Finanse behawioralne – jak inwestorzy reagują na informacje?

Co wybierasz: pewny zysk 5000 złotych czy rzut monetą, gdzie masz 50% szansy wygrać 10 000 złotych i 50% szansy na wygranie 0 zł? W tym webinarze przyglądamy się niezwykle ciekawemu zagadnieniu jakim są finanse behawioralne. Tematyka jest wciąż młoda. Powstała mniej więcej 30/40 lat temu stąd też co chwilę w efekcie dodatkowych badań dowiadujemy się nowych informacji. Jak w praktyce wyglądają przykłady behawiorystyki w finansach? Prezes ZMID Paweł Cymcyk tłumaczy:
Przykłady analizy behawioralnej najlepiej widać po swego rodaju skłonnościach poznawczych inwestorów, czyli tym jak reagują oni na konkretne informacje. Możemy na przykład wyróżnić takie elementy jak efekt kalendarza oraz dnia tygodnia, które mówią o tym, że są konkretne miesiące lub dni w tygodniu, w których osiagane zyski są średnio największe. W związku z czym inwestorzy postanawiają działać w rzekomo szczęśliwych miesiącach (grudzień, styczeń), a wstrzymywać się w tych z pozoru pechowych (np. październik). Na reakcję inwestorów odpowiadają też rynki co w konsekwencji doprowadza często do samospełniającej się przepowiedni. Z punktu widzenia analizy fundamentalnej i technicznej takie działanie nie powinno mieć miejsca.

Kierując się finansową behawiorystyką możemy też zidentyfikować klasyczne błędy jakim poddaje się umysł inwestora. Najpopularniejsze z nich to: nierespektowanie prawa regresji do średniej, nadmierna pewność siebie i iluzja kontroli oraz wpadanie w tak zwaną pułapkę gracza czy pułapkę dostępności. Możemy również dowiedzieć się więcej o zachowaniu inwestorów. Na ich skłonności motywacyjne składają się na przykład: teoria perspektywy, efekt unikania strat oraz księgowanie mentalne. Dowiedz się na czym polega każda teoria z powyższych i naucz się jak obronić się przed podtrzymywaniem nierentownej inwestycji oraz jak nie wpaść w pozostałe psychologiczne pułapki

Jak czerpać zyski analizujac dane niefinansowe, które raportują spółki? Zobacz kolejny webinar Inwestowanie w oparciu o dane niefinansowe zrealizowany przez ZMID wspólnie z Centralnym Domem Maklerskim Pekao.

Zdobądź nowe praktyczne umiejętności o rynkach finansowych na jednym z naszych szkoleń analitycznych!

Polub nasz profil i bądź na bieżąco! 🙂