„Jak odnieść sukces jako przedsiębiorca” według Pawła Biedrzyckiego. Wystąpienie YES.

Przeglądając ostatnie wpisy na naszej ZMIDowej stronie, doszliśmy do wniosku, że udało nam się stworzyć mini cykl podsumowań konferencji YES. Stało się tak, ponieważ wierzymy, że jedną z najlepszych metod pogłębiania wiedzy jest czerpanie z doświadczeń innych. Dlatego chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na (naszym zadaniem) najbardziej wartościowe prelekcje konferencji YES. Były to kolejno wystąpienia Marcina Iwucia – „Jak odnieść sukces w życiu, Anny Hejka – „Czy upór jest niezawodnym przepisem na sukces?oraz Pawła Cymcyka – „DNA Biznesu, czyli jak rozwinąć firmę„. 

W tym wpisie skoncentrujemy się na wystąpieniu Pawła Biedrzyckiego – założyciela i redaktora naczelnego portalu StrefaInwestorów.pl.

Jak podpowiada tytuł konferencji (Your Empowering Success) Paweł, tak jak jego poprzednicy, mówił o wypracowanym przez siebie sposobie na osiągnięcie sukcesu, w tym przypadku jako przedsiębiorcy. Jednak omówił ten temat z nie tak oczywistej perspektywy.

Na początku, jak i w trakcie całego wystąpienia, podkreślał, że zdobyte doświadczenie jest najważniejsze w kształtowaniu przyszłego sukcesu. Potwierdza to nie tylko obserwacja Pawła, ale również badania naukowe. Według nich wiedzę można zdobywać 3 kanałami – studiując książki, uczestnicząc w kursach i szkoleniach oraz po prostu pracując. Co ciekawe aż 70% wiedzy kształtowane jest właśnie przez praktyczne doświadczenie (książki to zaledwie 10% nabytych kwalifikacji, a szkolenia 20%). To może doprowadzić do wniosku, że każdy z nasz przy odpowiednim zaangażowaniu może mieć 100% kontrolę nad swoim sukcesem, ale…

Według badań Scientific American sukces ludzi, w większości przypadków, zależy tylko i wyłącznie od szczęścia– od tego, czy ktoś się znalazł w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu.

Niestety istnieją czynniki niezależne od nas, które silnie kształtują dynamikę rozwoju kariery. Paweł przedstawił trzy z nich. Pierwszym jest koniunktura panująca na rynku, w momencie, gdy wchodzimy na rynek pracy. Z oczywistych względów hossa jest stanem pożądanym. Wzmaga ona popyt na pracę i daje możliwość szybszego zdobycia wartościowego doświadczenia i awansowania. Drugim czynnikiem jest to w jakim społeczeństwie przyszło nam funkcjonować. Paweł pokazał słuchaczom, że średni poziom wykwalifikowania pracowników jest niezwykle ważny. Im wyższa średnia, tym ciężej się wybić na jej tle. Trzecim czynnikiem są niepowtarzalne okazje, które spotykamy na swojej drodze. Paweł nazywa je po prostu Szczęściem. Może to być świetny partner biznesowy, korzystne zmiany w prawie lub nowa metoda komunikacji. To właśnie dzięki takiemu Szczęściu możemy stać się, w pełnym tego słowa znaczeniu, dochodowym przedsiębiorcą oraz skoncentrować podejmowane działania na konkretnym celu. Jednak aby się „usamodzielnić” wcześniej powinniśmy łapczywie zbierać nowe doświadczenia. Możemy to robić uczestnicząc w spotkaniach, szkoleniach, czytając, rozmawiając z innymi, zmieniając pracę lub próbując nowych rzeczy. Róbmy wszystko by zdobyć jak najbogatsze doświadczenie.

Podsumowaniem tego wpisu niech będzie wypowiedź Pawła:

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem – Rób to co kochasz, a nigdy nie będziesz pracował. Przeprowadzono badania, które pokazują, że to odwrotna sytuacja dużo lepiej się sprawdza. Czyli najpierw sprawdzacie się w swoim zawodzie, zdobywacie pieniądze, doświadczenie, robicie kursy, czytacie książki i wszystko to za pieniądze swojego pracodawcy. I w momencie, w którym jesteście gotowi przechodzicie na swoje. Wtedy wiecie doskonale co możecie robić, macie na to czas, pieniądze i pomysł jak to zrealizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *