Młode Gwiazdy Rynku Finansowego 2016

Ponad 400 indywidualnie oddanych głosów, miesiąc głosowania i czterech młodych wygranych poniżej 35 roku życia – w takim skrócie można opisać konkurs na Młode Gwiazdy Rynku Finansowego,organizowany przez ZMID oraz gazetę “Parkiet”. Kandydaci rywalizowali o prestiżowy tytuł w kategoriach: Analityk, Zarządzający, Makler oraz Manager. Spośród wszystkich zgłoszonych osób, które wykazały się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, skutecznością, nieprzeciętną wiedzą i wyczuciem rynkowym wybrano najlepszych z najlepszych.
Analityk – Piotr Kawala
“Człowiek o doskonałym warsztacie analitycznym, holistycznej wiedzy, globalnym spojrzeniu na rynek oraz perfekcjonista w każdym zadaniu.”, “Jego raporty przede wszystkim są trafne.”, “To także jedna z nielicznych osób, która potrafi jasno i przejrzyście wytłumaczyć swoje analizy.”, “Posiada umiejętność wyciągania niezależnych i niekonwencjonalnych wniosków.” – to tylko niektóre z opinii osób, które zgłosiły kandydaturę Piotra. Te właśnie cechy pozwoliły pokonać wszystkich rywali. Jak Piotrowi udało się dojść do tego gdzie jest i osiągnąć sukces w tak młodym wieku?
Myślę, że zawdzięczam swój sukces cierpliwości w pracy, bowiem to właśnie cierpliwość i dokładność jest najważniejsza na tym stanowisku. Największym wyzwaniem jest ilość danych, z jakimi musimy się codziennie zmierzyć i przeanalizować, a tylko niektóre z nich są wartościowe i dają końcowy efekt. Największą satysfakcję dają oczywiście dobre wyniki oraz zadowolenie klientów – Piotr Kawala.
Na czym dokładnie polega praca Analityka? Jkie są kluczowe umiejętności w tym zawodzie oraz jak je zdobyć? Sprawdź pełny wywiad z Piotrem Kawalą w ramach naszej serii “Kariera w Finansach”, który opowiada o blaskach i cieniach pracy Analityka.
Co pomogło Piotrowi wygrać nagrodę Młodej Gwiazdy Rynku Finansowego?

Zarządzający – Iza Sajdak
“Upór w realizacji założonych celów, profesjonalizm, filozofia inwestowania, rzetelność oraz bogate doświadczenie to tylko kilka jej charakterystycznych cech.”, “Osoba o przenikliwej dociekliwości oraz o świetnym wyczuciu rynku.”, “Dynamicznie rozwijająca się i zawsze otwarta na nowe rozwiązania, a przede wszystkim osiągająca fenomenalne rezultaty.” – to tylko wybrane opinie rynku o naszej laureatce. Co sama mówi o swoim sukcesie?
Sukces w każdej dziedzinie, nie tylko na rynku kapitałowym to przede wszystkim ciężka praca i myślę, że dzięki temu podejściu i uporowi, można osiągnąć sukces. Największymi wyzwaniami w pracy zarządzającego są analiza, ilość informacji, które codziennie napływają na rynek, a także ich odpowiednia selekcja. Największą satysfakcję na pewno daje osiągnięta stopa zwrotu oraz zadowolenie klientów, którzy inwestują we wskazane instrumenty i portfele i osiągnęli swoje cele – Iza Sajdak.
Więcej o samej pracy zarządzającego portfelami oraz o tym jakie są perspektywy rozwoju kariery na takim stanowisku Iza opowiada w pełnym wywiadzie w ramach serii “Kariera w Finansach”
Co jeszcze wpływa na odniesienie sukcesu według Izy?

