Egzamin na Maklera Papierów Wartościowych organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego to nic strasznego! Musisz go jednak zdać aby uzyskać licencję i w pełni wkroczyć do grona Maklerów. Ponieważ jednym z czynników stresu jest niepewność, po tej lekturze powinniście przynajmniej odrobiną ją zmniejszyć.

Czego spodziewać się na miejscu?

Po zapisaniu się na egzamin otrzymasz list, w którym Komisja Nadzoru Finansowego informuje o tym żeby przyjść na miejsce około godziny przed otwarciem drzwi do sali egzaminacyjnej. Jeśli jednak przyjdziesz na 10 minut przed ich otwarciem to absolutnie nic się nie zmieni. Nie zajmiesz lepszego miejsca wchodząc do sali pierwszy. Wszystko co musisz i możesz ze sobą zabrać na egzamin wypisane będzie w liście, o którym wspominaliśmy. Najważniejsze jednak żeby nie zapomnieć o dokumencie tożsamości i dowodzie wniesienia opłaty.

Na samym egzaminie nic więcej nie będzie Ci potrzebne ponieważ na samym egzaminie dostaniesz od organizatora pełen pakiet podarunków, będzie to zestaw “przekąsek”, w skład którego wchodzi: niegazowana woda 0.5l, sok w kartoniku, mały batonik/wafelek oraz zafoliowana mała kanapka (wszystko można jeść/pić w trakcie egzaminu) oraz zestaw “techniczny”, w skład którego wchodzi ołówek, gumka, temperówka i kalkulator prosty taki jak ten poniżej: 

kalkulator mpw

To nie pomyłka – dokładnie z takim kalkulatorem będziesz sobie radzić na egzaminie. Warto przygotowywać się na podobnym bo ryzyko kliknięcia nie tego guzika co trzeba jest dość wysokie!

Wszystkie podarunki można zabrać ze sobą do domu. Jako pamiątkę można również zabrać swój papierowy egzamin! Ważne żeby zostawić kartę odpowiedzi 🙂

A tak wygląda atmosfera na pół godziny przed egzaminem…
… i 5 minut przed wejściem do sali! 🙂 

Jak wygląda Egzamin Maklera Papierów Wartościowych?

Egzamin to przede wszystkim 120 pytań jednokrotnego wyboru. Każde pytanie to 4 warianty odpowiedzi. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymujemy 2 punkty
Za brak odpowiedzi 0 punktów
Za złą odpowiedź -1 punkt (słownie minus jeden)!

Żeby zdać egzamin potrzebujesz 160 punktów, a więc musisz odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 80 pytań – zakładając oczywiście, że resztę pytań pozostawisz bez odpowiedzi! Rozsądnym jest jednak założyć, że na około 15-20 pytań odpowiesz źle. Oznacza to, że poprawne udzielenie odpowiedzi na +/- 90 pytań pozwala nam czuć się w miarę bezpiecznie.

Jako przyszły Makler bądź Maklerka musisz również wziąć pod uwagę, że Twoja wrodzona awersja lub skłonność do ryzyka powinny wygrać z rozsądkiem. Jeśli jesteś więc jesteś w stanie dzięki swojej wiedzy lub intuicji określić, że 2 z 4 odpowiedzi “na pewno są błędne, dam sobie rękę uciąć” to mając do wyboru pozostałe 2 odpowiedzi – strzelaj! Mogąc uzyskać 2 punkty za poprawną odpowiedź, a (-1) za złą, łatwo obliczysz wartość oczekiwaną swojego strzału: 2*0,5+(-1)*0,5 = 0,5. Przy odpowiednio wielu pytaniach wyjdziesz więc na plus! Jeśli jednak jesteś w stanie z pewnością odrzucić tylko jedną odpowiedź – zostaw pytanie bez odpowiedzi. Naprawdę nie warto. W przypadku gdy nie jesteś w stanie odrzucić żadnej – zrób tak samo! 🙂

Na udzielenie 120 poprawnych odpowiedzi będziesz mieć całe 180 minut! Daje to średnio 1,5 minuty na pytanie. To dużo, ale w sytuacji gdy zadania rozwiązywane są w domu przy herbacie. W stresie na egzaminie nawet nie zorientujesz się kiedy czas minął. Oprócz wiedzy równie ważnym do zdania będzie więc właściwe zarządzanie czasem.


Jak zdać Egzamin Maklerski?

1. Rozsądnie planując swój czas! Zadania obliczeniowe mogą zająć więcej niż wspomniane 90 sekund. Zadania z ustalania kursów na pewno zajmą więcej niż 90 sekund. Nadgonić czas powinniście częścią prawną. Tam są tylko dwie opcje:
1) Przeczytasz pytanie – wiesz – zaznaczasz ;
2) Przeczytasz – nie wiesz – zostawiasz.
W przypadku pytań prawnych długie zastanawianie się z reguły nie zmieni nic poza straceniem czasu. Zostawcie go lepiej na dokładniejsze rozwiązywanie zadań!

2. Dużo się ucząc i ćwicząc! Bez skrupulatnego przeczytania ustaw i rozwiązywania wielu zadań, najlepiej w formie analogicznej do egzaminu naprawdę ciężko będzie zdać. Testy z poprzednich egzaminów możecie znaleźć tutaj. Zwiększyć swoje szanse możecie przez zapisanie się na organizowany przez ZMID kurs maklerski, na którym już od ponad 17 lat z sukcesami szkolimy chętnych jak z zdać egzamin!

Po więcej oficjalnych informacji o tym jak zapisać się na egzamin zapraszamy na stronę Komisji Nadzoru Finansowego.