DNA Rynków o tym co najważniejsze dla giełd gospodarek oszczędności i pieniędzy odcinek 31

DNA Rynków #31/2017

Krótko i konkretnie o tym, co najważniejsze dla Giełd, Gospodarek i…Waszych pieniędzy 🙂

W dzisiejszym odcinku będziecie mieli okazję usłyszeć między innymi o:

  • Medialnej hossie
  • Inwestycji, gwarantującej straty
  • Amerykańskiej euforii
  • Zbliżającej się zmianie na stanowisku Szefa FED
  • Bańce na rynku obligacji

Posłuchaj podcastu

Możesz posłuchać podcastu w formie zapisu na YouTube poniżej lub przeczytać transkrypt

Oglądając wideo prosimy zasubskrybuj kanał na YouTube oraz kliknij symbol dzwonka. Dzięki temu otrzymasz powiadomienie, gdy opublikujemy kolejny odcinek.

Masz pytanie lub komentarz? Zostaw nam wiadomość!

Napisz proszę, jak podobał Ci się ten odcinek. Chętnie odpowiemy również na wszelkie dodatkowe pytania z komentarzy!

Transkrypt podcastu. Rozwiń aby przeczytać

W tym odcinku DNA Rynków, a w sumie w nowym podcaście DNA Rynków powiemy o tym, gdzie zaczęła się hossa i Wy mieliście okazję już tą hossę zobaczyć. Ta krótka linia kapitału, do której nawiązuje nasz tytuł to dokładnie linia kapitału niedźwiedzi, które niestety nie mają łatwego życia. W ostatnim tygodniu, w czwartek mogliście na pierwszej stronie Rzeczpospolitej czy Parkietu przeczytać o tym, że hossa da zarobić i, że historyczny rekord WIGu jeszcze w tym roku. Dokładnie takie nagłówki pojawiły się w czwartek i to dla niektórych jasny sygnał, że hossa zmierza ku końcowi. Przy czym, pamiętajmy, że ta hossa jeśli chodzi o warszawski parkiet od poprzedniej hossy z 2007 roku ma jeszcze wiele do nadrobienia. WIG jest 4% pod szczytem, a amerykański indeks S&P500 aż 61% nad szczytami z 2007 roku.

Także nad takimi szczytami są nastroje Amerykanów, które są najlepsze od 13 lat. Indeks University of Michigan, czyli nastroje amerykańskich konsumentów są najlepsze od 2004 roku, a w sumie to nawet od 2000 roku. Nie powinno to specjalnie dziwić skoro Amerykańska hossa ma się w najlepsze. Sondaż amerykańskich inwestorów, który pokazuje, że mają oni coraz więcej akcji też zapala pewne światło ostrzegawcze. Bo przecież jeżeli “ulica” kupuje akcje to nie jest to dobry długoterminowy sygnał dla zakupów. Wy jednak możecie być spokojni o fundamenty Stanów Zjednoczonych – sprzedaż detaliczna solidnie rośnie i jest obecnie powyżej 4% jeśli chodzi o wzrost za ostatni miesiąc. Takie wzrosty sprzedaży dobrze działają na spokój inwestorów, o którym Wam już wielokrotnie mówiłem. Ostatnio jest on zasługą przede wszystkim bardzo małej zmienności wzrostu gospodarczego. Wszyscy zajmujący się giełdami i gospodarkami są ostatni zaskoczeni jak bardzo spokojnie jest na wskaźnikach makroekonomicznych.

Tylko jeden wskaźnik wyrywa się z tego spokoju – inflacja. Inflacja w USA ostatnio zaskakuje negatywnie, ale nadal jest powyżej 2%. To właśnie ona będzie największym problemem przyszłego szefa FED. Na pewno pamiętacie, że 4 lutego 2018 Jannet Yellen ustępuje z funkcji Prezesa FED. Najbardziej poważane w tej chwili nazwiska na jej następcę to John Taylor oraz Jerome Powell. Na trzecim miejscu w wyścigu pozostaje obecnie panująca Yellen, ale na prowadzenie wydaje się wysuwać ostatnio Taylor, który (przynajmniej zgodnie ze swoimi pracami naukowymi) powinien być o wiele bardziej jastrzębi. Zgodnie jednak z polityką, a przecież Szef FED nominowany jest przez Prezydenta raczej powinien on szybko zmienić poglądy na gołębie :).