Manager – Mateusz Mucha

“Manager, który jest profesjonalistą odznaczającym się ponadprzeciętnym zaangażowaniem i rzetelnością.”, “Udało mu się stworzyć od podstaw cały departament obligacji, który dziś z coraz większym sukcesem realizuje coraz większe projekty.”, “Ogromne doświadczenie, wiedza, pasja i świetne podejście do realizowanych zadań, a pomimo wszystkich sukcesów, wciąż ludzka twarz.” – takie opinie musiały znaleźć swoje odzwierciedlenie w wynikach plebiscytu. Co pomogło Mateuszowi w osiągnięciu sukcesu?
Ciężko mówić jednoznacznie czemu zawdzięczam swój sukces. Na pewno jest to mix pewnych elementów, które na siebie się nałożyły. Na pewno do sukcesu potrzebny jest bardzo dobry zespół, ponieważ w kategorii manager nie osiąga się sukcesów samemu i tutaj na pewno odpowiednio dobrane osoby są kluczem. Co więcej? Na pewno trzeba też mieć odrobinę szczęścia – to że tu jestem na pewno również zawdzięczam temu, że w pewnym momencie ktoś kiedyś dał mi szansę się wykazać i z tej szansy skorzystałem. Jest to mix przede wszystkim ciężkiej pracy, super zespołu oraz odrobiny szczęścia. Do trudnych wyzwań należy znalezienie odpowiednich projektów na rynku, które następnie można z sukcesem przeprowadzić. Kolejnym wyzwaniem jest na pewno pozyskanie zaufania inwestorów, szczególnie w przypadku kiedy młoda osoba musi je zdobyć i przekonać, że jej projekt jest dobry – Mateusz Mucha.
Według Mateusza, największą satysfakcję przynoi przeprowadzenie z sukcesem transakcji od początku do końca. Jest to widoczny, pozytywny skutek ciężkiej pracy. Na czymjeszcze polega praca Managera? Zobacz pełny wywiad z Mateuszem w ramach naszej serii “Kariera w Finansach”.
Co według Mateusza sprawia największą satysfakcję w pracy?

Makler – Marcin Kuciapski
Spośród wszystkich zgłoszonych osób jedna wyróżniała się najbardziej. “Posiada niesamowite poczucie rynku, wiedzę i szeroki ogląd na sytuację rynkową.”, “To najlepszy instytucjonalny makler w kraju.”, “Swoją wiedzą znacznie przebija pozostałe osoby z branży.”, “Jest konsekwentny i regularnie znajduje się w czołówkach w rankingu na najlepszych maklerów instytucjonalnych w Polsce.” Co pozwoliło Marcinowi zyskać tak wielką renomę i poważanie na rynku?
Sukces osiąga się w momencie, w którym praca daje przyjemność, kiedy człowiek wstaje rano i nie czuje obowiązku lecz przyjemność, że faktycznie to jest to co się chce robić. Oprócz tego, że coś co się lubi wykonuje się na co dzień, to jeszcze osoby z którymi się współpracuje doceniają wszystkie starania. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że sukces, który udało mi się osiągnąć wynika z tego, że praca moja to również hobby, pasja, realizowanie marzeń z czasów młodzieńczych. Po już kilku latach ładnej pracy, te wyzwania wydają się mniejsze – z biegiem czasu wyzwaniem może być utrzymanie poziomu wykonywanej pracy i jeszcze poprawienie swojej wiedzy – Marcin Kuciapski.
Początek każdej pracy to zawsze duże wyzwanie jeśli chodzi o pozyskanie nowej wiedzy, wyczucia rynku oraz zrozumienie mechanizmów. Zawód Maklera to według Marcina ogromna satysfakcja, a spotkania ze spółkami, ustalenia planu, celi oraz ich weryfikacja to najciekawsze jej aspekty. Czym jeszcze charakteryzuje się praca Maklera możesz dowiedzieć się ze specjalnego odcinka serii “Kariera w Finansach” w wywiadzie z Sobiesławem Kozłowskim
Co Marcin uważa za niezbędne aby osiągnąć sukces w każdym zawodzie?

Poznaliście już wszystkich czterech wygranych naszego plebiscytu. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej poczuć atmosferę konkursu, zapraszamy do oglądnięcia relacji z rozdania nagród! Jeszcze raz gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości 🙂
Zobacz rozdanie nagród

Przejdź do podsumowania całej Konferencji o Pracy i Edukacji w Finansach i zobacz pozostałe wystąpienia!

Dowiedz się więcej o tym jak wyglądają różne ścieżki Kariery w Finansach. Obejrzyj nasz najnowszy cykl i dowiedz się między innymi: