DNA Rynków o tym co najważniejsze dla giełd gospodarek oszczędności i pieniędzy odcinek 32

DNA Rynków #32/2017

Krótko i konkretnie o tym, co najważniejsze dla Giełd, Gospodarek i…Waszych pieniędzy 🙂

Ponownie w formie podcastu, ale… już ze specjalnymi planszami z wybranymi wykresami, o które prosiliście. Dajcie znać co sądzicie o takiej formule :). W dzisiejszym odcinku będziecie mieli okazję usłyszeć między innymi o:

  • Możliwym nowym szefie FED-u
  • Euforycznych nastrojach na rynkach
  • Uczniu, który przerósł mistrza czyli EBC vs FED
  • Kryptowalutach emitowanych przez Youtuberów
  • Rekordowym bitcoinie

Posłuchaj podcastu

Możesz posłuchać podcastu w formie zapisu na YouTube poniżej lub przeczytać transkrypt

Oglądając wideo prosimy zasubskrybuj kanał na YouTube oraz kliknij symbol dzwonka. Dzięki temu otrzymasz powiadomienie, gdy opublikujemy kolejny odcinek.

Masz pytanie lub komentarz? Zostaw nam wiadomość!

Napisz proszę, jak podobał Ci się ten odcinek. Chętnie odpowiemy również na wszelkie dodatkowe pytania z komentarzy!

Transkrypt podcastu. Rozwiń aby przeczytać

W dzisiejszym DNA Rynków posłuchamy o prawdziwej kapitulacji niedźwiedzi. Mają one coraz mniej argumentów za spadkami. PKB w Stanach Zjednoczonych znów rośnie i to bardzo dynamicznie. Pierwszy odczyt za trzeci kwartał to 3% wzrostu i to naprawdę bardzo długa seria poszczególnych wzrostowych kwartałów amerykańskiej gospodarki. Nic zatem dziwnego, że mamy 3x hossę. W Japonii indeksy obecnie na historycznych 21-letnich szczytach, w Niemczech DAX na historycznym szczycie, a o bijącej rekordy Ameryce słyszycie w DNA już od paru ładnych miesięcy.

To wszystko także za sprawa pozytywnych zaskoczeń z różnych gospodarek: Odczyty z Polski, Strefy Euro czy USA są lepsze niż oczekiwali tego inwestorzy i analitycy. To wszystko wspaniałe wiadomości, ale to także zapowiada… inflację. W ciągu najbliższych 12 miesięcy miałaby ona wynieść w Stanach ponad 4,5%! Tak potężna zmiana z obecnego poziomu 2% oznaczałaby większą dynamikę w podnoszeniu stóp procentowych, a w konsekwencji rentowności obligacji pójdą w górę. To właśnie w tym momencie natrafiamy na naszą łyżkę dziegciu w tej miodowej krainie czyli Johna Taylora, który najprawdopodobniej zostanie nowym szefem FED-u, o czym możliwe że przekonamy się już jutro w piątek. To właśnie ten John Taylor, który stworzył regułę dla banków centralnych, która sugerowałaby że stopy procentowe powinny być obecnie na poziomie… 4%. To naprawdę gigantyczna zmiana z obecnego poziomu 1,15%.

Inwestorów może to jednak aż tak nie przerażać. Gospodarki czują się doskonale dlatego, że uczeń przerósł mistrza. Ściślej rzecz ujmując chodzi o Europejski Bank Centralny, który wyraźnie “drukuje” więcej i szybciej niż robi to FED. W zeszłym tygodniu EBC powiedział, co prawda, że w 2018 roku będzie “drukował” mniej, ale jednak wciąż będzie drukował. Mario Draghi opisuje to w końcu jako nie “redukcję bilansu”, ale jego “rekalibracja”. Zdecydowanie udziela się ona przedsiębiorcom w Strefie Euro. Nastroje są tutaj naprawdę euforyczne: indeksy PMI są praktycznie na historycznych maksimach, indeks IFO z niemieckiej gospodarki sięgający 116 punktów jest najwyżej w historii. Świetnie uzasadnia to rekordy na niemieckiej giełdzie. DAX powyżej 13000 punktów to poziom, którego jeszcze niedawno nie można było sobie wyobrazić.

To wszystko sugeruje, że należy być naprawdę bardzo ostrożnym na przyszłość bo kiedy indeks IFO sięgał powyżej 115 punktów była to jednocześnie zapowiedź nadchodzących problemów. Oczywiście tak euforyczne nastroje nie mogą być utrzymywane w nieskończoność, a zatem nic dziwnego, że później rynek “odchorowuje” to spadkami. Teraz jest na to idealna okazja bo przecież ten hurra-optymizm mamy absolutnie wszędzie (USA, Europa, Azja). Nawet w Polsce jeśli spojrzymy np. na bezrobocie to widać, że obecnie sięga ono poziomu 6,8%, a do tego przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie regularnie rosną. Tych wzrostów niestety nie możecie odczuć na rynku małych i średnich spółek. SWIG praktycznie wymazał już cały wzrost z początku tego roku. Mogłoby się wydawać, że to sygnał bessy, ale przy tak dobrych nastrojach w gospodarce to raczej sygnał… okazji. Średni wskaźnik C/Z na małych spółkach oscylujący w granicach 12 to naprawdę bardzo tanio z perspektywy historycznej. Pamiętajmy jednak, że zdarzały się wcześniej okresy gdzie było jeszcze taniej :).

Jeśli jednak ktoś jest zmęczony małymi i średnimi spółkami albo nawet giełdą to fakt, że na rynku jest mnóstwo pieniędzy obrazuje najlepiej cena bitcoina, która przekroczyła już 6000 USD, a wszyscy mówią, że 10-15 tysięcy USD już niedługo. Chcę Was jednak przestrzec, że można na tym naprawdę sporo stracić. Już nawet polscy Youtuberzy emitują własne kryptowaluty. Mamy już Wapniak Coin, Bentyn Coin czy Bez Kanału Coin, co chyba sugeruje, że ludzie mają zdecydowanie za dużo pieniędzy.

Podsumowując najważniejsze informacje w związku z tym na kolejny tydzień to:
1) Następca Jannet Yellen, 2) Dane z konsumpcji i sprzedaży szczególnie istotne po święcie dziękczynienia w USA 3) Dane o wzrostach PKB za trzeci kwartał. Czy wszystko to będzie zaskoczeniem na plus czy na minus dowiecie się już z następnego DNA Rynków 8 listopada.


SPRAWDŹ CO WPŁYNĘŁO NA OSTATNI WZROST KURSU ESOTIQ & HEDNERSON O 100%!

SPRAWDŹ CZY PODTRZYMALIŚMY NASZĄ OCENĘ O GETBACK PO OPUBLIKOWANYCH WYNIKACH ZA DRUGI KWARTAŁ 2017

SPRAWDŹ CO MYŚLIMY O NOTOWANEJ NA NEWCONNECT SPÓŁCE NEXTBIKE POLSKA


KONFERENCJA “PRZYSZŁOŚĆ, FINANSE, ROZWÓJ” – DOWIEDZ SIĘ JAK SFINANSOWAĆ SWÓJ POMYSŁ ŚRODKAMI Z POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU