JAK WYGLĄDA PRACA EKONOMISTY – ZOBACZ PEŁNY WYWIAD

W tym wywiadzie “Kariery w Finansach” o pracy Ekonomisty rozmawiamy z Grzegorzem Maliszewskim, Głównym Ekonomista banku Millennium. Ekonomia to bardzo specyficzna nauka stanowiąca pomost między zagadnieniami ścisłymi, a społecznymi. Jak zaspokoić nieograniczone potrzeby ludzi ograniczonymi zasobami? Jak sprawiedliwie rozdzielić dobra pomiędzy ludzi? Na takie pytania ciężko byłoby znaleźć odpowiedź w krótkim czasie. Cierpliwość, skrupulatność i dokładność, ale także szeroko otwarty umysł to niezbędne cechy w pracy ekonomisty, które przydadzą się w codziennych obowiązkach, do których należy między innymi sporządzanie raportów, biuletynów, komentarzy oraz prognoz. Ważnym elementem pracy ekonomisty jest również reprezentowanie firmy na zewnątrz.

Bardzo ważne są twarde kompetencje oraz solidne fundamenty wiedzy wyniesione ze studiów. Każdy ekonomista powinien odznaczać się dociekliwością, umiejętnością wyszukiwania danych oraz odpornością na stres. Osobiście przy rekrutacji nowych osób zwracam uwagę na pasję i zamiłowanie kandydata do rynku i gospodarki. Bez tego ciężko stać się naprawdę dobrym ekonomistą.

W takiej pracy na pewno nie da się nudzić. Nawet jeśli pewne rzeczy robione są cyklicznie (jak np. biuletyny), to jednak ich treść jest na tyle różnorodna i wymagająca, że ciężko analizować dwa razy to samo pod takim samym kątem. To własnie dlatego tak ważna jest według Grzegorza pasja, która daje impuls do jeszcze lepszego zgłębienia analizowanego tematu.

Pasja, jest w tym zawodzie naprawdę ważna. To dzięki niej oraz odpowiedniemu poświęceniu można osiągnąć naprawdę wiele. Zwieńczeniem kariery ekonomisty może być posada w Międzynarodowym Funduszu Walutowym lub Banku Światowym lecz tutaj wymagane jest pewne zaangażowanie polityczne, bez którego ciężko będzie się przebić. Jako ekonomista możemy jednak pracować w szeregu innych instytucji: ośrodkach analitycznych, funduszach inwestycyjnych, bankach czy firmach z sektora przemysłowego. Obszar pracy dzisiejszego ekonomisty jest zdecydowanie większy niż kilkadziesiąt lat temu.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD O KARIERZE EKONOMISTY I DOWIEDZ SIĘ:

  • Jak wygląda typowy dzień pracy ekonomisty?
  • Na czym tak naprawdę polega praca ekonomisty?
  • Jakie są najważniejsze umiejętności w tym zawodzie?
  • Czy i jakie certyfikaty lub licencje warto robić?
  • Jak wygląda ścieżka rozwoju ekonomisty i na jakie stanowiska może liczyć w przyszłości z takim doświadczeniem??