Egzamin maklerski – jak zdać? Podpowiadamy!

Ostatnio w programie Prosto z Parkietu mieliśmy okazję porozmawiać z Piotrem Zającem (świeżo upieczonym maklerem oraz jednym z naszych kursantów ? ) o tym jak należy się przygotować, żeby z sukcesem przejść przez egzamin maklerski i czy w dzisiejszych czasach Licencja Maklera Papierów Wartościowych wciąż pozostaje wartościową kwalifikacją.

Sceptycy twierdzą, że zawód z roku na rok coraz bardziej ustępuje miejsca elektronice. Jak mamy jednak szansę usłyszeć w rozmowie – zdecydowanie tak nie jest! Licencja MPW to niepodważalne poświadczenie zaangażowania, wiedzy i chęci ciągłego poszerzania swoich horyzontów, a więc niezwykle cenne narzędzie na rynku pracy. Należy bowiem zdać sobie sprawę z faktu, iż obecnie praca maklera nie wygląda już tak jak dawniej – posada w domu maklerskim ma dziś wiele alternatyw w różnego rodzaju instytucjach finansowych. Makler nie jest więc jedynie osobą realizującą zlecenia, ale skarbcem wiedzy niezwykle istotnej w każdym zakątku świata finansów. Tylko aby zdobyć licencję w dalszym ciągu trzeba przebrnąć przez egzamin.

JAK Z SUKCESEM PODEJŚĆ DO EGZAMINU MAKLERSKIEGO?

✅ Zacznij wcześniej! Egzamin maklerski jest wymagającym testem mieszanki kompetencji, które składają się na ekspercką wiedzę w dziedzinie inwestycji. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio wczesny start nauki znacząco zwiększa szanse powodzenia w dniu egzaminu.

✅ Nie daj się zwieść! Ukończenie studiów ekonomicznych, czy też doświadczenie z rynkiem finansowym często daje poczucie dobrego przygotowania do egzaminu. Ten jest jednak bardzo specyficzny, przez co nawet powyższe kompetencje same w sobie nie gwarantują sukcesu.

✅ Optymalizuj naukę! Zasób wiedzy wymaganej na egzaminie jest ogromny. Wiadomo jednak, że poszczególne informacje przydają się bardziej lub mniej. Mądrze dobieraj materiały, aby w pierwszej kolejności opanować te istotniejsze.

✅ Sprawdzaj się! Ważnym elementem nauki powinna być kontrola postępów. Warto więc regularnie rozwiązywać testy próbne, najlepiej w warunkach odzwierciedlających egzaminacyjne realia – pozwoli to ograniczyć stres w dniu egzaminu.

✅ Miej strategię! Dobrze jest mieć na wszystko pomysł, również na egzamin. Aby uzyskać wymagane przynajmniej 160 punktów należy rozwiązywać zadania w odpowiedniej sekwencji. Istotna jest też wiedza, że czasami warto któreś zadanie odpuścić.

✅ Nie pomyl się! Niezwykle ważnym elementem na egzaminie jest przenoszenie rozwiązań na kartę odpowiedzi – ostatecznie tylko ona ma wpływ na nasz wynik. Warto poświęcić na tę część odpowiednio dużo czasu, żeby nie popełnić kosztownych błędów.

Zobacz nagranie pełnej rozmowy poniżej!

Ważne linki dla Ciebie powiązane z tym tematem:

 

Czy warto zostać maklerem?
Jak pracuje makler? – wywiad z Sobiesławem Kozłowskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *