Czas robi swoje, a Ty?

Gospodarka XXI wieku określana jest jako oparta na wiedzy. Jednocześnie dostęp do wiedzy na przestrzeni choćby ostatnich 25 lat zmienił się diametralnie. W okresie po transformacji systemowej znajomość języków obcych oraz studia w zasadzie gwarantowały odniesienie sukcesu. W dzisiejszym świecie wyższe wykształcenie czy znajomość angielskiego nie robi już na pracodawcy takiego wrażenia. Czy przy takiej podaży studentów i tak łatwym dostępie do pozyskiwania wiedzy można na niej opierać swoją przewagę konkurencyjną w rozwijaniu kariery? Dr. Andre Helin, Prezes BDO Polska i człowiek legenda polskiego rynku kapitałowego mówi o tym, że w kontekście potrzeby wiedzy i jej wykorzystania nic się nie zmieniło.
Jeśli chodzi o potrzeby wiedzy i jej wykorzystanie to te rzeczy nie uległy zmianom. Są ponadczasowe. Oczywiście zmienia się charakter tej wiedzy i sposób jej pozyskania, jej dystrybucja. Wyróżnikiem naszego czasu pozostaje jednak olbrzymie tempo tworzenia wiedzy i jej dekapitalizacji, czyli bardzo szybko wiedza jaką pozyskamy traci na wartości. W związku z tym dziś niezwykle ważna jest umiejętność szybkiego pozyskania wiedzy i umiejętność jej wykorzystania – dr Andre Helin.
Doskonale wiemy jednak, że sama wiedza z perspektywy dzisiejszego rynku pracy na pewno nie wystarcza. Wiele osób jako istotniejsze wymienia posiadane doświadczenie oraz odpowiednie licencje zawodowe potwierdzające, że tą wiedzę faktycznie posiadamy. Dr Andre Helin wskazuje jednak jeszcze na dwa dodatkowe czynniki, które były pomocne w jego karierze: mentor oraz… szczęście
Ja osobiście najbardziej skorzystałem przede wszystkim z opieki mentora. Szczęśliwie przez całą swoją drogę zawodową spotykałem i współpracowałem z ludźmi, którzy byli bardziej doświadczeni niż ja ale jednoczęśnie byli dla mnie bardzo dużym autorytetem oraz mieli do mnie na tyle dużo zaufania, że nie bali się powierzyć mi zadań, które w wielu przypadkach najpewniej były zbyt wczesne biorąc pod uwagę moje doświadczenie i wiek. Druga rzecz, która mi bardzo pomogła to szczęście. Szczęście po prostu trzeba mieć. Jest jednak wiele prawdy w tym, że szczęście przychodzi do tych którzy go szukają. – dr Andre Helin.
Jak można pomóc sobie w znalezieniu szczęścia oraz w jakich momentach jest najbardziej potrzebne? Jakie fazy rozwoju spotkamy na swojej drodze zawodowej i kiedy najlepiej przejść do kolejnej oraz jak nie utracić zapału przez wiele zawodowych lat? Poznaj odpowiedzi i zobacz pełny wywiad z dr Andre Helin.
Zobacz pełny wywiad z dr Andre Helin

BDO Polska to jedna z pierwszych na polskim rynku firm audytorsko-doradczych. Portfolio Klientów BDO tworzą przede wszystkim podmioty z „Listy 500” największych przedsiębiorstw polskiej gospodarki.

Przejdź do podsumowania całej Konferencji o Pracy i Edukacji w Finansach i zobacz pozostałe wystąpienia!

Dowiedz się więcej o tym jak wyglądają różne ścieżki Kariery w Finansach. Obejrzyj nasz najnowszy cykl i dowiedz się między innymi: