DNA Biznesu, czyli jak rozwinąć biznes według Pawła Cymcyka. Wystąpienie YES.

Podczas trzeciego z kolei wystąpienia w ramach cyklu YES (Your Empowering Success) mieliśmy przyjemność wysłuchania opowieści Pawła Cymcyka. Opowieści o tym jakie czynniki są absolutnie niezbędne, aby z sukcesem stworzyć i rozwinąć własną firmę.

Paweł Cymcyk jest przedsiębiorcą, analitykiem i blogerem, ale przede wszystkim fanem biznesu i gospodarek. Stworzył swój autorski program DNA Rynków mierząc się i pokonując wiele problemów. Dziś, po tych doświadczeniach doskonale zna już nie tylko DNA Rynków, ale także DNA każdego biznesu.

Myśląc o swojej karierze mam przeświadczenie, że ciągle buduję […] zespoły, produkty, relacje, rozpoznawalność i markę. Te wszystkie rzeczy są tak niezwykle ważne w kontekście rozwoju i startu biznesu.

Paweł w swoim wystąpieniu przedstawił słuchaczom regułę 5P, która odpowiada na pytania kogo i czego potrzebuje każdy aspirujący przedsiębiorca.

Pierwsze P oznacza po prostu Pomysł. Chcąc być dokładniejszym, musisz wiedzieć jaki problem rozwiążesz swoim produktem czy usługą. Jest to o tyle newralgiczny moment, gdyż wiele osób zwyczajnie zatrzymuje się na tym etapie. Jednak należy pamiętać, że:

Wszyscy, albo większość sądzą, że pomysł jest najważniejszy. Moim zdaniem pomysł jest wart 1 zł +VAT. Dlaczego tylko tyle? Bo nie pomysł jest największą wartością. Najważniejsza jest realizacja tego pomysłu.

Drugim P jest Partner. Paweł wyszczególnił kilka powodów dla których posiadanie partnera jest niezbędne. Mocno podkreślał, że bez niego rozwój biznesu jest bardzo ograniczony. Każdy z nas ma przecież jedną głowę, dwie ręce i niezwykle ograniczony czas. Posiadając partnera zyskujesz możliwość dzielenia się swoimi pomysłami czy wątpliwościami. Dzięki temu, razem zajdziecie dalej. Będzie niewątpliwie osobą, która zmotywuje cię do działania. Niejednokrotnie usłyszysz słowa krytyki oraz będziesz widział, że ktoś będzie cię rozliczał oraz weryfikował Twoją pracę. A w trudniejszych momentach odciąży cię. Dzięki temu będziecie iść do przodu.

Trzecim P jest Prawnik. Paweł zaznacza, że dzięki jego fachowej wiedzy będziesz w stanie zaoszczędzić wiele cennego czasu. Zamiast zaczytywać się w nowelizacjach ustaw i analizować jakie deklaracje i oświadczenia musisz złożyć, spożytkujesz swój czas na rozwijanie biznesu. Profesjonalna obsługa prawna, pozwoli ci także uniknąć negatywnych skutków niedoprecyzowanej umowy czy niedookreślonych zasad współpracy.

Warto myśleć o prawniku jak o ochroniarzu, a nie o strażaku. Gdy wzywacie strażaka do pożaru, to niewiele jest w stanie uratować. Ale ochroniarz może ochronić was przed dużo poważniejszymi konsekwencjami, tylko dlatego, że wcześniej był na miejscu.

Czwarte P oznacza Podatkowca, który nie tylko zaksięguje aktywa i pasywa w Twojej firmie, ale pomoże uporać się wymaganymi dokumentacjami oraz doradzi na jakie aspekty zwrócić uwagę. Weźmy na ten przykład Urząd Skarbowy, gdzie w wypełnionych kwitach wszystko musi zgadzać się co do grosza.

Kiedy startujesz z biznesem nie myślisz o tym kiedy wystawić proformę, kiedy fakturę zaliczkową, a kiedy rozliczyć poszczególne okresy. I to niestety dla Twojego biznesu ma poważne konsekwencje.

Piąte P to… no właśnie, co może być na tyle istotne, żeby decydować o sukcesie czy porażce świeżo założonej firmy. Paweł równie enigmatycznie odniósł się do tego punktu w swojej wypowiedzi przytaczając historię ambitnego Tomka. Możesz próbować zgadnąć lub po prostu obejrzeć całe wystąpienie Pawła Cymcyka dostępne poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *