3 ciekawe spółki z niskim wskaźnikiem C/Z

Trzy spółki z niskim wskaźnikiem Cena do Zysku, Idea Bank, Ciech, Zepak

Cena / Zysk – ulubione narzędzia inwestora

Wskaźnik Cena do Zysku (C/Z) to zdecydowanie jedna z ulubionych miar każdego inwestora. Łatwa i szybka do obliczenia, a do tego niezwykle prosta w interpretacji. Wystarczy aktualną cenę jednej akcji spółki, która nas interesuje podzielić przez najbardziej aktualny zysk netto przypadający na jedną akcję jaki został wypracowany przez tą spółkę. Później zostaje już tylko ocenić czy otrzymany wynik to dużo czy mało. I tu pojawia się pierwsza przeszkoda – bo skąd wiedzieć czy to dużo czy mało?

Ręka w górę kto pamięta reklamy LINK4 sprzed kilku lat (przypomnienie dla zapominalskich: https://www.youtube.com/watch?v=tm-ZmD4WEw4). Czy wspomniany w reklamie Eskimos jest bogaty czy biedny? Ano właśnie – nie wiadomo, bo nie ma porównania. Tak samo działa wskaźnik C/Z (i z grubsza rzecz biorąc jakikolwiek inny wskaźnik giełdowy). Jeśli nie ma z czym go porównać to nie przynosi żadnej wartości informacyjnej. Kiedy jednak mamy już inne wskaźniki C/Z obliczone dla podobnych spółek to stosunkowo łatwo odpowiedzieć na pytanie czy wolę:

  • zapłacić teraz 3 złote za potencjalną złotówkę zysku generowaną przez spółkę w przyszłości (C/Z = 3)

  • zapłacić teraz 40 złotych za potencjalną złotówkę zysku generowaną przez podobną spółkę w przyszłości (C/Z = 40)

Jeśli komuś odpowiedź nie rzuca się od razu w oczy to niech pamięta, że (oczywiście czysto teoretycznie) zysk spółki = potencjalna dywidenda dla akcjonariusza. Zdecydowanie wolałbym czekać 3 lata aż spółka wypłacając 100% zysku na dywidendę zwróci mi moją inwestycję niż czekać… 40 lat. Czyli im niższy C/Z tym w teorii „tańsza” i bardziej okazjonalna do zakupu spółka. Oczywiście zakładając, że to nie normalna sytuacja w branży w jakiej działa.

3 spółki z szansą na wzrosty?

Poszukaliśmy 3 ciekawych i znanych spółek z różnych branż, których obecny wskaźnik C/Z może rozbudzać nadzieję inwestorów na tanie zakupy. Sprawdziliśmy czy faktycznie mają na co liczyć.

Idea Bank (IDA)

Bank z Grupy Leszka Czarneckiego po entuzjastycznym wystrzale na początku roku od tamtej pory konsekwentnie notuje kolejne dołki zbliżając się kursem do historycznych minimów. Przy obecnym wskazaniu C/Z równym 5.9 i ewidentnej hossie na akcjach większości banków w 2017, w których Idea nie brała udziału – może wydawać się ona naprawdę łakomym kąskiem dla głodnych tanich aktywów inwestorów. Szczególnie po porównaniu jej z rynkową konkurencją, w której średnia wartość C/Z oscyluje na poziomie bliskim 20. Czy to oznacza potencjalną zwyżkę IDEA o ponad 4x? To akurat raczej mało prawdopodobne bo bank Czarneckiego fizycznie nie jest, nigdy nie był i w obecnej formie raczej nie będzie wart ponad 7 miliardów. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli ktoś chce wzbogacić swój portfel o bank to wycena Idea Banku jest w tym gronie mocno okazyjna. Tym bardziej, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2017 bank zwiększył swój zysk netto o niemal 62% w porównaniu do poprzedniego okresu (już po wyeliminowaniu zdarzeń jednorazowych). Cóż, najwyraźniej niektórzy inwestorzy wciąż powściągliwie podchodzą do nazwiska miliardera w akcjonariacie 🙂

Wskaźniki Cena Zysk dla największych banków notowanych na GPW (17.01.2018)

Wskaźnik Cena Zysk WIG Banki Idea Bank, BZ WBK, Bank Handlowy, Alior, ING, Mbank, Millennium, Pekao, PKO BP

Źródło: opracowanie na podstawie stooq.pl

Indeks WIG-Banki vs IDEA Bank za ostatni rok (17.01.2018)

Indeks WIG-Banki vs akcje Idea Banku

Źródło: stooq.pl

Ciech (CIE)

Po szalonych niemal 60-procentowych zwyżkach w pierwszym kwartale 2017 roku, CIECH przestał świecić na zielono i powoli przyzwyczajał inwestorów do czerwonego koloru. Trudno się temu dziwić jeśli konsekwentnie każda depesza o wynikach kwartalnych w ubiegłym roku zaczynała się od słów “Zysk netto Ciechu spadł r/r do…”, a spadki te był naprawdę godne uwagi – 175 mln zł vs 315 mln zł zysku z poprzedniego okresu to aż nadto zauważalne zmiany na minus. Tym bardziej, że spółka sama przyznała się, że wynika to “głównie z niższych wyników na podstawowej działalności”. Jednak nawet pomimo tych, niezbyt satysfakcjonujących, wyników Ciech to wciąż spółka generująca zysk, za który w porównaniu z branżowymi konkurentami rynek liczy sobie niewiele.

Wskaźniki Cena Zysk dla największych spółek chemicznych notowanych na GPW (17.01.2018)

Wskaźnik Cena Zysk WIG Chemia, Ciech, Grupa Azoty, Police, PCR Rokita

Źródło: opracowanie na podstawie stooq.pl

Zepak (ZEP)

Pomimo, że ostatnie 3 miesiące to już niemal 17-procentowa zwyżka na akcjach Zepaka wydaje się, że spółka wciąż może mieć potencjał na więcej. Energetyka jest bardzo homogeniczną branżą. Poza skalą spółki w Polsce nie różnią się aż tak istotnie, a nawet pomimo ostatniego wzrostu kursu Zepak wciąż zostaje z najniższym C/Z wśród energetycznych spółek. Gdyby tylko trzymać się najprostszej wyceny opartej jedynie na tym wskaźniku to dyskonto Zepaka do rynku sięgałoby nawet 60%, co przy obecnej cenie dawałoby zasięg wzrostu do nawet ~23 zł. Dość blisko ostatniej rekomendacji DM BZ WBK wyceniającej Zepak na… 24,2 zł. Przypadek? 😀

Wskaźnik Cena Zysk WIG Energia, PGE, Tauron, ZE PAK, Energa, Enea