Compli oraz ADT Group Instytucją Partnerską ZMID!

Odpowiednie zarządzanie ryzykiem to klucz do sukcesu w każdej branży. Zwłaszcza w finansach i na rynku kapitałowym. Wie o tym również KNF, który konsekwentnie wydaje coraz to nowe rekomendacje dotyczące odpowiedniego zarządzania ryzykiem. Wdrożenie tych rekomendacji w swojej firmie bywa nie lada wyzwaniem, ale na szczęście na rynku są rozwiązania, które mogą w tym pomóc. Jednym z nich jest aplikacja Compli stworzona przez firmę ADT Group, która to otwierając się na rynek finansowy, zgłosiła się do ZMID z wnioskiem o włączenie jej do grona Instytucji Partnerskich.

Instytucją Partnerską ZMID, firma może zostać jednak dopiero po gruntownej analizie i audycie. ADT Group i oferowane przez nich rozwiązanie przeszło je bez zastrzeżeń. Jak zawsze w tego typu przypadkach weryfikujemy zarówno podstawowy oferowany przez spółkę produkt lub usługę oraz stojące za nim osoby.

Narzędzie Compli jest pierwszą aplikacją do zarządzania Matrycą Funkcji Kontroli oraz zgodnością, która jest dostosowana do polskich wymogów prawnych i ma za zadanie pomóc firmom w automatyzacji procesów związanych z tymi czynnościami. Pozwala ona na centralne zarządzanie procesem ryzyka, pozwalając na zautomatyzowanie procesu przepływu informacji między wieloma jednostkami organizacyjnym. Kompleksowość tego rozwiązania robi wrażenie, podobnie jak opinie, z jakimi spotkaliśmy się od użytkowników, które były jednoznacznie pochlebne. Wystarczy zacytować niektóre z nich:

1. “Aplikacja jest łatwa w obsłudze i się nie wiesza.”;
2. “Powiązanie procesów z celami istotnymi, kluczowymi mechanizmami kontrolnymi i czynnościami monitorowania, a następnie przypisanie poszczególnych zadań wielu użytkownikom jest intuicyjne.” ;
3. “Dostęp do utworzonych rekordów i biblioteki dokumentów oraz monitorowanie postępu wykonania poszczególnych zadań jest bardzo łatwe”;
4. “Dynamiczny i przejrzysty graficznie pulpit”;
5. “Moduł raportowy jest dużym ułatwieniem pracy”;
6. “W kompleksowy sposób wspiera proces wdrażania przepisów prawa i wymogów regulacyjnych w instytucji finansowej.”.

Również ludzie tworzący Compli to kompetentni specjaliści z dobrą opinią na rynku stąd też nie mamy żadnych obaw przed oficjalnym poleceniem Compli, włączając je do grona Instytucji Partnerskich ZMID.

Jeśli chodzi o samo narzędzie, to dedykowane jest ono wprost dla sektora bankowego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać je w każdej spółce, która ma działy zajmujące się kontrolą wewnętrzną. Obecnie w pełni funkcjonują dwa z dziesięciu zaplanowanych modułów.

1. Moduł Matryca Funkcji Kontroli, który usprawnia tworzenie i utrzymywanie Matrycy funkcji Kontroli w bankach.

2. Moduł Wdrożenie Zgodności, który wspiera proces wdrażania przepisów prawa i wymogów regulacyjnych w instytucji finansowej.

Najbliższy w planach rozwoju jest trzeci moduł Whistleblowing, dzięki któremu będzie można dokonywać anonimowych zgłoszeń niewłaściwych praktyk w firmie.

Tak prezentuje się narzędzie:

Dostępne dziś moduły pozwalają m.in. na:

1. Tworzenie celów szczegółowych Systemu Kontroli Wewnętrznej oraz wyznaczanie ich właścicieli;
2. Definiowanie procesów, wskazywanie ich właścicieli oraz określanie istotności na podstawie kryteriów Rekomendacji H;
3. Określanie mechanizmów kontrolnych z opisem i wskazaniem osoby odpowiedzialnej;
4. Tworzenie matrycy na podstawie istotnych procesów oraz kluczowych mechanizmów kontrolnych;
5. Rejestrację wykrytych nieprawidłowości i wydawanie zaleceń;
6. Prowadzenie biblioteki dokumentów wewnętrznych oraz zewnętrznych czy centralnego słownika pojęć używanych w różnych dokumentach;
7. Zarządzanie kalendarzem wdrożeń;
8. Realizację interaktywnego pulpit z zadaniami do wykonania dla każdego użytkownika wraz ze statystykami;
9. Przypisywanie zadań do wykonania dla każdego użytkownika.

Więcej na temat funkcjonowania systemu można dowiedzieć się ze specjalnego webinaru prowadzonego przez ADT Group, który znajduje się poniżejWięcej informacji na temat narzędzia Compli znajdziesz również na stronie: compli.pl

Jeśli jesteś pracownikiem banku, to po powyższym opisie wiesz, jak bardzo podobny system ułatwiłby Ci pracę ? Dostęp do testowej wersji systemu jest możliwy bezpośrednio po kontakcie z Compli. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *