Ekonomia to wyjątkowo trudna dziedzina. Nauka stanowiąca pomost pomiędzy zagadnieniami ścisłymi, a społecznymi wymaga jednocześnie bycia dobrym matematykiem i humanistą. Jak sprawiedliwie rozdzielić dobra pomiędzy różne grupy? Jak zaspokoić nieograniczone potrzeby ludzkie ograniczonymi zasobami? To nie są pytania, na które łatwo znaleźć odpowiedzi. Cierpliwość i obliczeniowa skrupulatność w połączeniu z szeroko otwartym umysłem to najważniejsze cechy każdego świetnego ekonomisty.
Bardzo ważne są również twarde kompetencje i solidne fundamenty wiedzy wyniesione nawet ze studiów. Sam jednak twierdzę, że w tej pracy osoba bez prawdziwej pasji oraz zamiłowania do gospodarek i rynków nie będzie dobrym ekonomistą. To na te cechy zwracam najbardziej uwagę przy rekrutowaniu kandydatów. Wiedzę można zdobyć, ale zainteresowanie trzeba mieć.
~Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski jest Głównym Ekonomistą banku Millennium już od niemal 15 lat. Przez ten czas udało mu się zdobyć szereg nagród, w tym m.in. na Najlepszego Ekonomistę Roku. Przy tylu latach doświadczenia udało mu się już poznać wszystkie blaski i cienie pracy ekonomisty. Pewnym można być braku nudy. Nawet cyklicznie przygotowywane materiały jak biuletyny wymagają każdego razu spojrzenia pod innym kątem niż ostatnio. To właśnie dlatego według Grzegorza najważniejsza jest pasja, która daje za każdym razem impuls do samodzielnego zgłębiania analizowanego tematu.
Powtórzę, że pasja w tym zawodzie naprawdę ważna. To właśnie dzięki niej oraz odpowiedniemu poświęceniu można osiągnąć naprawdę wiele. Główny Ekonomista banku może być dopiero środkowym etapem kariery. Dalej mogą czekać posady w Międzynarodowym Funduszu Walutowym lub Banku Światowym lecz tutaj wymagane jest pewne zaangażowanie polityczne, bez którego ciężko będzie się przebić. Jako ekonomista możemy jednak pracować również w szeregu innych niż banki instytucji: ośrodkach analitycznych, funduszach inwestycyjnych, czy firmach z sektora przemysłowego. Obszar pracy dzisiejszego ekonomisty jest zdecydowanie większy niż kilkadziesiąt lat temu.
Jak wygląda praca ekonomisty?
Wiedzę i doświadczenie Grzegorza wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy go dokładnie na czym faktycznie polega praca ekonomisty i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:
- Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku ekonomisty?
- Na czym naprawdę polega ta praca?
- Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie ekonomisty i jak je zdobyć?
- Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
- Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?
Bardzo ciekawy materiał. W pełni zgadzam się, że to pasja jest podstawą do zrobienia kariery w tym zawodzie. Wiadomo, że studia też są ważne, sam kończę właśnie podyplomókę na WSKZ, ale bez mojego zapału i zamiłowania do tej tematyki myślę, że nie odnalazłbym się kompletnie w tym zawodzie.