Komentarz rynkowy ZMIDexpress#003

Co najciekawsze wydarzyło się w gospodarce i na rynkach w mijającym tygodniu w najnowszym komentarzu rynkowym ZMIDexpress! Dziś usłyszycie o:

Zobacz więcej w naszym specjalnym komentarzu rynkowym ZMIDexpress oraz
przeczytaj krótkie podsumowanie9 rocznica upadku Lehman Brothers

Dokładnie 15 września 2008 roku upadł Bank Inwestycyjny Lehman Brothers. Miał być koniec rynków finansowych jakie znamy, giełdowa katastrofa i silniejsza powtórka Wielkiego Kryzysu. Tymczasem główne indeksy amerykańskiej Giełdy biją kolejne szczyty. S&P 500 dziś znajduje się na poziomie niemal dokładnie 100% wyższym niż na otwarciu rynku 15 września 2008 roku. Rynek niemiecki (DAX), japoński (Nikkei), czy brytyjski (FTSE), również odreagowały już tamten okres. Nawet polski parkiet w ostatnich miesiącach wybudził się z kilkuletniego letargu zbliżając się do pobicia rekordu wszech czasów. Ostatnie odczyty optymizmu amerykańskich inwestorów mierzone przez Instytut Gallupa i Bank Wells Fargo pokazały najwyższą wartość od września 2000 roku. Dodajmy do tego jeszcze jedne z najniższych wskaźników stopy bezrobocia czy to w Strefie Euro, w USA, czy w Polsce

Indeks optymizmu amerykańskich inwestorów indywidualnych. (Gallup)
Skoro wszystkim jest tak dobrze to łatwo zapomnieć, że wciąż utrzymujemy ekstremalnie niskie stopy procentowe, nie ograniczamy QE, a zadłużenie wszystkich rośnie w tempie niemal wykładniczym. Warto zachować więc ostrożność pomimo wszechobecnego optymizmu i pamiętać, że gdyby kryzys zaskoczył nas podobnie jak ostatni to obecnie strzelać do niego można jedynie ślepakami.

Angielskie stopy procentowe

W tym tygodniu największe europejskie zaskoczenie sprawił Bank Anglii (BoE). Oczekiwania, co do decyzji o wysokości stóp procentowych, jak i wartości programu QE były zakotwiczone na dotychczasowych poziomach. I te wszystkie elementy potwierdził Bank Anglii po posiedzeniu. Jednak to nie twarde fakty, a słowa wywołały największą zmienność na rynku walutowym.
Inflacja w Wielkiej Brytanii i wzrost gospodarczy nabierają tempa, a to zmusza bankierów do bardziej zdecydowanych działań niż wcześniej oczekiwali inwestorzy. To o tyle zaskakujący komunikat dla rynku, że jeszcze rok temu, Brexit był słowem kluczem rozwiewającym wszelkie nadzieje na jastrzębie działanie BoE. Po roku okazuje się, że ani perspektywa Brexitu ani dokonane podwyżki stóp procentowych przez FED nie stanowią przeszkody w rozwoju gospodarczym. W kolejnym tygodniu inwestorzy powinni być przygotowani na podobne niespodzianki od zawodnika wagi super-ciężkiej, bo analogiczne zmartwienia jak Bank Anglii ma… FED. Zmiana nastawienia tego banku wpłynie na kurs dolara, a pośrednio na kursy wszystkich walut.


Rekordowy CD-Projekt

Cena akcji CD Projekt za ostatnie 3 lata. (Stooq.pl)
Tak silnego rajdu, tak dużej spółki nie widzieliśmy na polskim parkiecie już dawno. CD Projekt w zaledwie kilka dni zyskał ponad 30% i przebił psychologiczną barierę 100 zł za akcję osiągając jednocześnie kapitalizację ponad 10 mld zł. To więcej niż np. Asseco i Energa razem wzięte. Nie powinny więc dziwić zapowiedzi o planach włączenia CDR do paczki WIG20. Czy to kapitał czysto spekulacyjny? W pewnej części na pewno, ale Wiedźmin wciąż świetnie się sprzedaje. Jego dwuwymiarowe przedłużenie GWINT po uruchomieniu bety w Chinach wystrzelił na jedną z najbardziej popularnych pozycji. Zynga udowodniła już dawno temu, że darmowe gry z mikropłatnościami potrafią zapewnić stabilny i niemały dochód. Jeśli GWINTowi uda się wpasować w ten schemat (a patrząc przez pryzmat popularności serii raczej nie będzie z tym kłopotu) to CDR może otworzyć sobie drogę do zupełnie nowego dla siebie modelu biznesowego. Niewiele osób pamięta, ze po sukcesie pierwszej odsłony Wiedźmina, CDR był na skraju bankructwa. Dziś raczej im to nie grozi. Czy więc te 8-cyfrowa kapitalizacja to przesada? Krótkoterminowo wygląda to na lekkie zachłyśnięcie, w długim terminie raczej nie powinna zaskakiwać.

Tekst: Piotr Cymcyk MPW oraz Paweł Cymcyk MPW, DI
Video: Paweł Cymcyk MPW, DI

Tydzień temu mówiliśmy o posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, Forum Ekonomicznym w Krynicy i wystraszonych akcjonariuszach KRUK SA