Egzamin na Doradcę Inwestycyjnego organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego uchodzi za jeden z najtrudniejszych do zdania! Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, co potwierdzi ponad 600 osób z licencją Doradcy Inwestycyjnego. Kandydatów często gubi nie tyle brak wiedzy, co stres wpływający na jej umiejętne wykorzystanie. W tym tekście postaramy się odrobinę przybliżyć Wam czego spodziewać się na egzaminie i mamy nadzieję, że pomoże Wam to zmniejszyć przedegzaminacyjne nerwy.

Czego spodziewać się podczas egzaminu na Licencję Doradcy ?

Po zapisie na egzamin otrzymasz od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) list w którym informuje Cię żeby przyjść na miejsce około godziny przed otwarciem drzwi do sali egzaminacyjnej. Jeśli przyjdziesz na 10 minut przed ich otwarciem to absolutnie nic się nie zmieni. Nie zajmiesz lepszego miejsca wchodząc do sali pierwszy. Wszystko co musisz i możesz ze sobą zabrać na egzamin wypisane będzie w liście, o którym wspomnieliśmy. Najważniejsze jednak żeby nie zapomnieć o dokumencie tożsamości, dowodzie wniesienia opłaty oraz kalkulatorze finansowym dozwolonym przez KNF. Poniżej prezentujemy jeden z najbardziej popularnych modeli (tj. Texas Instruments BA II Plus Professional) – warto przygotowywać się na kalkulatorze, z którego będziemy korzystali na egzaminie, aby w pełni opanować wszystkie funkcje, które ułatwiają i przyśpieszają obliczenia!

TI BA

Nic dodatkowego nie będzie Ci potrzebne, ponieważ na samym egzaminie dostaniesz od organizatora pełen pakiet podarunków, będzie to zestaw „przekąsek”, w skład którego wchodzi: niegazowana woda 0.5l, sok w kartoniku, mały batonik/wafelek oraz zafoliowana mała kanapka (wszystko można jeść/pić w trakcie egzaminu) oraz zestaw „techniczny”, w skład którego wchodzi ołówek, gumka i temperówka.


Jak wygląda sam egzamin?

Egzamin na Doradcę Inwestycyjnego składa się z 3 niezależnych etapów.

Etap pierwszy to przede wszystkim 110 pytań jednokrotnego wyboru. Każde pytanie to 4 warianty odpowiedzi.
Za każdą poprawną odpowiedź otrzymujemy 2 punkty
Za brak odpowiedzi 0 punktów
Za złą odpowiedź -1 punkt (słownie minus jeden)!

Żeby zdać egzamin potrzebujesz 135 punktów, a więc musisz odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 68 pytań – zakładając oczywiście, że resztę pytań pozostawisz bez odpowiedzi!

Na udzielenie 110 poprawnych odpowiedzi będziesz mieć całe 5 godzin! Daje to ok. 3 minuty na pytanie. To dużo, ale w sytuacji gdy zadania rozwiązywane są w domu przy herbacie. W stresie na egzaminie nawet nie zorientujesz się kiedy czas minie. Oprócz wiedzy równie ważnym elementem  do zdania będzie więc właściwe zarządzanie czasem.

Etap drugi
Etap drugi składa się z pięciu otwartych zadań problemowych, które obejmują następujące zagadnienia:

1. Rachunkowość finansowa i analiza sprawozdań finansowych,
2. Finanse przedsiębiorstw,
3. Wycena instrumentów pochodnych
4. Analiza i wycena instrumentów dłużnych
5. Zarządzanie portfelem.

Czas trwania egzaminu wynosi 5 godzin, a warunkiem jego zaliczenia jest uzyskanie co najmniej 51% z każdego zadania. Drugi etap uważany jest za najtrudniejszy ze względu na dużą ilość materiału do opanowania, dlatego warto o nim pomyśleć, ucząc się do pierwszego etapu.

Etap trzeci
Etap trzeci, podobnie jak etap drugi, składa się z otwartych zadań problemowych, jednak mamy już tylko dwa zadania, które obejmują:

1. Etykę
2. Rekomendacje inwestycyjne – w praktyce zadanie to obejmuje zazwyczaj zakres zadań z drugiego etapu

Czas trwania egzaminu wynosi 2 godziny, a warunkiem jego zaliczenia jest uzyskanie co najmniej 51% z każdego zadania.


Jak zdać egzamin?

1. Rozsądnie planując swój czas! Warunkiem zaliczenia egzaminu na doradcę inwestycyjnego jest zaliczenie wszystkich 3 etapów. Kandydat, który zaliczył pierwszy etap egzaminu, ma prawo do trzykrotnego przystąpienia do drugiego etapu egzaminu w trzech najbliższych terminach jego przeprowadzania, a następnie trzy podejścia do trzeciego etapu. Dodatkowo drugi etap powinien być zorganizowany w ciągu 2 miesięcy po pierwszym etapie, warto więc pomyśleć o tym etapie, przygotowując się do pierwszego etapu. Etap trzeci powinien być zorganizowany w ciągu 3 miesięcy po drugim etapie, co powinno wystarczyć do przygotowania się do zaliczenia ostatniego etapu 🙂

2. Dużo się ucząc i ćwicząc! Bez skrupulatnego przeczytania ustaw, rekomendowanej literatury i rozwiązywania wielu zadań, naprawdę ciężko będzie zdać. Testy oraz zadania egzaminacyjne z poprzednich etapów egzaminu możecie znaleźć tutaj. Zwiększyć swoje szanse możecie przez zapisanie się na organizowany przez ZMID kurs na doradce inwestycyjnego na którym już od ponad 17 lat uczymy chętnych jak z sukcesem zdać egzamin!

Po więcej oficjalnych informacji o tym jak zapisać się na egzamin zapraszamy na stronę Komisji Nadzoru Finansowego.