W każdym z wypadków będzie musiał się on mierzyć z gigantyczną bańką na rynku… obligacji. Już ponad 8 bilionów dolarów jest zainwestowanych w obligacje rządowe o ujemnym oprocentowaniu. Innymi słowy – przynoszą straty. Najlepszym przykładem może być fakt, że amerykańskie jednomiesięczne bony skarbowe dają 1% w skali roku, a szwajcarskie 50-latki dają 0.5% w skali roku. Czuć raczej na odległość, że jeśli pożyczka na 1 miesiąc przynosi więcej niż pożyczka na 50 lat to coś tutaj nie gra. Nowy Szef FED będzie musiał się z tym niecodziennym ewenementem zmierzyć. Całe szczęście w Europie cały czas jest silna produkcja i silna gospodarka. Już w kolejnym tygodniu będą mieli o tym okazję dowiedzieć się inwestorzy. Dokładnie wtedy Europejski Bank Centralny będzie mówił co dalej z ilościowym luzowaniem. Obecnie powinniśmy spodziewać się, że będzie go mniej, a dodatkowo będzie ono krótsze, czyli co najwyżej 6 miesięcy.

Ważne jest jednak co dzieje się obecnie na surowcach. Jeśli myślicie o kupowaniu akcji to pamiętajcie – łyżeczką, a nie chochlą. W końcu jesteśmy po 9 latach hossy. Na surowcach jednak hossa dopiero się rozkręca. Patrząc na ceny miedzi widać, że urosła ona o 50% w rok. Cena ropy też nieśmiało, ale podnosi się już powyżej 50 dolarów za baryłkę. To właśnie na surowcach możemy mieć najciekawszą sytuację w 2018 roku. Gdy podrożeją surowce, to wzrośnie inflacja, później stopy procentowe, a w konsekwencji bańka na wspomnianych rządowych obligacjach… zacznie pękać. Wy również możecie takie obligacje kupić i też możecie na nich stracić. Tą gwarancję straty zagwarantują Wam 3-miesięczne obligacje o stałym oprocentowaniu 1,5% w skali roku. Taka inwestycyjna gratka to obligacje rządowe… Polski. Jeśli chcielibyście więc stracić na obligacjach rządowych to śmiało możecie w nie zainwestować.

Z drugiej strony ta wszechobecna hossa na rynkach akcyjnych też nie jest najlepszym miejscem do inwestowania całych oszczędności. Rozglądajcie się za rosnącą inflacją oraz wyczekujcie świetnych danych gospodarczych ze wszystkich kręgów na świecie. Oczekiwania inwestorów są już wybitnie wysoko ustawione, co niestety oznacza, że jak na przykład dla amerykańskiego rynku – największa część hossy jest już za nami, a na polskim rynku na nowe rekordy hossy jeszcze trochę poczekamy choć pewnie niewiele koło miesiąca. Trzymając za to kciuki na razie dziękuję i zapraszam na kolejny odcinek i podcast DNA Rynków już 24 października.


SPRAWDŹ CO WPŁYNĘŁO NA OSTATNI WZROST KURSU ESOTIQ & HEDNERSON O 100%!

SPRAWDŹ CZY PODTRZYMALIŚMY NASZĄ OCENĘ O GETBACK PO OPUBLIKOWANYCH WYNIKACH ZA DRUGI KWARTAŁ 2017

SPRAWDŹ CO MYŚLIMY O NOTOWANEJ NA NEWCONNECT SPÓŁCE NEXTBIKE POLSKA


KONFERENCJA “PRZYSZŁOŚĆ, FINANSE, ROZWÓJ” – DOWIEDZ SIĘ JAK SFINANSOWAĆ SWÓJ POMYSŁ ŚRODKAMI Z POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU