Kariera w Finansach – Analityk Inwestycyjny

Analityk to przede wszystkim osoba, która najlepiej potrafi wytłumaczyć Ci dlaczego jego wczorajsza prognoza się nie sprawdziła. A całkiem poważnie – to naprawdę niezwykle ciekawy i wymagający ogromu cierpliwości, skrupulatności oraz determinacji zawód. Operowanie na wielkich bazach danych, ciągle otwarty MS Excel oraz niekończące się szukanie, sprawdzanie, agregacja i analiza kolejnych informacji – to zdecydowanie nie jest praca dla tych, którzy w szkole lub na studiach nie lubili liczb i matematyki.

W pracy analityka bardzo dobrze sprawdzają się osoby po kierunkach ścisłych, które potrafią programować w takich programach jak Matlab i R. Po części taką wiedzę można zdobyć w czasie studiów, ale to za mało. Trzeba ciągle pamiętać o doszkalaniu się. Kursy to świetna okazja do poznania narzędzi analitycznych od bardziej praktycznej strony niż ta, z która mamy do czynienia na studiach.
~Piotr Kawala

Piotr Kawala to jeden z najlepszych analityków inwestycyjnych i makroekonomicznych w Polsce. W 2016 roku wygrał w ogólnopolskim konkursie “Gwiazdy Rynku Finansowego” w kategorii “Analityk”, a obecnie od kilku lat pracuje dla funduszu hedgingowego Macromoney Global Investments Ltd. Doskonale zna największe plusy i minusy swojej pracy, wie jakie wyzwania i problemy czekają na każdego, a przede wszystkim potrafi odpowiedzieć na pytanie jaka osoba najlepiej odnajdzie się w tym zawodzie.

Do największych minusów na pewno zaliczyłbym sporą presję czasu. Niewątpliwym plusem jest z kolei szansa na kreatywne myślenie, realny wpływ na inwestycje funduszu i o ile oczywiście uda się je osiągnąć – ogromna satysfakcja z dobrych wyników. W ślad za nimi idą również premie, chociaż i bez nich za tak specyficzny pakiet umiejętności pracodawcy są w stanie sporo zapłacić. Już początkujący w tym zawodzie mogą liczyć na pensję rzędu 5-6 tysięcy złotych brutto, a po kilku latach doświadczenia standardem są wynagrodzenia dwa razy wyższe.

Jak wygląda praca analityka inwestycyjnego?

Wiedzę i doświadczenie Piotra wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy go dokładnie na czym faktycznie polega praca analityka i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:

  • Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku analityka inwestycyjnego?
  • Na czym naprawdę polega ta praca?
  • Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie analityka inwestycyjnego i jak je zdobyć?
  • Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
  • Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Zobacz pełny wywiad z Piotrem Kawalą

Sądzisz, że dobrze nadajesz się do takiej pracy? Sprawdź czy nasz zespół rekrutacyjny prowadzi obecnie oferty na podobne stanowiska. Nawet jeśli nie znajdziesz dla siebie nic interesującego pamiętaj, że zawsze możesz zostawić swoje CV na przyszłość i zapomnieć o samodzielnym szukaniu pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *