To że sam sprawdzian umiejętności w KNF pójdzie Ci dobrze jest oczywiste. Większym wyzwaniem będą wszystkie formalności, które musisz wokół niego wypełnić. Zarówno te przed samym podejściem do sprawdzianu, jak i po jego zdaniu. Są one nie tylko skomplikowane, ale również… nigdzie tak naprawdę nieopisane.
Niby na stronie KNF znajdziesz trochę opisu na ten temat, ale uwierz mi – połowy rzeczy tam nie ma, co sprawia, że Twoje wnioski będą co chwilę cofane. Skoro więc już pomagamy Ci zarówno w zdobyciu wiedzy przez nasz specjalny Kurs VOD przygotowujący do tego egzaminu i w treningu dzięki naszej największej bazie pytań z rozwiązaniami – Examino, to czas też pomóc tym wpisem w poradzeniu sobie ze wszystkimi formalnościami.
Co trzeba zrobić PRZED podejściem do Sprawdzianu Umiejętności w KNF?
Samo zgłoszenie się na egzamin wymaga przede wszystkim wypełnienia i przesłania do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego specjalnego formularza rejestrowego z zaznaczeniem preferowanego przez siebie terminu przeprowadzenia sprawdzianu oraz wskazaniem, czy dotyczy sprawdzianu dla osób ubiegających się wpis na listę doradców inwestycyjnych, czy maklerów papierów wartościowych.
UWAGA – jest osobny wniosek jeśli chcesz zdawać egzamin, a potem ubiegać się o licencję Maklera i osobny, jeśli chcesz zdawać egzamin, a potem ubiegać się o licencję Doradcy. Zakładam, że większość wybiera opcję drugą. Wnioski różnią się minimalnie, ale złożenie złego cofnie całą procedurę. Wnioski rejestrowe znajdziesz na stronie KNF tutaj.
Jego wypełnienie to po prostu szereg danych osobowych. Jedyne dwie rzeczy, które warto tutaj dodać, to fakt, że pole „numer rejestru” wypełnia Komisja, Ty zostawiasz je puste oraz, że preferowana data egzaminu, to tak naprawdę data najbliższego egzaminu (bo innych i tak nie znasz).
Co ciekawe – wniosek dla kandydatów na Maklera nie wymaga zdjęcia, a wniosek dla kandydatów na Doradcę wymaga zdjęcia. Niektórym osobom składającym formularz na Doradcę udawało się „przepchnąć” swój wniosek również BEZ zdjęcia, ale to wyjątki, a nie reguła. Lepiej je załącz.
2. Odpis dyplomu zagranicznej licencji
W przypadku licencji CIIA jest to odpis przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Nie ma innej drogi. To MUSI być tłumacz przysięgły.
W przypadku licencji CFA, jeśli uzyskałeś odpis od CFA Society Poland, to już nie musisz nic robić, bo jest on od razu przetłumaczony. Jeśli swój odpis uzyskałeś od CFA Institute (bo należysz do Society innego niż polskie), to procedura jest analogiczna, jak w przypadku CIIA – wycieczka do tłumacza przysięgłego jest konieczna.
3. Potwierdzenie transakcji
Podejście do egzaminu wiąże się z wniesieniem opłaty egzaminacyjnej. Jej wysokość znajdziesz w pobranym i wypełnionym wniosku rejestrowym. Taką opłatę należy wnieść najpóźniej na 14 dni przed datą egzaminu. Znajdziesz tam również konto bankowe, na które należy dokonać opłaty. Po dokonaniu przelewu musisz pobrać potwierdzenie transakcji ze swojego rachunku bankowego.
UWAGA – potwierdzenie transakcji, TO NIE JEST to samo co potwierdzenie przelewu. Potrzebujesz dołączyć POTWIERDZENIE TRANSAKCJI. Innymi słowy, nie możesz poczekać, aż transakcja zostanie zaksięgowana, a dopiero potem pobrać go z banku. Najczęściej będzie on dostępny po maksymalnie dwóch dniach roboczych. Dokument dostępny wcześniej to często „potwierdzenie przelewu”, a nie „potwierdzenie WYKONANIA przelewu”. Musisz mieć ten drugi. Dołączenie potwierdzenia przelewu będzie skutkowało cofnięciem wniosku i wydłużenie całej procedury.
Tak przygotowaną paczkę dokumentów składasz:
- osobiście w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF): ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa
- pocztą (listem poleconym) na adres korespondencyjny UKNF: ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa, skr. poczt. 419
- za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej UKNF: /2447pvjake/SkrytkaESP
Ten ostatni sposób pomimo, że brzmi nieźle i nowocześnie, raczej odradzam. W praktyce po prostu zdarzają się wyskakiwać błędy. Jeśli jednak upierasz się na taką formę cyfryzacji, to po prostu zaloguj się na swoje konto epuap i tam wybierz odpowiedniego odbiorcę, załącz dokumenty i wysyłaj.
Co zrobić PO zdaniu Sprawdzianu Umiejętności w KNF żeby otrzymać licencję Doradcy lub Maklera?
