JAK WYGLĄDA PRACA MAKLERA – ZOBACZ PEŁNY WYWIAD

W tym wywiadzie “Kariery w Finansach” o pracy Maklera rozmawiamy z Sobiesławem Kozłowskim, Equity Coordinator z Domu Maklerskiego Raiffeisen Polbank. Czy życie polskiego maklera faktycznie przypomina urywki z głośnego filmu Wilk z Wall Street? Pierwsze skojarzenie jakie budzi makler to albo czerwone szelki, albo idąc tropem premiery Wilka z Wall Street – osoba która obraca Twoimi pieniędzmi do czasu aż się nie skończą. Czy faktycznie życie polskiego maklera przypomina urywki z historii Jordana Belforta?

Z filmowym Wilkiem łączy mnie chyba tylko krawat. Rzeczywistość nie jest tak filmowa, chociaż oczywiście jak w każdej branży zdarzają się Ci mniej etyczni pracownicy. Moim standardowym punktem dnia w pracy maklera jest jednak wysłanie raportów porannych, które zawiera informacje, analizy oraz komentarze do tego co się wydarzyło w ostatnich godzinach poprzedniego dnia na rynku. Oprócz tego jestem na licznych spotkaniach ze spółkami i przygotowuję różne analizy danych. Zdecydowanie nie byłoby tu nawet czasu na takie zabawy jakie widzieliśmy w filmie Scorsese :).

Praca Maklera to więc nie tylko siedzenie przed komputerem pośród wykresów i cyferek, ale także potrzeba sprawnego i łatwego komunikowania się z innymi. Okazuje się więc, że do osiągania największych sukcesów nawet w tym zawodzie niezbędne są silnie rozwinięte umiejętności interpersonalne. To dość niecodzienny zestaw, który naprawdę trudno znaleźć u jednej osoby. To jednak część analityczna jest fundamentem w tym zawodzie. W końcu nawet najlepszy rozmówca musi wiedzieć co ma wytłumaczyć.

Absolutnie kluczowa jest umiejętność analizy danych i wyciąganie wniosków oraz ocena faktów “za i przeciw”. W długoterminowych inwestycjach większe znaczenie mają predyspozycje do operacji liczbowych – umiejętność wychwycenia zmian, trendów. Tego wszystkiego można się nauczyć dzięki połączeniu studiów ze zdobywaniem doświadczenia, nawet poprzez inwestowanie na własny rachunek.

Warto mieć też na uwadze, że to nie jest praca dla kogoś kto lubi zaczynać o 9:00. Kiedy startuje rynek, komentarze i analizy musza być już przygotowane. Wczesna pobudka i nieustanna gotowość do analizy wydarzeń bez względu na godziny pracy, a także presja czasu, szybkie dostosowywanie się do sytuacji oraz stresujące warunki to coś, z czym trzeba się liczyć decydując się na ten zawód. Jeśli ktoś lubi jednak dynamiczne środowisko to naprawdę będzie w stanie czerpać z tego ogromną satysfakcję. Jest jednak jeszcze jeden haczyk – aby pracować jako makler niezbędna będzie licencja Maklera Papierów Wartościowych nadawana przez KNF po zdaniu specjalnego egzaminu (sprawdź specjalny kurs przygotowujący z gwarancją zdania egzaminu).

Zrobienie licencji maklerskiej jeszcze na studiach jest dobrą opcją na ukierunkowanie swojej przyszłej ścieżki kariery – pytanie tylko co później z tym zrobimy? Rynek kapitałowy ciągle się rozwija, dlatego sądzę, że to ciekawy i perspektywiczny zawód. Tym bardziej, że dziś makler to dziś jednocześnie analityk, doradca i sprzedawca.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD O KARIERZE MAKLERA I DOWIEDZ SIĘ:

  • Jak wygląda typowy dzień pracy maklera?
  • Na czym w szczegółach polega praca maklera?
  • Jakie są kluczowe umiejętności potrzebne w zawodzie maklera i jak je zdobyć?
  • Które licencje i certyfikaty są najbardziej cenione przez pracodawców?
  • Jak wygląda ścieżka rozwoju maklera?