Inwestowanie w oparciu o dane niefinansowe

Dla większości inwestorów najważniejsze dane to sprawozdania finansowe. Warto jednak pamiętać, że nie tylko takie dane mogą być przez spółki publikowane. Jakie znaczenie mają dane niefinansowe i czy można na nich zarobić? Zrealizowany przez ZMID wspólnie z Centralnym Domem Maklerskim Pekao webinar to przedłużenie naszej Konferencji o ESG. Specjalnie dla Was, Piotr Kaźmierkiewicz z działu analiz CDM opowiada o wynikach swojego badania dotyczącego raportowania przez spółki danych EDG.

W piątej już analizie badania spółek ESG w Polsce, wzięło udział 128 podmiotów. Patrząc od 2012 do 2016 roku, wiele się na polskim rynku w zakresie raportowania danych niefinansowych zmieniło, chociażby z punktu widzenia obszaru środowiskowego, gdzie co trzecia spółka w 2012 roku nie ujawniała żadnych istotnych danych z tego obszaru. Dziś to już tylko co piąta spółka. Niemniej jednak aktualne wyniki badania wskazują, że 97% spółek nie raportuje na tyle dużo informacji społecznych i pracowniczych, aby spełnić nowe wymagania zawarte w projekcie nowelizacji Ustawy o rachunkowości w tym zakresie. Piotr Kaźmierkiewicz komentuje sytuację następująco:
Patrząc na te pięć edycji badania, widać wyraźnie że pewna stała tendencja występuje: ostatnie dwie edycje pokazują, że mediana wszystkich analizowanych spółek oscyluje w okolicach 0,9 punktu, co w skali od 0 do 3, nie jest wynikiem satysfakcjonującym, natomiast widać, że następuje pewna poprawa średniego poziomu raportowania na całym rynku – Piotr Kaźmierkiewicz.

Ale czy na dane ESG warto w ogóle patrzeć z perspektywy inwestora? W ciągu czteroletniego okresu inwestycyjnego 2012 – 2016r. wynika zaskakująca analiza. W pełni transparentne spółki, które ujawniają kompleksowo dane z obszaru środowiskowego i społecznego, osiągnęły istotnie niższą stopę zwrotu niż te, których poziom raportowania mocno odbiegał od takiego, który moglibyśmy określić jako wysoko jakościowy.
Po zbudowaniu dwóch portfeli – spółek transparentnych (20% najlepiej raportujących spółek na polskim rynku w obszarze ESG) i spółek nietransparentnych (20% spółek najgorzej raportujących dane ESG) wynik okazał się niezwykle interesujący. Na najbardzije transparetnych spółkach w ciągu 4 lat udałoby nam się zarobić około 30%, z kolei w przypadku spółek nietransparentnych można było zarobić aż 90% – zauważa Piotr.
Jakie jeszcze różnice można znaleźć pomiędzy jedną, a drugą grupą spółek? Zapraszamy do wysłuchania pełnego webinarium i zyskania informacji o tym jak jeszcze wykorzystywać dane ESG do zwiększenia swojej stopy zwrotu.

Dowiedz się na czym polegają finanse behawioralne i jak unikać podstawowych pułapek umysłu w specjalnym Webinarium o Finansach Behawioralnych


Zdobądź nowe praktyczne umiejętności o rynkach finansowych na jednym z naszych szkoleń analitycznych!

Polub nasz profil i bądź na bieżąco! 🙂