Kariera w Finansach – Relacje Inwestorskie

Kiedyś posłańcom przynoszącym złe wieści ścinano głowy. Dziś na szczęście dla wszystkich pracujących w zewnętrznych agencjach lub wewnętrznych działach IR spółek takie praktyki już porzucono. W spółkach publicznych prawne zobowiązania do informowania o swojej sytuacji i potencjalne kary automatycznie sprawiają, że dobra komunikacja to szczególnie ważna umiejętność. Jeśli spółka przypomina sobie o niej tylko przed kolejnym etapem pozyskiwania kapitału od inwestorów lub jedynie na czas publikacji wyników okresowych – efekty raczej nie będą najlepsze. Dobre relacje inwestorskie powinny działać bezustannie, regularnie budując wartość spółki na rynku. W przeciwnym razie pozostaje komunikacyjny chaos tak wielki, że mógłby zawstydzić nawet ten po Wielkim Wybuchu. to jedna z najbardziej wszechstronnych dziedzin w finansach. Niezbędne są twarde umiejętności i wiedza finansowa, ale bardzo przyda się również zmysł wprawnego marketingowca czy znajomość prawa. Do odpowiedniego prowadzenia komunikacji z rynkiem konieczne będą również zdolności komunikacyjne, terminowość czy łatwość w nawiązywaniu relacji.

Na pewno trzeba mieć pewne zrozumienie o finansach przedsiębiorstw, ale to nie wszystko. Dobry IR-owiec łączy w sobie sporo niecodziennych umiejętności. Sporo osób zanim zacznie pracować w relacjach inwestorskich zdobywa wcześniej doświadczenie w mediach. Musimy też posiadać przynajmniej w pewnym stopniu wiedzę z obszaru prawa i bankowości. Oczywiście nie na poziomie eksperckim, ale współpracując w procesie komunikacji z kancelariami czy bankami inwestycyjnymi to niezbędne, żeby komunikacja między nami przebiegała sprawnie.
~Piotr Wojtaszek

Piotr Wojtaszek to Prezes Agencji Relacji Inwestorskich NBS Communications – najstarszego takiego podmiotu na polskim rynku. W przypadku zewnętrznych Agencji takich jak NBS ścieżka kariery bardzo przypomina taką jaką spotkać można w klasycznych firmach doradczych. Będąc na niższych stanowiskach juniorskich, konsultant obsługuje kilka spółek głównie realizując zlecone zadania. Po zdobyciu kilku lat doświadczenia do pracy dochodzi zarządzanie zespołem konsultantów i samodzielne prowadzenie projektów. Często zdarza się, że po zbudowaniu własnej sieci kontaktów doświadczony konsultant odchodzi zakładając własny mniejszy butik doradztwa IR obsługując swoich poprzednich klientów lub zostaje włączony bezpośrednio w struktury jednego ze swoich klientów budując tam wewnętrzny dział IR.

W branży IR obowiązuje takie założenie, że managerowie i dyrektorzy, którzy prowadzą całe projekty potrzebują minimum 5-7 lat doświadczenia. Zarobki to oczywiście zawsze kwestia indywidualna, ale dobrym punktem odniesienia mogą być coroczne badania płac organizowane przez Związek Firm Public Relations. W roku 2017 te badania wykazały, że osoba na stanowisku juniorskim, która dopiero zaczyna swoją przygodę z PR będzie zarabiać ok. 3300 zł. Natomiast w przypadku osób z już wspomnianym doświadczeniem to jest poziom rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Jak wygląda praca specjalisty od relacji inwestorskich (IR)?

Wiedzę i doświadczenie Piotra wykorzystaliśmy najlepiej jak to możliwe i przepytaliśmy go dokładnie na czym faktycznie polega praca specjalisty od relacji inwestorskich i wszystko co jest z nią związane. Z pełnego wywiadu dowiesz się między innymi:

  • Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku specjalisty IR?
  • Na czym naprawdę polega ta praca?
  • Jakie są najważniejsze umiejętności potrzebne w zawodzie specjalisty IR i jak je zdobyć?
  • Które licencje finansowe są najbardziej cenione przez pracodawców?
  • Jak wygląda ścieżka kariery i na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Zobacz pełny wywiad z Piotrem Wojtaszkiem

Sądzisz, że dobrze nadajesz się do takiej pracy? Sprawdź czy nasz zespół rekrutacyjny prowadzi obecnie oferty na podobne stanowiska. Nawet jeśli nie znajdziesz dla siebie nic interesującego pamiętaj, że zawsze możesz zostawić swoje CV na przyszłość i zapomnieć o samodzielnym szukaniu pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *