Analityk to przede wszystkim osoba, która najlepiej potrafi wytłumaczyć Ci dlaczego jego wczorajsza prognoza się nie sprawdziła. A całkiem poważnie – to naprawdę niezwykle ciekawy i wymagający ogromu cierpliwości, skrupulatności oraz determinacji zawód. Operowanie na wielkich bazach danych, ciągle otwarty MS Excel oraz niekończące się szukanie, sprawdzanie, agregacja i analiza kolejnych informacji – to zdecydowanie nie jest praca dla tych, którzy w szkole lub na studiach nie lubili liczb i matematyki.
W pracy analityka bardzo dobrze sprawdzają się osoby po kierunkach ścisłych, które potrafią programować w takich programach jak Matlab i R. Po części taką wiedzę można zdobyć w czasie studiów, ale to za mało. Trzeba ciągle pamiętać o doszkalaniu się. Kursy to świetna okazja do poznania narzędzi analitycznych od bardziej praktycznej strony niż ta, z która mamy do czynienia na studiach.
~Piotr Kawala
Piotr Kawala to jeden z najlepszych analityków inwestycyjnych i makroekonomicznych w Polsce. W 2016 roku wygrał w ogólnopolskim konkursie “Gwiazdy Rynku Finansowego” w kategorii “Analityk”, a obecnie od kilku lat pracuje dla funduszu hedgingowego Macromoney Global Investments Ltd. Doskonale zna największe plusy i minusy swojej pracy, wie jakie wyzwania i problemy czekają na każdego, a przede wszystkim potrafi odpowiedzieć na pytanie jaka osoba najlepiej odnajdzie się w tym zawodzie.
Do największych minusów na pewno zaliczyłbym sporą presję czasu. Niewątpliwym plusem jest z kolei szansa na kreatywne myślenie, realny wpływ na inwestycje funduszu i o ile oczywiście uda się je osiągnąć – ogromna satysfakcja z dobrych wyników. W ślad za nimi idą również premie, chociaż i bez nich za tak specyficzny pakiet umiejętności pracodawcy są w stanie sporo zapłacić. Już początkujący w tym zawodzie mogą liczyć na pensję rzędu 5-6 tysięcy złotych brutto, a po kilku latach doświadczenia standardem są wynagrodzenia dwa razy wyższe.
Jak wygląda praca analityka inwestycyjnego?
Wiedzę i doświadczenie Piotra wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy go dokładnie na czym faktycznie polega praca analityka i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:
- Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku analityka inwestycyjnego?
- Na czym naprawdę polega ta praca?
- Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie analityka inwestycyjnego i jak je zdobyć?
- Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
- Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?
Dodaj komentarz