Kariera w Finansach – Audytor Śledczy

Funkcje audytora często przypisuje się do osób jedynie sprawdzających księgowe zestawienia. Wydawać mogłoby się więc, że to praca stabilna, spokojna i z góry przewidywalna – czasem to jednak obraz bardzo daleki od rzeczywistości. Audytor śledczy do praca nie tylko przy liczbach i Excelu. Wymaga ona pewnych psychologicznych i interpersonalnych predyspozycji, które są kluczem do jak najlepszych wyników.

Na kluczowe umiejętności w tej pracy składa się kilka połączonych ze sobą elementów. Przede wszystkim ważna jest ogólna wiedza biznesowa, finansowa i ekonomiczna. Dodatkowo osoby, które bezpośrednio zajmują się przesłuchaniami powinny mieć doświadczenie natury psychologicznej bądź socjologicznej w kontaktach z klientami. Wiedza ze studiów jest podstawą, ale oprócz tego na pewno trzeba posiadać zdolności do analitycznego myślenia, umiejętność pracy w grupie oraz odporność na stres.
~Mariusz Witalis

Mariusz Witalis to prawdziwy ekspert w zakresie Audytu Śledczego z ponad 20-letnim doświadczeniem. Od 16 lat związany jest z firmą doradczą EY, gdzie ostatnio został szefem działu śledczego na obszar CESA (Central, Eastern and Southeastern Europe & Central Asia). Jak najlepiej rozpoczynać pracę, która z boku wygląda na połączenie Sherlocka Holmesa i księgowego? Brzmi jak idealna mieszanka dla osób elastycznych, dociekliwych i odważnych, którzy nie boją się wyzwań i adrenaliny. Wszyscy pasjonaci kryminałów powinni idealnie spełnić się w tym zawodzie, a ponieważ każde poprzednie doświadczenie jest tutaj na wagę złota – nikt nie będzie na starcie zdyskwalifikowany.

Jako audytor śledczy można rozpocząć pracę w zasadzie od razu po studiach i zdobyciu minimalnego doświadczenia najlepiej wyniesionego ze standardowego audytu, ale nie jest to reguła. W zespole mamy bardzo dużo różnorodnych pracowników – od byłych policjantów, przez prawników po informatyków. Na pewno dużym minusem pracy będzie jej nieprzewidywalność oraz konieczność stawiania czoła sytuacjom na pograniczu prawa. Chociaż… niektórzy potraktują tę adrenalinę jako zaletę :). To naprawdę bardzo ciekawy zawód, a każdy dzień jest niezwykle dynamiczny więc ciężko wpaść w biurową rutynę. W przypadku dużej firmy doradczej jak EY to również młode otoczenie i międzynarodowy zespół, co daje możliwość poznawania innych kultur i i odnajdywania się w nowych sytuacjach.

Jak wygląda praca audytora śledczego?

Wiedzę i doświadczenie Mariusza wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy go dokładnie na czym faktycznie polega praca audytora śledczego i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:

  • Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku audytora śledczego?
  • Na czym naprawdę polega ta praca?
  • Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie audytora śledczego i jak je zdobyć?
  • Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
  • Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Zobacz pełny wywiad z Mariuszem Witalisem

Sądzisz, że dobrze nadajesz się do takiej pracy? Sprawdź czy nasz zespół rekrutacyjny prowadzi obecnie oferty na podobne stanowiska. Nawet jeśli nie znajdziesz dla siebie nic interesującego pamiętaj, że zawsze możesz zostawić swoje CV na przyszłość i zapomnieć o samodzielnym szukaniu pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *