JAK WYGLĄDA PRACA ANALITYKA INWESTYCYJNEGO – ZOBACZ PEŁNY WYWIAD

W tym wywiadzie “Kariery w Finansach” o pracy Analityka Inwestycyjnego rozmawiamy z Piotrem Kawalą, analitykiem makroekonomicznym i inwestycyjnym z funduszu hedgingowego Macromoney Global Investments Ltd. W 2016 roku Piotr zwyciężył również w ogólnopolskim konkursie Gazety Giełdy Parkiet oraz ZMID na Młode Gwiazdy Rynku Finansowego w kategorii “Analityk”. Kim w takim razie jest analityk? Według niektórych to osoba, która doskonale potrafi wytłumaczyć dlaczego jego prognoza z wczoraj się nie sprawdziła 😉 Czy faktycznie na tym polega ta praca? Na pewno od czasu do czasu zdarzają się wpadki powodujące takie wrażenie, ale warto pamiętać, że każdy dzień na takim stanowisku zdecydowanie różni się od poprzedniego i stawia coraz to nowe wyzwania. Charakterystyczną cechą tej pracy jest konieczność stałego obserwowania rynku, projekcji danych makroekonomicznych oraz ciągłe szukanie i sprawdzanie danych.Jakie są w takim razie najważniejsze cechy analityka? Piotr uważa za takie: cierpliwość i dokładność.

Jedną z kluczowych umiejętności jest chęć ciągłego rozwoju i co się z tym wiąże – cierpliwość i skrupulatność. Wykorzystujemy duże bazy danych, w których często jest ukrytych wiele błędów, dlatego też trzeba je identyfikować. W pracy analityka bardzo dobrze sprawdzają się osoby po kierunkach ścisłych, które potrafią programować w takich programach jak Matlab i R. Po części potrzebną wiedzę można zdobyć w czasie studiów, ale trzeba ciągle pamiętać o doszkalaniu się. Kursy inwestycyjne to świetna okazja do poznania narzędzi analitycznych od bardziej praktycznej strony niż ta, z która mamy do czynienia na studiach.

Za tak specyficzny pakiet umiejętności pracodawcy są jednak w stanie sporo zapłacić i już wynagrodzenia na najniższych stopniach kariery mogą wyglądać dla większości na bardzo satysfakcjonujące. Warto jednak pamiętać, że taka praca przynosi nie tylko same plusy.

Największym minusem jest trudność pracy na ogromnych zbiorach danych oraz presja czasu. Do plusów tego zawodu niewątpliwie można dodać kreatywność, potrzebę szukania nowych pomysłów inwestycyjnych, satysfakcję z dobrych wyników i co za tym idzie premie oraz lepsze perspektywy finansowe. Osoby, które stawiają pierwsze kroki w tym zawodzie, mogą liczyć na pensję rzędu 5-6000 zł. brutto w zależności od firmy, natomiast po kilku latach doświadczenia wzrasta ona do 10-12 000 zł. brutto.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD O KARIERZE ANALITYKA INWESTYCYJNEGO I DOWIEDZ SIĘ:

  • Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku analityka inwestycyjnego?
  • Na czym w szczegółach polega praca Analityka Inwestycyjnego?
  • Jakie są kluczowe umiejętności potrzebne w zawodzie analityka inwestycyjnego i jak je zdobyć?
  • Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
  • Jak wygląda ścieżka rozwoju analityka inwestycyjnego?