1. Wniosek o wpis na listę doradców inwestycyjnych lub wniosek o wpis na listę maklera papierów wartościowych.
Wnioski znajdziesz bezpośrednio na stronie KNF. Tu ponownie musisz uważać na pobranie i wypełnienie właściwego wniosku. Inny jest o wpis na listę Doradców, a inny o wpis na listę maklerów. Pamiętaj, że nie są to standardowe wnioski o wpis na listę DI czy MPW, a wnioski o wpis na listę „składane przez osobę, która zdała z pozytywnym wynikiem sprawdzian umiejętności”.
2. Kopię zaświadczenia o złożonym z wynikiem pozytywnym sprawdzianie umiejętności przed komisją egzaminacyjną
Brzmi prosto, ale takie nie jest. Oryginał takiego zaświadczenia znajduje się w KNF. Musisz albo pójść do KNF, żeby odebrać oryginał osobiście, albo poczekać aż zostanie Ci on przesłany przez KNF pocztą na adres, który podałeś WE WNIOSKU REJESTROWYM NA EGZAMIN. Gdy taki oryginał dostaniesz, to musisz zrobić jego ksero. Tą właśnie kopię załączasz do dokumentacji.
3. Notarialnie poświadczoną kopię dokumentu stwierdzającego nadanie tytułu CIIA lub CFA
Tak, musi być poświadczona NOTARIALNIE. Inna nie będzie respektowana. W przypadku CIIA będzie to notarialnie poświadczona kopia oryginalnego dyplomu CIIA, a w przypadku CFA notarialnie poświadczona kopia oryginalnego dyplomu CFA. Nie tłumaczysz tych oryginałów. Notarialnie poświadczasz oryginały, które są w obcym języku. Taksa notarialna za pojedynczą stronę wynosi około 7 złotych brutto, więc nie jest to gigantyczny koszt i praktycznie każda kancelaria notarialna zrobi Ci to od ręki. Tak poświadczoną kopię załączasz do dokumentacji.
4. Potwierdzenie transakcji
Informację o tym, na jakie konto wpłacić opłatę administracyjną za wpis na listę (10 zł, ale to może się zmienić, więc sprawdź) znajdziesz bezpośrednio we wniosku o wpis na listę. Jeśli chcesz również otrzymać dyplom papierowy, to musisz zrobić większy przelew (plus 17 złotych, ale to również może się zmienić). Przelew możesz zrobić jeden, ale wówczas w tytule musisz zaznaczyć, że opłata jest zarówno za procesowanie wniosku o wpis, jak i za dyplom papierowy.
UWAGA – do wniosku musisz załączyć potwierdzenie TRANSAKCJI, TO NIE JEST to samo co potwierdzenie przelewu. Potrzebujesz dołączyć POTWIERDZENIE TRANSAKCJI. Dołączenie potwierdzenia przelewu będzie skutkowało cofnięciem wniosku i wydłużenie całej procedury. Innymi słowy, nie możesz poczekać, aż transakcja zostanie zaksięgowana, a dopiero potem pobrać go z banku. Najczęściej będzie on dostępny po maksymalnie dwóch dniach roboczych. Dokument dostępny wcześniej to często „potwierdzenie przelewu”, a nie „potwierdzenie WYKONANIA przelewu”. Musisz mieć ten drugi.
UWAGA – tego nie dowiesz się nigdzie, ale jeśli chcesz, żeby dyplom był wysłany do Ciebie na wybrany adres pocztą, to na odwrocie potwierdzenia transakcji napisz „Proszę o wysłanie dyplomu na adres XXX”. TYLKO wtedy dyplom zostanie do Ciebie wysłany.
5. Oryginał lub poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu potwierdzającego korzystanie z pełni praw publicznych
To dokument, który jest wymagany WYŁĄCZNIE przez osoby NIE POSIADAJĄCE polskiego obywatelstwa. Uzyskać możesz go przez Krajowy Rejestr Karny.
6. Zaświadczenie o niekaralności
Możesz je dołączyć do dokumentów zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej. Po wersję papierową czeka Cię wycieczka do jednego z punktów Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego. To zajmuje sporo czasu. Nie ma takiej potrzeby. Polecamy skorzystanie z wersji cyfrowej, którą możesz uzyskać przez stronę KRK: https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web
W przypadku wersji cyfrowej otrzymasz trzy pliki. WSZYSTKIE te pliki musisz zgrać na płytę CD lub na pendrive. Taką płytę lub pendrive dołączasz do dokumentacji.
Tak przygotowaną paczkę dokumentów składasz:
- osobiście w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF): ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa
- pocztą (listem poleconym) na adres korespondencyjny UKNF: ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa, skr. poczt. 419
Teoretycznie ponownie masz niby opcję złożenia tych dokumentów przez ePUAP, ale to nie zadziała. Dlaczego? Bo przez ePUAP podpisujesz od razu całą paczkę dokumentów, a KNF upiera się, że potrzebuje podpisanego „wniosku”. O złożeniu tego elektronicznie możesz więc zapomnieć.
To już wszystko. Pamiętaj jeszcze o tym, że KNF nie przechowuje dokumentacji. Jeśli więc na przykład udało Ci się zdać egzamin za drugim razem, to i tak zdjęcie musisz złożyć ponownie, itd. Jeśli jednak skorzystasz zarówno z naszego kursu przygotowującego oraz bazy pytań Examino, to nie będziesz mieć tego problemu ?
Dodaj komentarz