Szeroko rozbudowany zakres wymaganej wiedzy oraz uniwersalności zagadnień sprawia, że tytuł CFA może okazać się przydatny na każdym stanowisku związanym z rynkiem finansowym.
Wiedza oraz umiejętności zdobyte, podczas nauki do kolejnych poziomów certyfikacji świetnie podnoszą kwalifikacje analityków, zarządzających, konsultantów, a nawet księgowych. Zapewniają dostęp zarówno do całkiem nowego wachlarza ofert pracy oraz są przepustką do międzynarodowej kariery.
Tytuł CFA jest szeroko rozpoznawany na całym świecie. Zwłaszcza w krajach anglosaskich: USA oraz Wielkiej Brytanii. Jeśli więc to właśnie tam planujesz rozwijać karierę międzynarodową, to CFA będzie świetnym wyborem.
Oczywiście CFA w Europie również będzie wartościowym dodatkiem do CV. Jednak w tym wypadku możesz zainteresować się również szwajcarskim certyfikatem CIIA.
Problemem dla wielu kandydatów może niestety okazać się czas niezbędny do poświęcenia na zdobycie tytułu CFA. Organizacja CFA nie oferuje żadnych zwolnień egzaminacyjnych, co oznacza, że zdanie wszystkich egzaminów w najlepszym wypadku zabierze kandydatowi niemal 2 lata! To absolutne minimum przy założeniu, że zdaje on wszystkie etapy za pierwszym razem.
W ciągu roku kandydat może bowiem przystąpić wyłącznie do jednego etapu egzaminu. Jeśli podejdziemy do pierwszego etapu w grudniu, a następnie do kolejnych w każdym kolejnym roku, to i tak potrzebujemy minimum dwóch kalendarzowych lat do uzyskania tytułu.
Takie tempo i tak będzie jednak wymagało naprawdę dużych poświęceń i wyrzeczeń. Dla wielu osób okaże się niemożliwe do realizacji w przypadku codziennej pracy zawodowej i życia rodzinnego. Tutaj przewagę zyskuje wspomniany wcześniej certyfikat CIIA. Szerzej różnice pomiędzy jednym a drugim opisywaliśmy już w osobnym wpisie: Licencja CIIA czy CFA, który certyfikat warto zdobyć?
Jaka kariera czeka posiadacza tytułu CFA?
Po zdobyciu tytułu CFA perspektywy rozwoju na rynku kapitałowym i finansowym są w zasadzie nieograniczone. Niemniej jednak, patrząc na zakres wiedzy niezbędnej do zdania samego egzaminu z sukcesem, to najbardziej polecilibyśmy go osobom, które planują pracować na rynkach w USA oraz UK. Najwięcej korzyści osiągną również ci, którzy karierę związać chcą z takimi stanowiskami, jak:
- Zarządzający Portfelem Inwestycyjnym
- Analityk Inwestycyjny
- Konsultant
- Zarządzający Ryzykiem
- Doradca Finansowy
- Analityk Finansowy
- Dyrektor Finansowy
Warto w tym momencie zaznaczyć, że CFA jest jednym z dwóch certyfikatów obok CIIA, który pozwala na zdobycie licencji Doradcy Inwestycyjnego oraz licencji Maklera Papierów Wartościowych w przyspieszonym trybie.
Posiadając tytuł CFA można przystąpić do tzw. „Sprawdzianu Umiejętności”, po którego zaliczeniu kandydat od razu uzyskuje pełnoprawną licencję Doradcy Inwestycyjnego lub Maklera bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów.
Kompetencje pracownika z tytułem CFA
Zatrudniając kogoś z licencją CFA możesz spodziewać się, że będzie:
- Posiadał wysokiej jakości wiedzę z zakresu zarządzania inwestycjami.
- Kładł duży nacisk na przestrzeganie norm etycznych.
- Znał mechanizmy rynkowe oraz instrumenty finansowe.
- Potrafił kompleksowo wyceniać aktywa spółek i różne branże.
- Posiadał teoretyczne oraz praktyczne zdolności efektywnego zarządzania portfelem inwestycyjnym.
Dodaj komentarz