JAK WYGLĄDA PRACA AUDYTORA ŚLEDCZEGO – ZOBACZ PEŁNY WYWIAD

W tym wywiadzie “Kariery w Finansach” o pracy Audytora Śledczego rozmawiamy z Mariuszem Witalisem, Partnerem w dziale Audytu Śledczego firmy doradczej EY. Połączenie Sherlocka Holmesa i Porucznika Colombo najlepiej odzwierciedla pracę Audytora Śledczego. Funkcje audytora często przypisujemy do osób jedynie sprawdzających księgowe zestawienia. Wydawać mogłoby się, że to praca stabilna, spokojna i z góry przewidywalna – w tym przypadku to jednak obraz bardzo daleki od rzeczywistości. Audytor Śledczy to nie tylko praca przy liczbach i Excelu. Wymaga ona pewnych psychologicznych i interpersonalnych predyspozycji, które są kluczem do jak najlepszych wyników.

Na kluczowe umiejętności w tej pracy składa się kilka połączonych ze sobą elementów. Przede wszystkim ważna jest ogólna wiedza biznesowa, finansowa i ekonomiczna. Dodatkowo osoby, które bezpośrednio zajmują się przesłuchaniami powinny mieć doświadczenie natury psychologicznej bądź socjologicznej w kontaktach z klientami. Wiedza ze studiów jest podstawą, ale oprócz tego na pewno trzeba posiadać zdolność do analitycznego myślenia, umiejętność pracy w grupie oraz odporność na stres.

Praca takiego Audytora to świetny kierunek dla osób elastycznych, dociekliwych i odważnych, którzy nie boją się wyzwań i adrenaliny. Wszyscy pasjonaci kryminałów, powinni spełnić się w tym zawodzie. Co ważne, każde poprzednie doświadczenie jest tutaj na wagę złota. Nigdy w końcu nie wiadomo z czym powiązana będzie kolejna sprawa.

Jako Audytor Śledczy można rozpocząć pracę w zasadzie od razu po studiach i zdobyciu minimalnego doświadczenia najlepiej wyniesionego ze standardowego audytu, ale nie jest to reguła. W zespole mamy bardzo różnorodnych pracowników – od byłych policjantów, przez prawników po informatyków. Na pewno dużym minusem tej pracy jest nieprzewidywalność oraz konieczność stawiania czoła sytuacjom na pograniczu prawa. Chociaż dla niektórych ta adrenalina może być traktowana jak zaleta :). To naprawdę bardzo ciekawy zawód, każdy dzień jest niezwykle dynamiczny i ciężko wpaść w biurową rutynę. W przypadku dużej firmy doradczej jak EY to również młode otoczenie i międzynarodowy zespół, co daje możliwość poznawania innych kultur i odnajdywania się w nowych sytuacjach.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD O KARIERZE AUDYTORA ŚLEDCZEGO I DOWIEDZ SIĘ:

  • Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?
  • Jak faktycznie wygląda praca Audytora Śledczego?
  • Jakich umiejętności potrzeba do wykonywania tego zawodu?
  • Czy zrobione studia mocno pomogą temu kto chciałby rozwijać się na tym stanowisku?
  • Jaka jest możliwa ścieżka rozwoju Audytora Śledczego?