, ale dzięki temu każdy dzień wygląda trochę inaczej. Poza zarządzaniem zespołem moim głównym zadaniem jest bowiem poszukiwanie i przekonywanie emitentów co do obligacji i późniejsze towarzyszenie im przy sprzedaży tych obligacji do inwestorów.
~Mateusz Mucha
Mateusz Mucha praktycznie podstaw stworzył cały dział obligacji korporacyjnych Domu Maklerskiego Navigator. W 2016 roku wygrał on w ogólnopolskim konkursie “Gwiazdy Rynku Finansowego” w kategorii “Manager”. Obecnie dalej rozwija całą Grupę Navigator. Przez prawie 10 lat w branży zdążył już przekonać się co jest naprawdę potrzebne do bycia dobrym managerem. Dobra samoorganizacja to absolutny priorytet, podobnie jak umiejętność budowania zespołu i dobierania do pracy ludzi lepszych od siebie.
Zostanie managerem to proces kilkustopniowy. Przede wszystkim ważne jest tu doświadczenie zdobyte poprzez pracę na innych stanowiskach. Ja zaczynałem jako analityk i myślę, że to jest dobra podstawa do zdobywania umiejętności. Studia to również wartościowych element, gdyż dają solidną podstawę. Warto pamiętać jednak, że praca ta jest dość nieregularna i brak jest normowanych godzin. Pracuje się falami – są okresu, w których jest więcej pracy, a są też okresy spokoju. Nic jednak nie daje takiej satysfakcji jak oglądanie później sukcesów i rozwoju spółki, która pozyskała finansowanie dzięki naszej pomocy z emisją obligacji.
Jak wygląda praca managera w Domu Maklerskim?
Wiedzę i doświadczenie Mateusza wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy go dokładnie na czym faktycznie polega praca managera w Domu Maklerskim i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:
- Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku managera w Domu Maklerskim?
- Na czym naprawdę polega ta praca?
- Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie managera i jak je zdobyć?
- Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
- Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?
nic nie wspomniano tu o wynagrodzeniu na jakie można liczyć (jest to jeden z punktów co niby można się dowiedzieć z wywiadu)