Funkcje audytora często przypisuje się do osób jedynie sprawdzających księgowe zestawienia. Wydawać mogłoby się więc, że to praca stabilna, spokojna i z góry przewidywalna – czasem to jednak obraz bardzo daleki od rzeczywistości. Audytor śledczy do praca nie tylko przy liczbach i Excelu. Wymaga ona pewnych psychologicznych i interpersonalnych predyspozycji, które są kluczem do jak najlepszych wyników.
Na kluczowe umiejętności w tej pracy składa się kilka połączonych ze sobą elementów. Przede wszystkim ważna jest ogólna wiedza biznesowa, finansowa i ekonomiczna. Dodatkowo osoby, które bezpośrednio zajmują się przesłuchaniami powinny mieć doświadczenie natury psychologicznej bądź socjologicznej w kontaktach z klientami. Wiedza ze studiów jest podstawą, ale oprócz tego na pewno trzeba posiadać zdolności do analitycznego myślenia, umiejętność pracy w grupie oraz odporność na stres.
~Mariusz Witalis
Mariusz Witalis to prawdziwy ekspert w zakresie Audytu Śledczego z ponad 20-letnim doświadczeniem. Od 16 lat związany jest z firmą doradczą EY, gdzie ostatnio został szefem działu śledczego na obszar CESA (Central, Eastern and Southeastern Europe & Central Asia). Jak najlepiej rozpoczynać pracę, która z boku wygląda na połączenie Sherlocka Holmesa i księgowego? Brzmi jak idealna mieszanka dla osób elastycznych, dociekliwych i odważnych, którzy nie boją się wyzwań i adrenaliny. Wszyscy pasjonaci kryminałów powinni idealnie spełnić się w tym zawodzie, a ponieważ każde poprzednie doświadczenie jest tutaj na wagę złota – nikt nie będzie na starcie zdyskwalifikowany.
Jako audytor śledczy można rozpocząć pracę w zasadzie od razu po studiach i zdobyciu minimalnego doświadczenia najlepiej wyniesionego ze standardowego audytu, ale nie jest to reguła. W zespole mamy bardzo dużo różnorodnych pracowników – od byłych policjantów, przez prawników po informatyków. Na pewno dużym minusem pracy będzie jej nieprzewidywalność oraz konieczność stawiania czoła sytuacjom na pograniczu prawa. Chociaż… niektórzy potraktują tę adrenalinę jako zaletę :). To naprawdę bardzo ciekawy zawód, a każdy dzień jest niezwykle dynamiczny więc ciężko wpaść w biurową rutynę. W przypadku dużej firmy doradczej jak EY to również młode otoczenie i międzynarodowy zespół, co daje możliwość poznawania innych kultur i i odnajdywania się w nowych sytuacjach.
Jak wygląda praca audytora śledczego?
Wiedzę i doświadczenie Mariusza wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy go dokładnie na czym faktycznie polega praca audytora śledczego i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:
- Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku audytora śledczego?
- Na czym naprawdę polega ta praca?
- Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie audytora śledczego i jak je zdobyć?
- Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
- Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?
Dodaj komentarz