Kariera w pionie czy w poziomie?

Dzisiejszy rynek pracy promuje rozwój nie tylko w górę korporacyjnej drabiny ale również w po jej bokach. Nie wszyscy pracownicy przystosowani są do obejmowania menadżerskich stanowisk. Brak im predyspozycji i odpowiednich umiejętności do zarządzania grupą czy podejmowania szybkich decyzji w stresie. Na szczęście takie osoby nie sa one dziś skazane na stagnację i zastój kariery tkwiąc na tym samym stanowisku przez wiele lat aż do upragnionej emerytury. W dzisiejszym świecie rozwój zarówno w pionie jak i w poziomie korporacyjnej hierarchii jest równie pożądany przez pracodawcę. Wybitni specjaliści rzadko kiedy tworzą wybitnych menadżerów i odwrotnie. Nie oznacza to jednak, że manager może nie posiadać twardej wiedzy. Zawód “Dyrektor” odchodzi do zaszłości PRL-owskich i obecnie prawdziwy manager również powinien posiadać rozbudowaną wiedzę w swojej dziedzinie. Problem w tym, że wyboru naszej drogi często próbują dokonywać za nas nasi pracodawcy. Czy jednak faktycznie dział HR jest w stanie zaplanować dla pracownika jego ścieżkę? Rafał Tyburcy, Dyrektor Personalny w ABC Data twierdzi, że to ostatnia rzecz jaką powinien się zajmować.
Gdy swojego czasu zaprosiliśmy do nas konsultanta Eda Rybczyka specjalizującego się w temacie planowania kariery i poprosiłem go o przedstawienie zespołowi tematu planowania kariery, któy chcieliśmy wdrożyć dla pracowników firmy powiedział on, że tzw. “Career Path Planning” kompletnie nie działa i ze względu na dynamiczne środowisko nie będziemy w stanie zaplanować nikomu jego ścieżki. To co jednak powinniśmy zrobić to nauczyć naszych manadżerów do wyciągania z pracowników tego co najlepsze, a wtedy ścieżka kariery takiego pracownika pojawi się samoczynnie – Rafał Tyburcy.
Nie każda kariera podąża jednak cały czas w jednym poziomym lub pionowym kierunku. Często zmiany przychodzą w najmniej oczekiwanych momentach, a postawienie się przed nowymi okolicznościami i wyzwaniami może sprawić, że odkryjemy w sobie kompletnie inne umiejętności. Piotr Fortuna, obecnie Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu Grupy Kapitałowej Immobile wcześniej przez ponad 14 lat rozwijał swoje doświadczenie w bankowości by w końcu stwierdzić, że….
Moment na zmianę przychodzi zawsze wtedy gdy nawet przychodząc do pracy i robiąc rzeczy, które lubimy i umiemy już nas one nie cieszą. To moment, w ktorym warto zastanowić się nad tym co dalej – Piotr Fortuna.
Czym jeszcze charakteryzuje się rozwój kariery na różnych szczeblach, czym w szczegółach różni się pionowy rozwój od poziomego i jakie umiejętności są niezbędna w obu przypadkach? Posłuchaj i zobacz pełną debatę Rafała Tyburcy i Piotra Fortuny. Ponadto dowiesz się dlaczego ważne jest utrzymywanie partnerskich stosunków na wszystkich poziomach organizacji oraz na czym polega stosowanie strategii High Performance Organisation?
Dlaczego ważne jest utrzymywanie partnerskich stosunków na wszystkich poziomach organizacji?
lub
przejdź do obejrzenia całej debaty!

Na czym polega stosowanie strategii High Performance Organisation w ABC Data?
lub
przejdź do obejrzenia całej debaty!Pełna Debata podczas Konferencji
Przejdź do podsumowania całej Konferencji o Pracy i Edukacji w Finansach i zobacz pozostałe wystąpienia!

Dowiedz się więcej o tym jak wyglądają różne ścieżki Kariery w Finansach. Obejrzyj nasz najnowszy cykl i dowiedz się między innymi: