JAK WYGLĄDA PRACA ZARZĄDZAJĄCEGO – ZOBACZ PEŁNY WYWIAD

W tym wywiadzie “Kariery w Finansach” o pracy Zarządzającego rozmawiamy z Izą Sajdak, zarządzającą portfelami w BZ WBK z ponad 10-letnim doświadczeniem. Jej świetne wyniki zaowocowały zwycięstwem w kategorii “Zarządzający” w ogólnopolskim konkursie ZMID oraz Gazety Giełdy Parkiet na Młode Gwiazdy Rynku Finansowego. Praca zarządzającego to odpowiedzialność za miliardy złotych i szansa żeby niczym rynkowy cesarz decydować o być lub nie być niektórych notowanych przedsiębiorstw. ;). Duża odpowiedzialność idzie oczywiście w parze ze sporymi zarobkami i koniecznością ciągłego bycia “na bieżąco” – poranne przeglądy prasy i internetowych newsfeedów, kontakty z maklerami, analizy otrzymanych biuletynów oraz raportów, a także liczne spotkania. Czy przy takim natłoku bieżących spraw możliwe jest aby w ogóle opisać typowy dzień pracy zarządzającego?

Największą część swojego czasu pracy spędzam jednak na analizie danych makroekonomicznych. To jednak jest też związane ze specyfiką portfela jakim zarządzam. Portfele obligacyjne o wiele silniej reagują na zmiany na poziomie makroekonomicznym. Ponieważ portfel składa się w największym stopniu z obligacji korporacyjnych to na drugim miejscu w ilości zajmowanego czasu wskazałabym spotkania z przedstawicielami spółek oraz przegląd ich dokumentacji emisyjnych czy sprawozdań finansowych.

Nie każdy będzie w stanie sprostać wysokim oczekiwaniom stawianym przed osobami na takim stanowisku. Ciężko wyobrazić sobie stres jakiego doświadcza osoba odpowiedzialna za 2 miliardy zł gdy jednego dnia przez rynkowe wahania jego portfel kurczy się o 200 mln zł. Odporność na wysoki stres to bez wątpienia kluczowa cecha jaką powinien posiadać dobry zarządzający. To jednak nie jedyna umiejętność istotna z perspektywy tego zawodu. Nie obejdzie się bez naprawdę rozległej wiedzy o otaczającym świecie.

Podstawą jest wiedza, szczególnie z mikro i makroekonomii, matematyki, prawa oraz finansów przedsiębiorstw. Sądzę, że trzeba być również dobrym słuchaczem i obserwatorem, należy szybko analizować dane, łączyć fakty i podejmować decyzje adekwatne do zmian zachodzących na rynku. to naprawdę ciekawe zajęcie przy czym jak każda praca ma swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o minusy to z pewnością jest to biurokracja – przygotowywanie różnego rodzaju dokumentacji, które nie wnoszą dużej wartości dodanej. Jednak z racji tego, że jesteśmy silnie nadzorowani przez KNF, są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Żeby jednak za bardzo nie straszyć to z rzeczy przyjemnych mogę na pewno wymienić brak rutyny – każdy dzień zawsze jest inny. Analizujemy bardzo dynamiczne otoczenie, które bezpośrednio wpływa na sytuację klientów i całego kraju. Duża satysfakcję daje również osiągnięta stopa zwrotu, szczególnie jeśli jest powyżej benchmarku 🙂

Rozważając tą ścieżkę warto zapewnić sobie przewagę nad innymi i zyskać prestiżową licencję Doradcy Inwestycyjnego wydawaną przez KNF po zdaniu specjalnego egzaminu (sprawdź specjalny kurs przygotowujący do uzyskania licencji Doradcy Inwestycyjnego).

Materiał, który opanowuje się podchodząc do egzaminu bardzo przydaje się później w pracy. Nawet aspekty prawne, które stanowią sporą część samego egzaminu mają duże zastosowanie w późniejszym życiu zawodowym. Pamiętajmy jednak, że egzamin weryfikuje wiedzę teoretyczną. Praktyka to coś zupełnie innego, a tą możemy zdobyć dopiero podczas pracy. Tym niemniej jednak pracodawcy przychylniej patrzą na osoby posiadające licencję.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD O KARIERZE ZARZĄDZAJĄCEGO I DOWIEDZ SIĘ:

  • Jak wygląda typowy dzień pracy Zarządzającego?
  • Na czym w szczegółach polega praca Zarządzającego?
  • Jakie są kluczowe umiejętności potrzebne w tym zawodzie i jak najłatwiej je zdobyć?
  • Dlaczego warto zdobyć licencję Doradcy Inwestycyjnego?
  • Jak wygląda ścieżka rozwoju zawodowego na tym stanowisku?